Dokładna liczba obywateli UE w Wielkiej Brytanii nie jest dokładnie znana, ale szacuje się, że jest ich od 3 mln do 3,6 mln. Dane utworzonego wiosną 2018 r. Home Office - brytyjskiego Biura Krajowego, odpowiedzialnego za politykę migracyjną - potwierdziły, że wniosek o uzyskanie statusu osiedlonego złożyło 2,7 mln obywateli Wspólnoty żyjących w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie 900 tys. osób wciąż wniosku nie złożyło. Czasu jest coraz mniej - oficjalna data brexitu to ostatni dzień stycznia 2020 r., przy czym wnioski o status osiedlonego powinny być złożone najpóźniej do 1 czerwca 2021 r. W przypadku tzw. twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umów handlowych, czas ten skraca się do 31 grudnia 2020 r.
Jak donosi "The Guardian", brytyjski minister bezpieczeństwa Brandon Lewis jest zadowolony z tego, w jaki sposób działa Home Office, ale oczekuje, że państwa członkowskie wesprą brytyjsko-unijną politykę migracyjną, zapewniając odpowiedni status po brexicie obywatelom brytyjskim żyjącym w UE.
Zrobiliśmy więcej niż inne państwa członkowskie, aby wspierać obywateli UE i nadszedł czas, aby inne kraje złożyły tę samą hojną ofertę milionom obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają wśród nich
- skomentował Brandon Lewis.
Według brytyjskich urzędników nieco ponad 300 tys. z 2 756 100 osób, które ubiegały się o status osiedleńca, wciąż czeka na zatwierdzenie wniosków. Dotychczas 58 proc. wnioskodawców otrzymało status osiedleńca, a 41 proc. uzyskało status pozwalający pozostać w Wielkiej Brytanii przez kolejne pięć lat.
9 stycznia 2020 r. brytyjscy posłowie ostatecznie poparli projekt ustawy pozwalającej na przeprowadzenie brexitu. Za głosowało 330 posłów, przeciw było 231. Ustawa to ponad 100 stron tekstu. Daje też rządowi brytyjskiemu pozwolenie na ratyfikację ostatecznego kształtu porozumienia.
Zjednoczone Królestwo opuści UE z końcem stycznia 2020 r. Wtedy też rozpocznie się niemal roczny okres przejściowy oraz druga, bardziej skomplikowana faza negocjacji z Unią w kwestii umowy handlowej, która obowiązywałaby między UE a Wielką Brytanią po wystąpieniu ze Wspólnoty.