Nadjeżdża Kolej Plus. Przyjęto nowelizację ustawy, która ma zapewnić 6 mld zł dla rządowego programu

9 stycznia Sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. To inicjuje rządowy program Kolej Plus, czyli Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej. Zgodnie z założeniami rząd planuje znaleźć 6,6 mld zł na kolej do 2028 r.

Już na początku minionego roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą wdrożenia programu Kolej Plus do 2028 r. Na jego realizację, której celem ma być walka z wykluczeniem komunikacyjnym, czy  budowa i odbudowa połączeń kolejowych do małych miejscowości rząd chce przeznaczyć 6,6 mld zł w perspektywie najbliższych 8 lat.

Kolej Plus to pierwszy program zakładający współpracę rządu i samorządów terytorialnych przy budowie i modernizacji infrastruktury kolejowej. Przewiduje ponadto bezpłatne przekazywanie linii kolejowych samorządom

- podkreśla Ministerstwo Infrastruktury.

>>> Inflacja najwyższa od 8 lat. Ceny w grudniu wystrzeliły. Kredytobiorcy w pułapce?

Zobacz wideo

Infrastruktura kolejowa do modernizacji

Jak zapowiada resort, niewykorzystywane obecnie tereny kolejowe mają zostać "przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe". To z kolei ma pozwolić na nieodpłatne korzystanie z linii kolejowych przez samorządy, ograniczona ma być też likwidacja linii kolejowych.

Oczekiwanym efektem będzie przywrócenie ponownego eksploatowania infrastruktury kolejowej na terenach aktualnie nieczynnych lub po zlikwidowanej infrastrukturze kolejowej

- zapowiada resort.

Wśród innych założeń rządowego programu środki z Funduszu Kolejowego będą mogły być przeznaczane na zakup, modernizację, czy naprawy pojazdów kolejowych przez województwa. Co więcej, resort zapewnia, że pieniądze niewykorzystane w danym roku będą mogły być spożytkowane w roku kolejnym.

Prostsza droga dla inwestycji

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla także, że Kolej Plus "zakłada ponadto zmiany dotyczące przygotowania i realizacji inwestycji kolejowych". Co to znaczy? Mowa o wprowadzeniu uproszczonego systemu udzielania gwarancji finansowych, co ma wpłynąć pozytywnie na inicjowanie przetargów. Zdaniem resortu ułatwi to "zaciąganie przez PKP PLK SA zobowiązań finansowych na zadania zaplanowane w ramach programu Kolej Plus". Rządowy program zakłada ponadto nowe źródła finansowania, jak środki z emisji skarbowych papierów wartościowych.

Więcej o:
Komentarze (36)
Nadjeżdża Kolej Plus. Przyjęto nowelizację ustawy, która ma zapewnić 6,6 mld zł dla rządowego programu
Zaloguj się
 • konsulhonorowypernambuco

  Oceniono 22 razy 16

  Z tych wszystkich "programów plus" zrobi się debet o takiej wielkości, że Gierka i jeso zadłużenie będziemy wspominali z nostalgią.
  A na inwestycje w rzeczywistości brakuje pieniędzy.

 • srv14

  Oceniono 18 razy 12

  Czyli kolejna katastrofa gotowa . ostatnio PKS+ okazał się koejnym "wielkim" sukcesem pisbolszewickiej bandy. Ciekawe ile tym razem "przytulą" urzędnicy dojnej zmiany

 • ar.co

  Oceniono 16 razy 10

  Jak rząd "planuje znaleźć", to trzeba dobrze pilnować kieszeni, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, gdzie pisowscy złodzieje będą "szukali" tych 6,6 mld. Co tym razem? Przymusowe przeniesienie zawartości wszystkich kont osobistych do PKO BP, z pobraniem 15% opłaty przekształceniowej? Czy od razu wymiana prywatnych oszczędności na rządowe nieoprocentowane obligacje, płatne za 50 lat?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 8

  rząd planuje znaleźć 6,6 mld zł na kolej... do 2028.... Gdzie znajduje się z 6 miliardów? W EU? W podatkach. W opłatach za śmieci? W VAT? Ach ten genialny rząd...

 • krakoski.arch

  Oceniono 7 razy 7

  6,6mld na kolej w 8 lat i 3mld na TVP w 2 lata. Dobry gospodarz z tego PiSu...., dobrze rozłożone proporcje.

 • cozano

  Oceniono 7 razy 7

  No cóż wywalać dwa miliardy rocznie na propagandę partyjną w TVP, a na rozbudowę infrastruktury kolejowej przeznaczyć w ciągu najbliższych 8 lat 6,6 miliardów pokazuje priorytety władców pisowskich.

 • bono74

  Oceniono 8 razy 6

  Powinno być ściema plus.
  Niech ktoś się zainteresuje zaawansowaniem i prowadzeniem inwestycji kolejowych.
  Totalna klapa na każdym szczeblu i zatajanie prawdziwych wyników.

 • Henryk Kuzniecow

  Oceniono 8 razy 4

  Czy w PKP ktoś jeszcze ma mózg, czy wszyscy już jesteście bezmozgimi pampersami z nadania prezesa?? Rozkład jazdy układał wam Głódź po flaszce??!! Czy może to zemsta zgwałconych ministrantów? EIP5404 w Katowicach 18:53 a pociag do przesiadki na Tychy odjeżdża DWIE MINUTY WCZEŚNIEJ!! Trzeba mieć trociny zamiast mozgu żeby coś takiego wymyśleć!
  W nowym roku życzę wam serdecznie żeby was po dojnej zmianie wszystkich wylano na zbity pysk i zagoniono do uczciwej roboty, pisowskie bezmózgi!

 • akumulator1

  Oceniono 5 razy 3

  Słuszna koncepcja, po 25 latach niszczenia kolei od kilku lat coś się rusza w temacie. Oby się udało, należy sobie tego życzyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX