PIT 2020 a ulga na dziecko. Jak ją dostać? Ile przysługuje na dziecko?

Termin rozliczania PIT-ów za 2019 rok zbliża się nieubłagalnie. Ulga na dziecko pozwala rodzicom na płacenie niższych podatków. Informujemy, jak ją dostać i na jaką kwotę można liczyć.

30 kwietnia 2020 r. mija termin składania zeznania podatkowego za rok 2019. Z ulgi na dziecko będą mogli skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą PIT-36 i PIT-37. Dotyczy ona nie tylko rodziców, ale opiekunów prawnych oraz rodziców zastępczych. Przypominamy, że prawa rodzicielskie nie są najważniejszym determinantem, gdyż ulgę otrzymają osoby, które faktycznie wychowują dzieci. 

Zobacz wideo

Ulga na dziecko za 2019 rok. Dla kogo? Ile możemy otrzymać? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ulga podatkowa przysługuje w kilku przypadkach. Przede wszystkim na bonifikatę mogą liczyć rodzice na każde dziecko, które jest niepełnoletnie. Ponadto, ulga przysługuje również na dziecko niepełnosprawne otrzymujące dodatek pielęgnacyjny bądź dziecko, które nie ukończyło 25. roku życia pod warunkiem, że wciąż się uczy, a jego dochód nie przekracza 3089 zł. 

Ulga podatkowa jest zależna od tego, na które dziecko przysługuje. Obecnie stawki kształtują się w następujący sposób:

  • na pierwsze i drugie dziecko - 1112,04 zł rocznie,
  • na trzecie dziecko - 2000,04 zł rocznie, 
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 2700 zł rocznie. 

Ulga podatkowa. Informujemy, jak ją odliczyć

Ulgę odlicza się podczas rocznego zeznania podatkowego. Niezbędne do tego jest dołączenie formularza PIT/O, a także podania liczby dzieci oraz danych osobowych. Dodatkowo, trzeba zaznaczyć, czy ulga na dziecko przysługuje za cały okres rozliczeniowy czy jego część w przypadku nowo narodzonych potomków. Rodzice, którzy oddzielnie rozliczają podatki, powinni ustalić, w jakim procencie się nią dzielą.

Więcej o: