Brexit coraz bliżej. Brytyjscy posłowie poparli ustawę pozwalającą na "rozwód" z UE

Brytyjscy posłowie ostatecznie poparli projekt ustawy pozwalającej na przeprowadzenie brexitu. Za głosowało 330 posłów, przeciw było 231. Ustawa to ponad 100 stron tekstu.

Uchwalona dziś ustawa pozwala na przeniesienie do brytyjskiego prawa postanowień projektu umowy brexitowej zawartej z Unią Europejską. Daje też rządowi brytyjskiemu pozwolenie na ratyfikację ostatecznego kształtu porozumienia. Teraz tekst trafi do Izby Lordów. Jej członkowie nie są wybierani demokratycznie (skład i struktura izby jest uwarunkowana brytyjską tradycją), nie mogą więc blokować aktów legislacyjnych.

Zjednoczone Królestwo opuści UE z końcem stycznia 2020 r. Wtedy też rozpocznie się niemal roczny okres przejściowy oraz druga - bardziej skomplikowana - faza negocjacji z Unią, tym razem dotycząca przyszłych stosunków między Londynem a Wspólnotą, skupiająca się wokół handlowej, co może nie być łatwym zadaniem dla brytyjskiego premiera, Borisa Johnsona.

>>> Danuty Hübner o brexicie: ten błąd będzie przez lata odczuwany

Zobacz wideo

Brexit. Boris Johnson znów w formie

Tymczasem w środę podczas spotkania Ursulą von der Leyen premier Wielkiej Brytanii wydawał się wrócić do swojej zdeterminowanej, pro-brexitowej formy. Zapewnił przewodniczącą Komisji Europejskiej (KE), że okres przejściowy, który rozpoczyna się 1 lutego, nie będzie przedłużany. Strona brytyjska ma obstawać przy takim rozwiązaniu nawet jeśli nie uda się zawrzeć nowej umowy handlowej pomiędzy nią a Wspólnotą do 31 grudnia 2020 roku. Co więcej, Boris Johnson podkreślił w rozmowie z Ursulą von der Leyen, że nie zgodzi się uznać jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W odpowiedzi na warunki stawiane przez Johnsona przewodnicząca KE zapowiedziała, że Wspólnota negocjując z Wielką Brytanią będzie chciała zapewnić sobie rozwiązania "strzegące integralności UE".

Więcej o:
Komentarze (70)
Brexit coraz bliżej. Brytyjscy posłowie poparli ustawę pozwalającą na "rozwód" z UE
Zaloguj się
 • tao-te

  Oceniono 24 razy 10

  Wyjść łatwo ale diabeł tkwi w negocjacjach handlowych takie kraje jak USA , Rosja czy Chiny to globalne tygrysy a kraje UE razem są doskonałą kartą przetargową , pytanie gdzie będzie w tym wszystkim UK ? W scali globalnego handlu to strzał w stopę :)

 • rafikzratusza

  Oceniono 15 razy 7

  nie mogę się doczekać aby zobaczyć upadek tępych brytoli i zmian nawy z wielkiej na małą Brytanię ot ostatni akt dramatu z imperium w roli głównej

  A to wszystko przy aplauzie tępej brytyjskiej prowincji, która mentalnie niewiele różni się od naszej ściany wschodniej ludu wsi i wioch

 • gorillaglu

  Oceniono 12 razy 6

  dla przypomnienia. Rząd UK zasugerował nieśmiało, że może po brexicie powstanie otwarty rynek pracy z Australią. Australia zareagowała śmiechem.

 • herrpietru

  Oceniono 9 razy 5

  Brytyjczycy w małym stopniu uniezależniając się handlowo od Unii Europejskiej uzależnią się od USA i Chin. Czy wyjdzie to UK na dobre.. zobaczymy.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 4

  Nie będzie żadnej umowy handlowej. Za 11 miesięcy Wielka Brytania straci dostęp do europejskiego rynku i do europejskiego paszportu bankowego.

  Nie będzie żadnej umowy handlowej nie dlatego że Johnson mówi że okres przejściowy będzie trwał tylko 11 miesięcy, tylko dlatego że umowa handlowa będzie szkodliwa dla integralności UE.

 • antypiss

  Oceniono 4 razy 4

  Podziekujcie i sp...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 7 razy 3

  Generalnie Johnson deklaracjami i ustawą o tym że okres przejściowy nie będzie przedłużany chce wymusić na UE ustępstwa.

  A jak UE nie pójdzie na ustępstwa to Johnson się obrazi. To jest dokładnie taka sama gó...arzeria jak w wykonaniu Andrzeja Dudy.

 • catch36

  Oceniono 15 razy 3

  Twardy brexit poproszę, pokażcie na co was stać brytole (sam mieszkam w UK i sobie spokojnie poradzę, ciekawi mnie jak dostaną w dudę ci którzy żyją z minimalnej pensji)

 • ja5569

  Oceniono 8 razy 2

  De Gaulle sie rechocze zza grobu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX