Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 6 tys. zł dochodu? Ile co miesiąc będziemy płacić?

Rodzina "dwa plus jeden", posiadająca 6 tys. dochodu miesięcznie, może otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości nawet pół miliona złotych. Spełnić musi jednak szereg wymagań, a pożyczka pochłonie lwią cześć dochodu.

Trzyosobowa rodzina zarabiająca miesięcznie 6 tys. zł netto może otrzymać kredyt hipoteczny na 30 lat na kwotę od 400 do 500 tys. zł - tak wynika z porównania zamieszczonego przez bankier.pl. Kredytobiorcy muszą spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim dwójka osób dorosłych nie może posiadać zobowiązań finansowych, a dochód ich musi pochodzić z umów o pracę na czas nieokreślony. 

Zobacz wideo

Kredyt hipoteczny. Banki najczęściej oferują 470-480 tys. zł

W analizie pod uwagę wzięto 12 popularnych banków funkcjonujących na rynku w Polsce. Tylko jeden z nich przy takich dochodach oferuje kwotę powyżej pół miliona złotych. W większości maksymalna zdolność kredytowa oscyluje na poziomie 470-490 tys. zł. W tym przedziale zmieściło się sześć banków. Przy takim kredycie i 20 proc. wkładu własnego może pozwolić sobie na zakup nieruchomości o wartości ok. 625 tys. zł. 

>>> Dowiedz się więcej: Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 5 tys. zł dochodu? Jak wysoka będzie jego rata?

Głównym problemem takich pożyczek jest wieloletnie obciążenie budżetu domowego. Kredyt hipoteczny na 30 lat na wyżej wymienione kwoty może wynosić nawet 2,3 tys. zł, czyli 38 proc. miesięcznego dochodu rodziny. Należy jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne udzielane są przy zmiennej stopie procentowej. Oznacza to, że ich rata może ulec zmianie, a przy obecnych trendach prawdopodobnie wzrosnąć.

Kredyty hipoteczne. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu pożyczki

W całym roku 2019 wnioski o kredyt hipoteczny złożyło 450 tys. osób. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Większe były także kwoty wnioskowanych kredytów. W ubiegłym roku średnia kwota kredytów mieszkaniowych, o które wnioskowali Polacy, wyniosła 288 tys. zł. Przypominamy również, że cały czas rosną ceny mieszkań. Za lokal w stolicy trzeba zapłacić już 10 tys. zł za metr kwadratowy. Niewiele mniej zapłacimy za nieruchomości w Trójmieście oraz Krakowie. 

Więcej o: