Podatek od cukru łagodnieje. Budżet i tak zarobi miliardy. Podrożeją nawet napoje ze słodzikami

Robert Kędzierski
Podatek cukrowy, który może wkrótce zacząć obowiązywać w Polsce, nabiera kształtu. Ministerstwo Zdrowia nieco złagodziło proponowane zapisy, ale napoje - nawet te, które nie mają cukru w składzie - i tak podrożeją. O ile więcej zapłacimy za ulubiony sok, napój czy smakową wodę?

>>> Zobacz także: Eksperci programu "Studio Biznes" krytykują podatek cukrowy.

Zobacz wideo

Podatek od cukru, czyli opłata cukrowa, którą zamierza wprowadzić rząd, ma szansę wejść w życie w wersji nieco łagodniejszej, niż pierwotnie zakładało Ministerstwo Zdrowia. W nowej propozycji przepisów, jak podaje Money.pl, stawki są nieco niższe. Nie oznacza to jednak, że słodzone napoje nie podrożeją.

Podatek cukrowy nie tylko od cukru

Producenci zostaną zobowiązani do odprowadzenia nowego podatku - nie tylko za produkty słodzone cukrem, ale i słodzikami. Oznacza to, że w sklepach podrożeją popularne napoje w wersji tradycyjnej i "light".

Przepisy przewidują też dodatkowe opłaty za dodatki takie jak kofeina, tauryna i guarana - często wykorzystywane w napojach energetycznych.

O ile podrożej butelka napoju przez podatek cukrowy?

Do ceny każdego napoju zostanie doliczona opłata stała i zmienna. Pierwsza obejmie wszystkie napoje które zawierają cukier i/lub słodziki. Bez względu na ilość tych składników producent będzie musiał doliczyć 50 groszy za litr.

Do tego dochodzą opłaty zmienne - jeśli napój zawiera powyżej 5 gramów na 100 mililitrów, producent będzie musiał doliczyć 5 gr za każdy gram. Kolejna opłata zmienna dotyczy 10 groszy za litr dla kofeiny, tauryny i guarany.

O ile podrożeje napój?O ile podrożeje napój? Ilustracja/Freepik/RK, Dane: Money.pl/Ministerstwo Zdrowia

Jak zmienią się ceny? Litrowy popularny słodzony napój amerykańskiego producenta w 100 ml zawiera 11 gramów cukru. Oznacza to, że do ceny ok. 3,5 zł, która obowiązuje dziś, trzeba będzie doliczyć 50 gr opłaty stałej (50 gr za cukier w składzie/litr napoju, bez względu na jego ilość) i kolejne 60 groszy za "nadmiarowy" cukier (po 5 gr za każdy nadmiarowy gram powyżej 5 gr/100 ml). Łącznie podniesie to cenę o 80 gr (50 gr opłata stała, 30 gr opłata zmienna). Do tego jeszcze danina za kofeinę w składzie - to kolejne 10 gr. Cena produktu zamiast 3,5 zł może więc wynieść 4,40 zł.

Litrowy napój w wersji "light" również podrożeje, ale mniej. Za słodzik w składzie producent będzie musiał doliczyć 50 gr za litr, a za kofeinę 10 gr. Litrowy napój zamiast kosztować 3,5 zł będzie więc kosztował o 60 gr więcej - 4,10 zł.

Na tej samej zasadzie podrożeją napoje energetyczne, soki, woda smakowa, popularne napoje dla dzieci etc.

Według pierwotnych założeń budżet na podatku cukrowym miał zarobić nawet 2 mld zł. Nie wiadomo jeszcze jak zmiany w sposobie naliczania opłaty przełożą się na dochody budżetu państwa.

Więcej o:
Komentarze (159)
Podatek od cukru łagodnieje. Budżet i tak zarobi miliardy. Podrożeją nawet napoje ze słodzikami
Zaloguj się
 • ulcus.rodens

  Oceniono 41 razy 37

  Spokojnie, po prostu przyszedł czas spłaty pożyczki nazwanej dla niepoznaki "500+"

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 35 razy 27

  Tu nie chodzi o to żeby zadbać o nasze zdrowie, ale o to by wyjąć z naszych portfeli jak najwięcej kasy na rozdawnictwo socjalne. Widać budżet nie jest taki wspaniały jak głosi mateuszek, bo kombinują ze wszystkich stron aby nas ograbić. Mnie to tam lotto ile będą kosztowały te napoje, bo piję głównie wodę bez żadnych dodatków, ale i tu pewnie coś wymyślą.

 • kamuimac

  Oceniono 23 razy 23

  a w przyszłym roku kartki na cukier :)

  i przejściowe problemy braku sznurka do snopowiązałek :)

  naród z partią - partia z narodem :)

 • raknawspak

  Oceniono 28 razy 22

  A wystarczyłoby podnieść podatek od cukru... no rozumiem że tyje się od picia, ale od wpie rda lania rurek z kremem i wuzetek już nie

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 19 razy 19

  potrzebny jest też podatek wodny. trzeba opodatkować wyroby, pozbawione cukru, ale zawierające wodę. cukier rozpuszcza się w wodzie, więc trzeba opodatkować także wodę.

 • hilux_ie

  Oceniono 14 razy 14

  - Gospodarce potrzebne są niskie podatki.
  - No to super, mamy dla was masę nowych niskich podatków.

 • leoncio23

  Oceniono 14 razy 14

  To niech od razu wprowadzą kartki na cukier, przynajmniej będzie taniej, i z nostalgią.

 • bosman64

  Oceniono 13 razy 11

  Kiedy podatek od prowadzenia "hoteli na godziny" --- Oj chyba sie zagalopowalem - Prostytuty I Sutenerzy sami siebie nie opodatkuja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX