Dąbrowa Górnicza. Finowie zainwestują 190 mln zł w budowę fabryki

Fińska firma Outokumpu Distribution Polska zbuduje za 190 mln zł fabrykę przerobu stali nierdzewnej. Inwestycja powstanie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej.

O inwestycji przedstawiciele fińskiego przedsiębiorstwa poinformowali w czwartek 9 stycznia. W tym dniu zagraniczny inwestor oraz przedstawiciele miasta podpisali akt notarialny sprzedaży terenu gruntów. W fabryce produkowane będą artykuły dla branży zaawansowanych technologii. To także kolejna inwestycja, która powstanie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. 

Dąbrowa Górnicza. Finowie inwestuje spore środki

- Na terenie kompleksu inwestycyjnego Tucznawa planujemy zbudować centrum serwisowe stali nierdzewnej. W nowym zakładzie wytwarzać będziemy produkty wysoko wyspecjalizowane m.in. dla branży motoryzacyjnej, sektora AGD oraz przemysłu ciężkiego, a zatrudnienie znajdzie tu co najmniej 100 pracowników - powiedział Krzysztof Kurjański, członek zarządu Outokumpu Distribution Polska.

O wadze inwestycji zapewniali również przedstawiciele miasta, którzy podkreślali, że Dąbrowa Górnicza jest miastem promującym innowacyjne rozwiązania. 

W naszym mieście chętnie inwestują nowoczesne przedsiębiorstwa i lokalizują tu zaawansowane technologicznie zakłady. Co równie istotne, są to firmy, które duży nacisk kładą na wymagania dotyczące ochrony środowiska

- stwierdził prezydent miasta, Marcin Bazylak. 

Outokumpu istnieje od 1910 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się przetwarzaniem stali nierdzewnej. Obecnie Finowie posiadają sześć fabryk m.in. w Szwecji oraz Niemczech. Na polskim rynku działają od 20 lat. Dzięki budowie fabryki przedsiębiorstwo uzyska szansę na poszerzenie działalności w Europie Wschodniej. Pozwoli to także na rozwój przemysłu przetwórczego w tym regionie. 

Dąbrowa Górnicza z potężną inwestycją. Kolejna fabryka na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej 

Inwestycja powstanie w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która podzielona jest na cztery części (w tym podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska o powierzchni 419,39 ha, w której umiejscowiona będzie fabryka). Strefa powstała w 1996 roku, a przedsiębiorstwa inwestujące w niej na konkretnych zasadach mogą liczyć na liczne ulgi podatkowe. KSSE sprowadziła do tej pory ponad 350 podmiotów gospodarczych, które zainwestowały ok. 34 mld zł, zatrudniając 76 tys. pracowników.

>>> Dowiedz się więcej: Łódzka i Katowicka Strefa Ekonomiczna wśród wyróżnionych. Jako jedyne z Europy w TOP10

Więcej o: