Mikrorachunek podatkowy wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 roku. Kogo dotyczy zmiana?

Mikrorachunek podatkowy to udogodnienie w rozliczaniu podatków PIT, VAT oraz CIT. W teorii zmiana dotyczy wszystkich podatników, natomiast niektórzy korzystać z niej będą częściej.

Rozliczenia podatków nie należą do najprzyjemniejszych czynności, więc każde udogodnienie należy przyjąć z radością. Od 1 stycznia 2020 roku w życie wchodzi mikrorachunek podatkowy, który znacznie ułatwi ten proces. Dotychczas podatnicy musieli rozliczać podatki PIT, CIT oraz VAT na trzy oddzielne rachunki. Wraz z początkiem nowego roku zostaną one zastąpione przez jeden rachunek bankowy. Na konto będzie można uiszczać opłaty wynikające z mandatów oraz opłat kosztów sądowych. 

Zobacz wideo

Mikrorachunek podatkowy od stycznia 2020 roku. Kto powinien zwrócić na zmiany w płaceniu podatków?

Wejście w życie zmian wiąże się z likwidacją rachunków urzędów skarbowych, na które wpłacaliśmy pieniądze z tytułu rozliczeń podatkowych. Po 31 grudnia 2019 roku banki będą automatycznie odrzucać przelewy na te konta. Dlatego też istotne jest wygenerowanie mikrorachunku podatkowego, co można zrobić na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. 

>>> Dowiedz się więcej: Mikrorachunek podatkowy wchodzi w życie od stycznia 2020 roku. Jak go wygenerować i czy jest to niezbędne?

Mikrorachunek podatkowy dotyczy wszystkich podatników, czyli około 27 mln osób (25 mln - PIT, 1,2 mln - VAT, CIT - 0,5 mln). W pierwszej kolejności styczność z kontem będą mieli przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem za grudzień br. To właśnie w przypadku osób prowadzących działalności gospodarcze nowe zmiany są największym ułatwieniem.

Inni podatnicy skorzystają z mikrorachunku dopiero w okresie składania deklaracji rocznych, czyli w okolicach kwietnia przyszłego roku. I to tylko ci, którzy przedstawią niedopłatę. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem w przypadku większości podatników jest sytuacja, w której konto nie będzie w 2020 roku w ogóle przydatne. 

Więcej o: