Będzie więcej czasu na rejestrację w Bazie Danych Odpadowych? "Dostosowanie systemu do realiów"

Baza Danych Odpadowych stała się prawdziwym postrachem firm. Czas na rejestrację w BDO minął bowiem z końcem roku. Tymczasem setki tysięcy podmiotów mogły obowiązku niedopełnić. Posłanka opozycji zapewnia, że czasu na rejestrację będzie jednak więcej. Możliwe więc, że zapominalskim uda się uniknąć finansowej kary.

>>> Zobacz także: W Polsce płoną wysypiska. Nowy sposób na pozbycie się niewygodnych śmieci?

Zobacz wideo

Wygląda na to, że ustawa, która miała zmniejszyć nadużycia związane m.in. z utylizacją, wywozem i produkcją śmieci doczeka się zmian. Rząd zaostrzył przepisy w tym względzie i uruchomił elektroniczną Bazę Danych Odpadowych, ale wszystko wskazuje na to, że da przedsiębiorcom więcej czasu na rejestrację w niej.

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców: będą zmiany w ustawie o BDO polegające min. na wydłużeniu o pół roku terminu obowiązku wpisu do elektronicznej ewidencji Bazy Danych o Odpadach. Pojawia się czas na usprawnienie i dostosowanie systemu do realiów

- napisała na Twitterze Akeksandra Pasławska z PSL.

Przedsiębiorcy wystraszyli się milionowych kar za brak rejestracji w BDO

Czas na rejestrację upłynął z końcem roku. Tymczasem obowiązku dopełniło zaledwie 150 spośród 800 tys. firm. Brak wpisu oznacza nawet zakaz prowadzenia działalności. Firmy mogą też zostać ukarane grzywną do wysokości 1 mln zł.

Sławomir Mazurek, wiceminister klimatu, przed kilkoma dniami uspokajał przedsiębiorców tłumacząc, że  obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów spoczywa na nich już od 2001 r. Przedstawiciel rządu zapewnił, że 1 stycznia 2020 r. nie zostaną wprowadzone żadne nowe obostrzenia. "Elektroniczny system jest jedynie konsekwencją przyjętych wcześniej przepisów" - wyjaśniał wiceminister. Dodał też, że wymagane informacje do tej pory przekazywane były w formie papierowej.

Rząd walczy z mafią śmieciową

Wiceminister Mazurek w rozmowie z Polskim Radiem wyjaśniał też powody wprowadzenia elektronicznej bazy.

Premier Morawiecki prowadzi politykę "zero tolerancji dla mafii śmieciowej". Od stycznia ruszy baza danych odpadowych, więc będziemy wiedzieć, jak przemieszczają się odpady".

- stwierdził .

Czytaj też: Rekompensaty za podwyżki cen prądu w 2021 roku? Sasin: nie mamy legislacyjnego noża na gardle

Rejestracja w BDO. Kto musi o niej pamiętać?

Wśród firm objętych obowiązkiem rejestracji w bazie BDO znajdują się zarówno te podmioty, które wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, jak i producenci, importerzy, czy dystrybutorzy opakowań. W zasadzie każda firma, która wytwarza towar mieści się w tym kryterium.

Więcej o: