Hołownia zdradził nazwisko doradcy. Kuczyński: Codziennie się golę i chcę bez odrazy spoglądać w swoje oczy

Szymon Hołownia zdradził, że jednym z jego doradców będzie Piotr Kuczyński, były główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion należącego dziś do banku Pekao. - Ja nadal codziennie się golę i chcę bez odrazy spoglądać w swoje oczy. Dlatego też nigdy nie byłem i nie będę w żadnej partii - mówi w rozmowie z nami Kuczyński.

Będzie pan doradzał Hołowni, to spore zaskoczenie. Skąd taka decyzja?

Piotr Kuczyński: Uważam, że należy pomagać kandydatom, którzy mają szansę przejść do drugiej tury. Szymon Hołownia według mnie do nich należy, a nie ma wsparcia partyjnego, więc to jemu należy się pomoc. Last but not least, jego poglądy na gospodarkę są zbliżone do moich, a nie przeszkadza mu to, że jestem ateistą.

Czy ta współpraca zaczęła się teraz, czy trwa od dłuższego czasu? Ludzie Hołowni twierdzą, że do wyborów przygotowują się od bardzo dawna.

Współpraca rozpoczęła się kilka dni temu z inicjatywy kandydata.

Będzie pan angażował się w kampanię?

Tak, będę się angażował w kampanię prezydencką. Po niej już najpewniej nie. Jednak, i to jest istotne, z mojej strony nie będzie PR.  Szymon Hołownia zostawia doradcom wolną rękę. Nadal będę głosił moje poglądy i będę mówił, co doradzam Szymonowi Hołowni. Najwyżej zaznaczę, że kandydat ma inne zdanie. Ja nadal codziennie się golę i chcę bez odrazy spoglądać w swoje oczy. Dlatego też nigdy nie byłem i nie będę w żadnej partii.

Zagłosuje pan na Hołownię?

Dziwne pytanie. Oczywiście, że oddam głos na kandydata, któremu pomagam.

A podejście do wiary? - Kandydatowi nie przeszkadza mój ateizm - napisał pan na Twitterze.

Wiara? Jeśli Szymonowi Hołowni nie przeszkadza mój ateizm, a on sam jest za oddzieleniem kościoła od państwa i krytykuje hierarchów, to i dla mnie nie jest ona (wiara) problemem. Ważne jest to, co kandydat myśli o gospodarce, a tutaj jesteśmy blisko.

Jakie Szymon Hołownia ma właściwie poglądy na gospodarkę?

Program gospodarczy jest w fazie tworzenia. Generalnie mnie chodzi o to, myślę, że kandydatowi też, żeby promować prawdziwe państwo dobrobytu. Nie takie o jakim mówi premier, w którym obywatele będą mieli dostęp do usług publicznych na wysokim poziomie. Przede wszystkim chodzi o ochronę zdrowia i edukację oraz politykę senioralną. Chcemy też promować posunięcia rządu, które będą hamowały nadmierne rozwarstwienie zasobności społeczeństwa.

>>>Zobacz też wideo: Piotr Kuczyński o transferach socjalnych rządu: Groźne jest to, że to są wydatki na lata, nikt tego nie odbierze

Zobacz wideo

Ale jakie są dokładnie poglądy. Co pana przekonało, żeby zaangażować się w ten projekt?

Program jest in statu nascendi (w trakcie tworzenia). Ważne są główne złożenia. Poza tym prezydent to nie premier. Powinien być ponadpartyjnym arbitrem.

OFE, podatki, emerytury - jakie tutaj mogą być propozycje Szymona Hołowni?

O OFE na razie nic nie wiem, moje zdanie na ten temat jest publicznie znane. Podział OFE jest w porządku, ale brak dziedziczenia w przypadku zostania w ZUS zdecydowanie nie. Podkreślam, że to moje zdanie. Emerytura? Nikt nie odważy się przesłać prezydentowi na biurko ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Szymon Hołowni jest za promowanie dłuższej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Promowaniem, czyli wypracowaniem systemu zachęcającego do dłuższej pracy. Im dłużej pracujemy tym wyższa będzie emerytura. System podatkowy powinien być zmieniony tak, żeby zaczęła zanikać jego degresywność. Szczegóły powinny być wypracowane podczas wnikliwej, długiej dyskusji w gronie specjalistów z konsultacjami społecznymi. 

Skąd Hołownia weźmie pieniądze na kampanię. Główni kandydaci mogą liczyć na miliony od partii.

Na razie pieniądze są jak rozumiem wyłącznie z datków społecznych i wpłat do fundacji Polska Od Nowa. Docelowo, po ogłoszeniu terminu wyborów zbierał je będzie Komitet Wyborców kandydata. Za Szymonem Hołownią stoją potencjalni wyborcy.

Więcej o: