Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Spora podwyżka od marca. Ile wynosić będą emerytury?

Waloryzacja emerytur i rent odbywa się co roku. W 2020 roku emeryci i renciści będą mogli liczyć na świadczenia wyższe nawet o 3 proc. Informujemy, kiedy mogą oni spodziewać się podwyżek.
Zobacz wideo

Założeniem waloryzacji jest przystosowanie świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej, a także utrzymanie ich realnej wartości. Korekta wysokości emerytur i rent odbywa się więc co roku na podstawie danych zaprezentowanych przez GUS na początku poszczególnych lat. Pod uwagę bierze się dwa czynniki - wskaźnik cen i usług (inflacja), a także realny wzrost płac. 

Waloryzacja emerytur i rent. Ile wyniesie w 2020 roku? Od kiedy wyższe emerytury? 

Według szacunków waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku wyniesie 3,24 proc., co jest sporym wzrostem względem ubiegłego roku (2,86 proc.) Podwyżki emerytur i rent wejdą w życie 1 marca 2020 roku. Na razie mówimy jednak o szacunkowej wartości wzrostu wskaźnika, który w przyszłości może być trochę inny. Oficjalna jego wartość zostanie obliczona na podstawie danych GUS, które wkrótce powinny zostać opublikowane. Zrewaloryzowane świadczenie otrzyma 10 mln osób

Przypominamy, że w  2020 roku utrzymana zostanie waloryzacja dwutorowa - kwotowa oraz procentowa. W 2019 roku osoby z niższymi świadczeniami (do 2450 zł brutto) otrzymywały automatycznie podwyżkę o 70 zł. Znajdujący się natomiast powyżej tego pułapu otrzymywali emeryturę bądź rentę powiększoną o kwotę obliczoną na podstawie wskaźnika waloryzacyjnego. Ma to na celu pomóc najbiedniejszym emerytom, którzy z racji niskiego świadczenia podstawowego otrzymywaliby minimalne podwyżki.

W bieżącym roku taka metoda zostanie utrzymana. Ponadto, rząd PiS podjął decyzję o podwyżce minimalnych emerytur z 1100 do 1200 zł brutto.

Emeryci mogą liczyć na sporą pomoc ze strony rządu

Korzystna waloryzacja emerytur i podwyższenie minimalnych świadczeń do 1200 zł brutto to nie jedyne, na co mogą liczyć emeryci ze strony rządu. W kwietniu br. otrzymają oni dodatkowe, trzynaste świadczenie, które równe będzie emeryturze minimalnej. W planach rządu jest wprowadzenie tzw. "czternastek". Świadczeniobiorcy muszą jednak poczekać na nie do 2021 roku. Środki finansowe pochodzić mają z fundusz przeznaczonego wcześniej dla osób niepełnosprawnych. 

Więcej o:
Komentarze (48)
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Spora podwyżka od marca. Ile wynosić będą emerytury?
Zaloguj się
 • cocpit

  Oceniono 27 razy 23

  Sformułowania "spora podwyżka" oraz "nawet o 3%" w kontekście galopującej inflacji powinny być karalne i ścigane z urzędu.

 • wejsunek47

  Oceniono 26 razy 20

  w ubiegłym roku też miało być 3,4% ale kurdupel wydumał "13"ki i obniżyli do 2,8%..czyli emeryci sami sobie sfinansowali "13"kę...a te tegoroczne 3,24% nie zrekompensuje nawet w połowie inflacji 10%.... czy rząd uważa ,że emeryci to analfabeci matematyczni? to pokolenia co odbierały staranną naukę a nie jak teraz studia słońca i pogody i matury jak dla ociężałych umysłowo..

 • elq_1

  Oceniono 23 razy 19

  Ach, ach! W 2020 roku emeryci i renciści będą mogli liczyć na świadczenia wyższe nawet o 3 proc. przy rekordowej inflacji i wzroście pustego pieniądza na rynku, bez żadnego pokrycia!

 • manekin1

  Oceniono 25 razy 19

  Wygląda to biednie kiedy czynsze idą do góry średnio 100-150 zł. Ale jak suweren chciał, tak będzie miał.

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 18

  Odgrzewacie ten artykuł CZWARTY raz, a ja po raz czwarty piszę: zaczekajmy. Bo w ubiegłym roku miało być 3,4%, ale jakimś "cudem," zrobiło się 2,8%. Przecież KAŻDY widzi, że tegoroczny budżet JUŻ trzeszczy niczym ciasne majty, na wielkim, tłustym dupsku Bećki sołtysowej :-)

 • ks-t

  Oceniono 16 razy 14

  CO za szkodliwe brednie w wykonaniu gazety. Prognoza inflacji na żywnośc wynosi 9 procent, podobnie prognoza wzrostu płac w 2019. A waloryzacja 3 procent. W poprzednim roku odpowiednio wzrost płac wyniósł 7 proc a Morawiecki rzutem na taśmę zmniejszył waloryzację do 2,8 proc. W ten sposób, w dwa lata, wzrost płac wyniesie 16 proc a waloryzacja emerytur poniżej 6. To jest MINUS 10 procent w 2 lata.!

 • nutka7.17

  Oceniono 13 razy 13

  Rzeczywiście "spora podwyżka", którą zeżre inflacja i wypluje jakby jej w ogóle nie było.

 • Jan Kot

  Oceniono 15 razy 13

  Waloryzacja emerytur to 3,%. Inflacja, ta która dotyka najuboższych grubo ponad 10%. Rząd w przeciwieństwie do emerytów ma się dobrze, a nawet coraz lepiej.

 • paseo

  Oceniono 15 razy 13

  edług szacunków waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku wyniesie 3,24 proc., co jest sporym wzrostem względem ubiegłego roku (2,86 proc....
  A inflacja w grudniu wedlug samego GUS to az + 3,6 % a w styczniu ma byc juz + 4,5 % lub wiecej.Emeryci sa coraz biedniejsi i coraz szybciej zostaja w tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX