Rząd zablokował powstanie podkarpackiej metropolii, ale Polska zyska w 2020 cztery nowe miasta

Mapa Polski w 2020 roku znów nieco się zmieni - przybędą na niej cztery nowe miasta. Zmian mogłoby być znacznie więcej, ale rząd sporą część zablokował. Jedna z nich dotyczy podkarpackiej metropolii.

>>> Zobacz także: Mapa Polski rysowana przez cudzoziemców wygląda... dziwnie. Hel w przeciwną stronę i wielkie koło z Warszawą w środku

Zobacz wideo

Mapa Polski znów nieco się zmieni. Pojawią się na niej nowe miasta, a wiele lokalnych granic zostanie poddanych korekcie. 

Polska zyska cztery nowe miasta. Nagroda za carskie represje

Status miast w 2020 roku zyskają: Czerwińsk nad Wisłą - położony na Mazowszu, znajdujący się w woj. łódzkim Lututów (powiat wieruszowski), Piątek (powiat łęczycki), oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim. Jak donosi "Rzeczpospolita" decyzja rządu wynagradza "represje carskie nałożone za pomoc powstańcom styczniowym". 

Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku. Jeszcze więcej, bo ok. 200 zmian dotyczyć będzie nazw poszczególnych miejscowości.

Rząd zablokował powstanie podkarpackiej metropolii

Władze lokalne wnioskowały o znacznie więcej modyfikacji, jednak rząd nie na wszystkie zezwolił. Zablokował na przykład powstanie podkarpackiej metropolii. Rzeszów stara się od lat uzyskać takie miano sukcesywnie rozszerzając granice miasta.

Pochłanianie kolejnych wsi i gmin spotyka się jednak z oporem. Tym razem przyłączenie do miasta wysoko zurbanizowanych obszarów, na których mieszka 14 tys. osób, nie zyskało akceptacji władz centralnych. 

Administracyjne rewolucje to już tradycja

Nadanie statusu miast, przesunięcia granic, zmiana nazw, nie są w Polsce nowością. Można nawet stwierdzić, że to swego rodzaju coroczna tradycja. Warto przypomnieć, że kończący się rok również przyniósł na mapie spore zmiany.

Czytaj też: Ta mapa miała być dowodem na dobry stan powietrza w Polsce. Entuzjastom umknął ważny szczegół

Z początkiem stycznia pojawiło się na niej aż sześć nowych miast: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Wielbark i Lubowidz. Dokonano też korekt granic poszczególnych gmin.

Więcej o: