Elon Musk może świętować. Tesla warta więcej niż Ford i General Motors razem wzięte

Sztandarowa firma Elona Muska przeżywa ostatnio bardzo dobry czas. W 2020 roku Tesla na giełdzie zanotowała 12 procentowy wzrost, a jej wartość przekroczyła 89 mld dolarów.
Zobacz wideo

Sukcesywny rozwój Tesli, a także przewidywania ekspertów znalazły odzwierciedlenie na amerykańskiej giełdzie. Wartość spółki idzie mocno w górę, goniąc potentatów w branży motoryzacyjnej

Elon Musk zaciera ręce. Tesla z ogromnymi wzrostami w 2020 roku 

Kapitalizacja Tesli wynosi obecnie 89 mld dol. dzięki czemu udało jej się pobić 20-letni rekord Forda. W 1999 roku amerykański potentat wyceniany był na 81 mld dol. Obecnie za jedną akcję spół Muska trzeba zapłacić aż 492 dolarów. Tesla jest obecnie warta więcej niż General Motors oraz Ford razem wzięte. Chodzi o wartość rynkową, bo pod względem innych czynników, takich jak kapitał własny, zadłużenie czy oszczędności to amerykańscy potentaci wyceniani byliby wyżej.  Co oczywiste, podobnie też kształtuje się sytuacja pod względem liczby dostarczonych aut. 

Mimo to ostatnie sukcesy Tesli są warte odnotowania. W 2020 roku jej wartość na amerykańskiej giełdzie wzrosła o 12 proc., a od czerwca 2019 r. aż o 166 proc. Robi to tym większe wrażenie, że na rynku motoryzacyjnym dostrzegalny jest swego rodzaju zastój. Inwestorzy twierdzą, że Tesla zakończyła trudny okres dziecięcego rozwoju i ostatecznie zerwała z łatką firmy niszowej. 

Tesla z rekordowymi zyskami. Co jest powodem nagłych wzrostów?

Ostatnie sukcesy Tesli mogą wynikać z faktu, że spółka coraz śmielej działa na chińskim rynku. W grudniu 2019 roku potentat otworzył kolejną nową fabrykę w Chinach, z której zaczęły już wyjeżdżać Modele 3. Fabryka ma produkować 3 tys. aut tygodniowo. 

Sam Elon Musk zapowiedział ostatnio, że Tesla Model Y powinna się cieszyć ogromnym zainteresowaniem, a jej popyt będzie wyższy aniżeli pozostałych modeli samochodów jego firmy razem wziętych. Ponadto, na korzyść spółki działa fakt, że w ostatnich miesiącach dostarczyła więcej aut aniżeli początkowo planowano. 

Więcej o: