Planujesz przelewy w święta i przed Nowym Rokiem? Uważaj, będą spore utrudnienia

Jak co roku wykonywanie przelewów bankowych w okresie świąteczno-noworocznym będzie się wiązać z pewnymi utrudnieniami. W niektóre dni banki nie będą realizować zleceń, natomiast w Wigilię oraz sylwestra przelewy możemy wykonać jedynie do określonej godziny.
Zobacz wideo

"Przelewy w okresie świątecznym warto zaplanować z wyprzedzeniem" - czytamy w komunikacie Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Wykonywanie ich będzie utrudnione nie tylko w ustawowe dni wolne od pracy, czyli 25, 26 grudnia i 1 stycznia, lecz także w Wigilię oraz sylwestra.

Przelewy będą utrudnione w okresie świąteczno-noworocznym. W które dni? 

Elixir to elektroniczny system rozliczeń obsługiwany przez KIR. Stosuje się go do rozliczeń międzybankowych w krajowej walucie. Standardowo system ma aż trzy sesje dziennie, podczas których przelewane są środki finansowe pomiędzy instytucjami finansowymi. W dni wolne od pracy, czyli w okresie świąt Bożego Narodzenia (25.12 i 26.12) oraz w Nowy Rok (01.01.2020 r.), system nie będzie obsługiwał żadnych transakcji. Oznacza to, że przelewy zlecone w tych dniach zostaną zrealizowane dopiero 27 grudnia bądź 2 stycznia. Takie utrudnienia nie są niczym nowym, podobnie jak ograniczone funkcjonowanie systemu w Wigilię (24.12) oraz sylwestra (31.12). 

24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji

- tłumaczy Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR. 

Jeśli chodzi o system Euro Elixir, to nie będzie on funkcjonował w dni wolne od pracy, natomiast 24 oraz 31 grudnia przelewy będą odbywać się zgodnie ze standardowym harmonogramem.

Express Elixir na ratunek osobom planującym przelewy 

Osoby, którym pozostanie konieczność przelania pieniędzy, mogą skorzystać z opcji Express Elixir, która jest dostępna przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Warto jednak sprawdzić, czy ta opcja jest obsługiwana przez bank nadawcy oraz odbiorcy. Sprawdzić to można na stronie systemu

Więcej o: