Rekompensaty za prąd tylko dla niektórych? Rząd może zaoszczędzić na obietnicy

Wstępna koncepcja rządu w sprawie rekompensat za wzrost cen prądu w 2020 r. zakłada, że mogą je otrzymać wyłącznie osoby najbiedniejsze - wynika z informacji RMF FM. Reszta będzie musiała za energię zapłacić więcej.

Jak ustalili dziennikarze RMF FMMinisterstwo Aktywów Państwowych poważnie rozważa, aby obiecane rekompensaty za droższy prąd nie przysługiwały wszystkim Polakom, ale wyłącznie osobom w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Wiceszef resortu Adam Gawęda informuje jednak, że to wyłącznie wstępna koncepcja i nic nie jest pewne, nie wyklucza jednak rozliczeń rekompensat wraz z dorocznymi rozliczeniami PIT. 

Będziemy dążyli do tego, żeby rekompensaty objęły wszystkich, których dotknęła podwyżka i których nie stać na to, by te rachunki płacić

- komentuje Gawęda w RMF FM.

Wcześniej mechanizm kompensacyjny dla odbiorców indywidualnych zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, a wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecywał, że gospodarstwa domowe nie zapłacą więcej. Nie było mowy o żadnych progach dochodowych.

>>> Hybrydy typu plug-in mają wiele zalet. Ważne, jak ją użytkowane:

Zobacz wideo

Podwyżki średnio nawet dziewięć złotych miesięcznie

We wtorek Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że zaakceptował nowe taryfy dla odbiorców indywidualnych, przygotowane przez Tauron. Szef URE wyliczał, że klienci firmy zapłacą za prąd średnio o ok. 7,6-8,8 zł miesięcznie więcej niż obecnie. Wzrost całego rachunku wyniesie ok. 12 proc., a wzrost samej ceny energii to ok. 20 proc.

W przypadku trzech pozostałych energetycznych gigantów, których taryfy musi zaakceptować URE - tj. Enei, Energi i PGE - sytuacja jest inna. URE przystał na podwyżki cen za dystrybucję (ok. 0,6-1,8 zł miesięcznie dla przeciętnego Polaka), nie zgodził się jednak na proponowany wzrost cen za sprzedaż prądu. 

Te spółki mogą jeszcze przejrzeć swoje wnioski i je zmodyfikować. Dopóki tego nie zrobią i nie zyskają aprobaty URE, nie mogą podnieść cen za sprzedaż energii. Oczekuje się jednak, że ostatecznie przystaną na niższą skalę podwyżek (zapewne podobnych jak w Tauronie), wskutek czego także ich klienci zobaczą wyższe kwoty na rachunkach za prąd.

Ceny prądu uwalniają się same

Decyzja URE ws. taryf w Tauronie, PGE, Enei i Enerdze ma znaczenie na blisko 10 mln gospodarstw domowych. Warto jednak dodać, że kolejnych ponad pięć mln gospodarstw korzysta z ofert sprzedaży prądu dostępnych na wolnym rynku, których nie zatwierdza prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Poza taryfami URE - nie zawsze z własnej woli - są m.in. mieszkańcy Warszawy i Górnego Śląska.

Czytaj więcej: Ceny prądu uwalniają się same. Co trzeci klient nie korzysta z taryf URE

Więcej o:
Komentarze (31)
Rekompensaty za prąd tylko dla niektórych? Rząd chce zaoszczędzić na obietnicy
Zaloguj się
 • pawel044

  Oceniono 12 razy 12

  Ale pomoc poprzez PIT to ma chyba roczne opóźnienie? Czy w takim razie i tak trzeba będzie najpierw przez rok bulić więcej za prą, potem ktoś oceni czy jest się wystarczająco ubogim i dopiero w kwietniu następnego roku ew. zwrot z podatków? Jak będzie z czego zapewne :/
  Jak oni ku... bezczelnie kłamią i obiecują! Ale to podobno inni nie dotrzymywali obietnic wyborczych...

 • maaac

  Oceniono 15 razy 11

  Nie "tańszy" ale tak sam drogi jak dziś. Reszta zapłaci podwójnie. Za siebie i za tych którym ich pieniędzy komunistyczny rząd zrekompensuje podwyżki.

  NEXT - PiSowski głos w twojej gazecie!

 • hamsterx

  Oceniono 12 razy 10

  Warto być biednym w Polsce, robić nie trzeba tylko czekać na socjal
  Słuszną linie ma nasza partia!!!

 • goldberg

  Oceniono 11 razy 9

  A co z milionem elektrycznych samochodów ? Z czego mają ludzie je ładować ? Ze słońca ?

 • glomek

  Oceniono 17 razy 9

  czyli kolejny mechanizm dojenia naiwnych pracujących na rzecz roszczeniowych zasiłkowych

 • pawello-wawa

  Oceniono 21 razy 9

  Mam wykształcenie, pracę, rodzinę, resztki oszczędności. A mogłem być menelem. Mieć wszystko w dupie. Chlać od rana za forsę takich jak ja teraz.
  Gdzie popełniłem błąd?
  Po kiego mnie podkusiło kupno fotowoltaniki i samochodu elektrycznego?

 • 11krzych

  Oceniono 9 razy 7

  Rekompensatę dostaną najbiedniejsi, czyli menel spod budki z piwem i ksiądz proboszcz ubogi. Obaj jednakowo potrzebni polskiej gospodarce i jednakowo pracujący na dobrobyt Polaków.

 • re_x

  Oceniono 7 razy 7

  "najbiedniejsi"-to pojęcie względne!Kto jest biedniejszy-dwuosobowa para młodych ludzi zaczynająca wspólne życie na pensji minimalnej i wynajmująca mieszkanie,czy 4 osobowa rodzina bezrobotnych w tym dwoje dzieci ?młodzi ludzie są "bogaczami" w świetle prawa!mają przecież po 1640 zł na osobę!a bezrobotni to nędzarze ..tylko,że ci bezrobotni mają dodatek mieszkaniowy,dodatek energetyczny,zasiłki celowe,stałe z MOPR,zasiłek rodzinny i wreszcie 2 x 500+!dochodem z tego wszystkiego jest tylko zasiłek rodzinny...kto dostanie dopłaty?oczywiście ci najbiedniejsi:),chociaż mają więcej pieniędzy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX