GDKKiA pęka z dumy. Blisko 170 kilometrów obwodnic od 2016 r. Ma powstać drugie tyle

Od 2016 roku oddaliśmy do ruchu ponad 168,8 km obwodnic - podała GDDKiA i zapowiada, że w przygotowaniu jest kolejnych 16 o łącznej długości 168,5 km. Obwodnice, które nie mają jeszcze zapewnionego finansowania to 12 dróg o długości 229,3 km.

Trudno mówić o pełnym wykorzystaniu potencjału autostrad i ekspresówek bez udziału nowoczesnych obwodnic. Tych, jak zapewnia GDDKiA, drogowcy wybudowali 18 w ciągu dwóch lat. Ich łączna długość to 168,8 km. Mowa m.in. o takich miejscowościach jak Kościerzyna, Brodnica, Bolków, Kłodzko, Skawina, czy największa w skali kraju - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Drogowcy zwracają uwagę, że bez obwodnic ruch pojazdów odbywa się przez miasta, powodując, że jego średnie natężenie często przekracza nawet kilkadziesiąt tysięcy pojazdów na dobę.

Od 2016 roku w ramach PBDK oddano do ruchu 15 obwodnic o łącznej długości 147,6 km. Poza Programem udostępniono kierowcom również trzy obwodnice o łącznej długości 21,1 km: Skawiny (klasa drogi GP) o długości 2,2 km, I etap obwodnicy Kępna o długości 3,6 km w ciągu drogi ekspresowej S11 oraz obwodnicę Marek, czyli 15,3 km drogi ekspresowej S8

- podała GDDKiA.

>>> W Norwegii powstaje podwodna autostrada. Koszt inwestycji to 16-krotność budżetu na polskie drogi

Zobacz wideo

GDDKiA zapewnia: kolejne obwodnice w przygotowaniu

Obecnie w realizacji jest nadal 16 obwodnic o łącznej długości 168,5 km. Drogowcy wymieniają także trzy, które są aktualnie objęte przetargami. Chodzi o obwodnicę Wałcza o długości 17,8 km, Oświęcimia (ok. 9 km) i Ostrowca Świętokrzyskiego (ok. 3 km). Wśród tych, na które wciąż nie ma zapewnionych środków na realizację GDDKiA wymienia 12 dróg o łącznej długości 229,3 km.

GDDKiA zapowiada kolejne inwestycjeGDDKiA zapowiada kolejne inwestycje GDDKiA

Obwodnica Częstochowy, czyli cud świąteczny

Pomimo wcześniejszych, uzasadnionych obaw, drogowcom udało się w ostatnim momencie przed Bożym Narodzeniem oddać obwodnicę Częstochowy. Długo wyczekiwana, 20-kilometrowa droga w ciągu A1 została oddana do użytku 23 grudnia 2019 r. Zanim inwestycja została ukończona, przeżywała liczne perturbacje i opóźnienia. GDDKiA w kwietniu zdecydowała się zerwać kontrakt z wykonawcą, włoską firmą Salini, która nie wywiązywała się z warunków umowy przetargowej. Przy wyłonionym w trybie przyspieszonym wykonawcy i wzmożonych mocach przerobowych inwestycję udało się sfinalizować na moment przed świętami. "W ciągu 150 dni, łącznie z niedzielami, zrealizowano roboty o łącznej wartość ponad 400 mln zł. W szczytowym okresie na budowie pracowało ponad 1000 osób" - podkreślili drogowcy.

Więcej o:
Komentarze (76)
GDKKiA pęka z dumy. Blisko 170 kilometrów obwodnic od 2016 r. Ma powstać drugie tyle
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 25 razy 17

  Chcialbym zobaczyc pelne zestawienie.
  Nie tylko co udalo sie zrobic, ale rowniez czego sie nie udalo.

 • rggg

  Oceniono 12 razy 10

  Za Tuska wybudowano 2500km autostrad, a z tych 170km którymi się chwalą ponad 100km było przygotowanych i rozpoczętych za Platformy. PiS wszystko wali w konsumpcje przekupując wyborców a inwestycje są śladowe. Następne zahamowanie będzie na poziomie samorządów bo PiS obciął samorządom dotacje i wpływy zatem we wszystkich niemal miastach samorządy redukują plany inwestycyjne. I to samo robią przedsiębiorcy bo lawinowo wzrastają im koszty a system podatkowy robi się coraz bardziej skomplikowany, a częste zmiany (nowelizacje kilka razy do roku) powodują coraz większą niepewność!

 • tubylec_ww

  Oceniono 11 razy 9

  Rozbawiła mnie informacja, ze niektóre obwodnice miały po 3 km długości.

 • desperato

  Oceniono 23 razy 9

  Może by tak GW napisała, ile z tego jeszcze (kontraktów) zawarła GDKiA jeszcze za rządów koalicji PO-PSL ?!? ILE!??? Nie wierzę, że PSIarze cokolwiek potrafią dobrze zrobić, poza SP.

 • poppers68

  Oceniono 13 razy 7

  Nie daję się zastraszyć medialnym przekazom, iż obecna władza PIS to mroczny powrót do PRL w wykonaniu groźnych dla naszych swobód osobowości.
  Nie.
  Uważam tę ekipą za najbardziej chyba nieudaczną i tak po prostu złośliwie durną po transformacji 1989 roku. A mieliśmy tu niezłe przypadki.
  Oczywiście, że arytmetyka jest nieubłagana - większość wspomnianych realizacji to zarówno kontrakty z czasów rządów PO-PSL jak i efekt dobrze wynegocjowanych z Brukselą pieniędzy na wsparcie finansowe tych projektów. Również z czasów sprawnej ekipy oddelegowanej przez władze do współpracy ze strukturami centralnymi UE.

  Obecna ekipa nie potrafi naprawić " narodowego" jachtu ze złamanym masztem a sygnały o odwoływanych obecnie inwestycjach drogowych już na etapie przetargów z uwagi na pernamentny brak kasy to sygnał, że to co zrobiono z czasów PO-PSL to kres możliwości a kontynuacji nie będzie.
  Przypomnę, że PIS w czasach swoich raptem 2 letnich rządów lat 2005-2007 gdy resortem rządził minister Polaczek, wybudował nam w 2 lata 6 kilometrów autostrad. I po zakończeniu inwestycji bieżących, które poprzednia ekipa rozruszała - taka norma nas czeka.
  Założymy się?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 21 razy 7

  w 4 lata 160 km "obwodnic" - cokolwiek to znaczy,
  a ponad 2500 km autostrad za Tuska to była Polska w ruinie ;-) :-) ;-)

 • qeton

  Oceniono 8 razy 6

  A jak tam z S5 na północ od Bydgoszczy, która od kilku dni powinna być kompletna? Obecnie tylko wiatr tam hula, a rozkopany krajobraz lasem zarasta ;) Dwa tygodnie temu otwarto koperty przetargowe i... ZONK!!! Najtańsze z ofert, to 30-35% więcej, niż GDDKiA ma do wydania. Pieniążków trzeba szukać, może podatki czas podnieść?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX