Świąteczny prezent dla kierowców. Nowym odcinkiem S17 będzie można pojechać już w poniedziałek

Nowy odcinek drogi ekspresowej S17 pomiędzy Warszawą i Lublinem zostanie oddany do ruchu w poniedziałek 23 grudnia. Będzie to już piąty w tym roku fragment tej trasy - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Zobacz wideo

Chodzi o 13-kilometrowy odcinek od końca obwodnicy Kołbieli do początku obwodnicy Garwolina (niedaleko Warszawy - red.), który udostępnimy około południa. Tym samym kierowcy będą mieli do dyspozycji blisko 155 km dwujezdniowej trasy do końca obwodnicy Piask - dodaje GDDKiA

Pierwsze odcinki S17 między węzłem Lubelska a Kurów Zachód drogowcy zaczęli oddawać przed tegorocznymi wakacjami. Na początku było to 13 kilometrów pomiędzy węzłami Skrudki i Kurów Zachód. W lipcu, kierowcy mogli pojechać kolejnymi 30 kilometrami - od końca obwodnicy Garwolina do węzła Ryki Północ, gdzie zjeżdżali na stary przebieg DK17. Z kolei na początku września można było już jechać kolejnym 15-kilometrowym odcinkiem między węzłami Ryki Północ oraz Skrudki, co spowodowało, że dwujezdniowa trasa jest już od początku obwodnicy Garwolin do końca obwodnicy Piask. 

- Nowa ekspresówka powstała w śladzie dawnej DK17 i traktu lubelskiego wytyczonego i zbudowanego w pierwszej połowie XIX w przez inżynierów z Dyrekcji Jeneralnej Dróg i Mostów Królestwa Polskiego. (...) 13 km dwujezdniowej trasy pozwoli zaoszczędzić kilka minut jazdy - podano w komunikacie

Czytaj więcej: GDDKiA nadgania przed świętami. Obwodnica Częstochowy gotowa. Kierowcy pojadą nią 23 grudnia

Miliardowy kontrakt i dofinansowanie z UE

Drogowa inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jako jeden z trzech kontraktów S17 pomiędzy węzłem Lubelska i początkiem obwodnicy Garwolina, na które umowę na dofinansowanie podpisano w ubiegłym roku.

Całkowita wartość tych trzech kontraktów to ponad 1,2 mld zł, a wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej, 618 mln zł.

Mapa odcinka S17/Fot.gddkia.gov.pl/Mapa odcinka S17/Fot.gddkia.gov.pl/ Mapa odcinka S17/Fot.gddkia.gov.pl/

Więcej o: