Brexit. 900 tys. obywateli UE wciąż nie złożyło wniosku o status osiedleńca

Dane z końca 2019 r. potwierdzają, że 2,7 mln obywateli UE złożyło wnioski o udzielenie statusu osiedlonego, specjalnej kategorii imigracyjnej utworzonej dla obywateli państw członkowskich w kontekście brexitu. Jednocześnie oszacowano, że 900 tys. obywateli UE nadal tego nie zrobiło, a czasu jest coraz mniej.

Dokładna liczba obywateli UE w Wielkiej Brytanii nie jest dokładnie znana, ale szacuje się, że jest ich od 3 mln do 3,6 mln. Dane utworzonego wiosną 2018 r. Home Office - brytyjskiego Biura Krajowego, odpowiedzialnego za politykę migracyjną - potwierdziły, że wniosek o uzyskanie statusu osiedlonego złożyło 2,7 mln obywateli Wspólnoty żyjących w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie 900 tys. osób wciąż wniosku nie złożyło. Czasu jest coraz mniej - oficjalna data brexitu to ostatni dzień stycznia 2020 r., przy czym wnioski o status osiedlonego powinny być złożone najpóźniej do 1 czerwca 2021 r. W przypadku tzw. twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umów handlowych, czas ten skraca się do 31 grudnia 2020 r.

>>> Steve Terrett: "Polacy w tym momencie są w identycznej sytuacji do Brytyjczyków"

Jak donosi "The Guardian", brytyjski minister bezpieczeństwa Brandon Lewis jest zadowolony z tego, w jaki sposób działa Home Office, ale oczekuje, że państwa członkowskie wesprą brytyjsko-unijną politykę migracyjną, zapewniając odpowiedni status po brexicie obywatelom brytyjskim żyjącym w UE.

Zrobiliśmy więcej niż inne państwa członkowskie, aby wspierać obywateli UE i nadszedł czas, aby inne kraje złożyły tę samą hojną ofertę milionom obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają wśród nich

- skomentował Brandon Lewis.

Według brytyjskich urzędników nieco ponad 300 tys. z 2 756 100 osób, które ubiegały się o status osiedleńca, wciąż czeka na zatwierdzenie wniosków. Dotychczas 58 proc. wnioskodawców otrzymało status osiedleńca, a 41 proc. uzyskało status pozwalający pozostać w Wielkiej Brytanii przez kolejne pięć lat.

"Rozwód" z UE przegłosowany

9 stycznia 2020 r. brytyjscy posłowie ostatecznie poparli projekt ustawy pozwalającej na przeprowadzenie brexitu. Za głosowało 330 posłów, przeciw było 231. Ustawa to ponad 100 stron tekstu. Daje też rządowi brytyjskiemu pozwolenie na ratyfikację ostatecznego kształtu porozumienia. 

Zjednoczone Królestwo opuści UE z końcem stycznia 2020 r. Wtedy też rozpocznie się niemal roczny okres przejściowy oraz druga, bardziej skomplikowana faza negocjacji z Unią w kwestii umowy handlowej, która obowiązywałaby między UE a Wielką Brytanią po wystąpieniu ze Wspólnoty.

Więcej o:
Komentarze (32)
Brexit. 900 tys. obywateli UE wciąż nie złożyło wniosku o status osiedleńca
Zaloguj się
 • Alicja Ilona Bu

  Oceniono 12 razy 4

  Nie rozumiem, nie rozumiem....,przeciwnicy Unii w WB jako pierwszy punkt wyjścia z niej podali......emigranci, że zagrożenie, że bezpieczeństwo, że pracë odbierają, no tak jak Hitler bajał. A teraz specjalne traktowanie? To właściwie o co im chodzi, czy Brytyjczycy w og?le wiedzą dlaczego wychodzą??? (retoryczne pytanie, nic więcej)

 • ax-les-thermes

  Oceniono 3 razy 3

  Ja mialem dosyc UK po 3,5 latach pobytu (do grudnia 2007). Od tego czasu zyje w pieknej poludniowej Francji (Oksytania).

 • pab13

  Oceniono 4 razy 2

  Weszłam do Anglii jeszcze otwartymi drzwiami, otrzymując zaproszenie na kontrakt managerski po moim powrocie z kontraktu w Holandii, a krótko potem brexit zamknął za mną drzwi ; ) Ze spokojem, tu jest mój dom, tu zostaję, a papiery złożę jak tylko minie mi 5 lat pobytu tutaj, a więc w listopadzie. Wszystko mam udokumentowane, praca i wynajem mieszkania więc nie będzie żadnych problemów.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 2 razy 2

  Pewnie mysla ,ze splaca karty i odloza na bilet powrotny przed Brexitem. Tesciowa juz sie cieszy.

 • log182

  Oceniono 2 razy 0

  Śmiem twierdzić, że 3/4 z nich to Polacy. Wiadomo, Polak głupi przed szkodą ;)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy -1

  I co z tego że 2,5 mln osób uzyskało status osoby osiedlonej. Ile z nich to wysokiej klasy specjaliści pracujący w branżach które napędzają gospodarkę? Ilu z nich zostanie po Brexicie w UK?

  Śmiem twierdzić z sektora high-tech i fintech w Anglii już wiele nie zostało. City swoje zasoby finansowe już dawno przetransferowało na kontynent.

  Anglia jest goła i wesoła. Specjaliści którzy jeszcze są niedługo wyjadą. Brytyjscy specjaliści też zawieja na kontynent (o ile jeszcze nie zwiali).

 • dvla

  Oceniono 3 razy -3

  Styczeń 2020 99% Polaków jeszcze nie wysłało PIITu rocznego! Czasu jest coraz mniej! Do końca kwietnia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX