Szwecja. Tysiące Szwedów rezygnuje z latania samolotami. Wszystko dla dobra klimatu

Szwecja jest jednym z liderów w tematyce walki ze zmianami klimatycznymi. W ramach tego tysiące Szwedów rezygnuje z latania samolotami. Zjawisko to określa się mianem tzw. flight shamingu.

Jak podaje BBC, w ubiegłym roku z dziesięciu szwedzkich lotnisk skorzystało łącznie 40 milionów pasażerów. Jest to spadek o dwa mln osób względem 2018 roku. Powodem tego zjawiska jest tzw. flight shaming, czyli wstyd przed lataniem samolotami, spowodowany przyczynianiem się do niszczenia środowiska. Pojęcie to po raz pierwszy pojawiło się w 2017 roku, kiedy to piosenkarz Staffan Lindberg zaapelował o rezygnację z tego środka transportu, gdyż podczas lotu emitowany jest dwutlenek węgla, który negatywnie wpływa na środowisko. 

Zobacz wideo

Szwedzi rezygnują z latania samolotami. 22,5 tys. osób podpisało specjalne zobowiązanie 

Liczba podróżujących połączeniami wewnątrz kraju spadła o 9 proc. i jest to kolejny dowód potwierdzający tezę, że Szwedzi rezygnują z korzystania z samolotów. Rzecznik prasowy linii lotniczych Swedavia, Robert Pletzin, wskazuje, że spadki są efektem nie tylko flight shamingu, ale również wysokich cen biletów lotniczych (wzrosły z powodu wysokiego podatku lotniczego oraz spadku wartości szwedzkiej korony). 

W najbliższych latach możemy obserwować kolejne spadki liczby pasażerów posługujących się tym środkiem transportu w tym skandynawskim kraju. 22,5 tys. Szwedów zobowiązało się, że w 2020 roku nie będą poruszać się samolotami. 

Europa nie idzie za przykładem Szwecji. Wciąż wzrasta korzystających z samolotów

Okazuje się jednak, że Szwedzi są w tym aspekcie chlubnym wyjątkiem na tle Europy. Jak informuje BBC, w 2018 roku w Unii Europejskiej z samolotów skorzystało 1,1 mld osób, co jest wzrostem o 100 mln względem ubiegłego roku. Według danych IATA, Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, w 2037 roku liczba osób korzystających z tego środka transportu wzrośnie do 8,2 mld. 

Więcej o:
Komentarze (139)
Szwecja. Tysiące Szwedów rezygnuje z latania samolotami. Wszystko dla dobra klimatu
Zaloguj się
 • ama_leta

  Oceniono 26 razy 14

  Liczba osob podrozujacych wewnatrz kraju spadla poniewaz w tamtym czasie upadla linia lotnicza obslugujaca wiekszosc lotow malymi samolotami miedzy mniejszymi miastami i przez ok. rok nie bylo czym latac..

 • mydeer

  Oceniono 22 razy 14

  Skoro to zobowiązanie podpisało tylko 22,5 tys. Szwedów to na jakiej podstawie autor wyciąga wniosek, że spadek liczby pasażerów o 2 mln wynika z tych samych przesłanek?

 • maras63

  Oceniono 24 razy 10

  Do kompletu Afrykańczycy powinni poprosić Szwedów o narodowe samobójstwo i pozostawienie kluczy w widocznym miejscu. :-)

 • lignan

  Oceniono 28 razy 10

  Buhahaha... To dlatego setki tysięcy Szwedów wylatują zimą do Tajlandii..? I innych tropikalnych krajów...

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 6

  "Szwedzi rezygnują z latania samolotami."
  No chyba nie zaczniecie nam wpierać, że przesiądą się na renifery. Zresztą one TEŻ pierdzą i tym samym zatruwaja atmosfere metanem....

 • nepwk

  Oceniono 19 razy 5

  samolot rejsowy i tak poleci, nie ważne czy będzie 100% miejsc zajętych czy tylko 1 pasażer.

 • pixima

  Oceniono 19 razy 5

  Na jednego rezygnującego z latania Szweda do samolotu wsiada 100 mieszkańców Chin. O reszcie krajów Azji nawet nie wspomnę.

 • czarnydoktor

  Oceniono 28 razy 4

  Fajny, dobrze wytresowany naród. 60lat socjaldemokracji bardziej ryje mózg niz komuna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX