Mikrorachunek podatkowy wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 roku. Kogo dotyczy zmiana?

Mikrorachunek podatkowy to udogodnienie w rozliczaniu podatków PIT, VAT oraz CIT. W teorii zmiana dotyczy wszystkich podatników, natomiast niektórzy korzystać z niej będą częściej.

Rozliczenia podatków nie należą do najprzyjemniejszych czynności, więc każde udogodnienie należy przyjąć z radością. Od 1 stycznia 2020 roku w życie wchodzi mikrorachunek podatkowy, który znacznie ułatwi ten proces. Dotychczas podatnicy musieli rozliczać podatki PIT, CIT oraz VAT na trzy oddzielne rachunki. Wraz z początkiem nowego roku zostaną one zastąpione przez jeden rachunek bankowy. Na konto będzie można uiszczać opłaty wynikające z mandatów oraz opłat kosztów sądowych. 

Zobacz wideo

Mikrorachunek podatkowy od stycznia 2020 roku. Kto powinien zwrócić na zmiany w płaceniu podatków?

Wejście w życie zmian wiąże się z likwidacją rachunków urzędów skarbowych, na które wpłacaliśmy pieniądze z tytułu rozliczeń podatkowych. Po 31 grudnia 2019 roku banki będą automatycznie odrzucać przelewy na te konta. Dlatego też istotne jest wygenerowanie mikrorachunku podatkowego, co można zrobić na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. 

>>> Dowiedz się więcej: Mikrorachunek podatkowy wchodzi w życie od stycznia 2020 roku. Jak go wygenerować i czy jest to niezbędne?

Mikrorachunek podatkowy dotyczy wszystkich podatników, czyli około 27 mln osób (25 mln - PIT, 1,2 mln - VAT, CIT - 0,5 mln). W pierwszej kolejności styczność z kontem będą mieli przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem za grudzień br. To właśnie w przypadku osób prowadzących działalności gospodarcze nowe zmiany są największym ułatwieniem.

Inni podatnicy skorzystają z mikrorachunku dopiero w okresie składania deklaracji rocznych, czyli w okolicach kwietnia przyszłego roku. I to tylko ci, którzy przedstawią niedopłatę. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem w przypadku większości podatników jest sytuacja, w której konto nie będzie w 2020 roku w ogóle przydatne. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Mikrorachunek podatkowy wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 roku. Kogo dotyczy zmiana?
Zaloguj się
 • grzegorz.bandur

  Oceniono 17 razy 15

  Co za bzdurny tytuł!!! Jakie założenie. Rachunek zakłada skarbówka (albo inny organ państwowy), a obywatel powinien jedynie pobrać jego numer ze wskazanej strony internetowej. Proszę nie siać paniki, bo za chwilę kilka milionów ludzi ruszy do banków zakładać mikrorachunki.

 • sirella

  Oceniono 12 razy 12

  Przestańcie siać panikę! jakie "zostały dwa tygodnie na założenie" ????!!!! rachunki są założone automatycznie przez urząd i sobie siedzą i czekają gotowe, jak się komuś zechce 20stycznia zapłacić podatek to sobie wejdzie na stronę generaci rachunku i rachunek pobierze! Pismaki durne przestańcie wprowadzać stan paranoi!

 • jew_jitsu

  Oceniono 7 razy 7

  Panie (Pani?) JaM. Rachunki już są. Dla 25 mln podatników. A to, co podobno trzeba zrobić - chociaż nie jest to obowiązkowe do 31.12.2019 - to wyczaić (wygenerować, obliczyć itp.) numer tego rachunku na podst. swojego PESEla lub NIPa. Jak ktoś nie ma niedopłaty, to w ogóle może to olać cienkim pissem. Jak będzie miał, to sobie sprawdzi ten numer. I tyle.

 • sceptyczny

  Oceniono 4 razy 4

  Zaiste cenię dobre dziennikarstwo. To co ja tu robię?

 • andi113

  Oceniono 3 razy 3

  2 błędy merytoryczne w jednym zdaniu....jakich geniuszy intelektu tu zatrudniacie?
  Po pierwsze:
  nie "na założenie" - rachunek jest już założony,trzeba tylko wejść na właściwa stronę i go sobie pobrać
  Po drugie:
  Nie "2 tygodnie na założenie" - z końcem roku przestają jedynie funkcjonować stare rachunki
  To nie temat w dziale dla średniokumatych fanów i fanek silikonowych pustaków, więc trzymajcie jakis poziom i nie siejcie zamętu!!

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 3 razy 3

  Ble, ble, ble jak masło maślane jestem za a nawet przeciw , zromiane , nie? .ja. Też nie .

 • wyzbyty

  Oceniono 3 razy 3

  a potem, co? nie da się zapłacić podatku? no to hurra!

 • pyss_na_pis

  Oceniono 2 razy 0

  Drodzy komentatorzy, to nieprawda, że numery rachunków już są. Podając swój NIP lub PESEL system generuje rachunek z tymże nipem czy peselem

 • Janina Twardowska

  0

  Kto prowadzi działalność wpisuje tylko nip ,a kto wynajmuje tylko mieszkanie wpisuje tylko pesel

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX