Minister finansów chce, by Airbnb płacił podatki w Polsce. "Nie chcę zabijać tych firm"

Podatek cyfrowy powinien zostać wprowadzony w Polsce? Tak rozumieć można stanowisko, które minister finansów Tadeusz Kościński wyraził podczas debaty poświęconej nowym technologiom. Zdaniem członka rządu podatki w Polsce powinni płacić tacy giganci jak m.in. Airbnb. Tymczasem firma zapewnia, że podatki już w Polsce płaci.

>>> Zobacz także: Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zobacz wideo

Tadeusz Kościński, minister finansów, podczas weekendowej debaty w Londynie dotyczącej nowych technologii stwierdził, że w Polsce powinien obowiązywać podatek cyfrowy - relacjonuje  "Financial Times". Powinny płacić go takie firmy jak Airbnb, ale nie tylko. 

Zdaniem Kościńskiego tego typu firmy "zakłócają rynek", bo "konkurują z tradycyjnymi spółkami, które płacą podatki".

Nie chcę zabijać tych firm, czy je "wydoić". Chodzi mi o to, by upewnić się, że nie zakłócają one funkcjonowania rynków.

- stwierdził szef resortu finansów.

Airbnb skomentowała wezwania polskiego ministra. Rzecznik firmy w komentarzu dla "Financial Times" stwierdza, że "jego firma płaci podatki tam, gdzie prowadzi działalność". Airbnb odprowadza w Polsce VAT od opłat ponoszonych przez gości i zarobków właścicieli lokali.

Minister finansów: Musisz płacić podatki w Polsce, bo inaczej nie będzie dróg, policji, szkół

Tadeusz Kościński stwierdził też, że chciałby "usiąść z Airbnb, Googlem, Amazonem i wszystkimi innymi i wyjaśnić: musisz płacić podatki w Polsce, bo inaczej nie będzie dróg, policji, szkół" - cytuje brytyjski dziennik. "To oczywiste, że musicie płacić podatki. Ile w takim razie jesteście gotowi zapłacić?" - pyta retorycznie minister wyjaśniając, jak wyobraża sobie negocjacje z gigantami branży technologicznej.

Czytaj też: Podatku cyfrowego w Polsce nie będzie, ale szefowie polskiego rządu jeszcze o tym nie wiedzą

Google, Facebook i Amazon i podatki w Polsce

Podatek cyfrowy nie jest pomysłem nowym. Pod koniec lipca 2018 roku Ministerstwo Finansów potwierdzało, że nad nim pracuje. W marcu zeszłego roku przedstawiając źródła finansowania tzw. piątki Kaczyńskiego, premier Mateusz Morawiecki także wskazywał na "sprawiedliwe opodatkowanie zysków gigantów cyfrowych". Zakładano wówczas, że w ten sposób uda się ściągnąć ok. 1 mld zł rocznie.

Te plany prawdopodobnie zostały jednak odłożone. We wrześniu odwiedzający Polskę wiceprezydent USA Mike Pence stwierdził podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą, że "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" przez polski rząd propozycji podatku cyfrowego.

Więcej o:
Komentarze (22)
Minister finansów chce, by Airbnb płacił podatki w Polsce. "Nie chcę zabijać tych firm"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 13 razy 13

  Jeden telefon z ambasady i będzie sukces jak przy opodatkowaniu Google'a ;)

 • grunt_to_myslenie

  Oceniono 12 razy 8

  Musisz płacić podatki w PL, inaczej nie będzie nic w korycie i świnie będą głodne, zabraknie pieniędzy na 500-, trzynastą, czternastą, piętnastą i dwudziestą emeryturę, nie postawi się dwóch wież, blondyny glapińskiego złożą wymówienia ze względu na drastyczne obniżenie pensji, gowin będzie miał anoreksję, bo do pierwszego nie starczy, rydzyk odwróci się od nierządu za to, że nie wspierają jego licznych biznesów i nie odwdzięczają się za propagandę, kaczyńskiego nie będzie stać na ochronę i wróci pod pierzynę pod którą siedział w czasie stanu wojennego... Mnóstwo kataklizmów nas czeka przez tych, którzy nie chcą płacić podatków w PL... Jedyny "plus" pissowskiej władzy to dynamiczny rozwój technologii. W tym roku część socjalu pokryje kasa ze sprzedaży częstotliwości 5G, w przyszłym roku będzie już 6G, w kolejnym 7G i tak do wielkiego G (gówna).

 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 7

  Tytul na glownej:
  "Minister finansow chce, by Airbnb zalozyl sklep w Polsce ..."
  I co maja sprzedawac w tym sklepie?
  I czy beda mogli byc otwarci w niedziele?

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 7 razy 5

  Przecież Trump nie pozwolił.

 • d_ost

  Oceniono 7 razy 5

  To nasz wspaniały rząd zamierza amerykańskie koncerny grzecznie i uniżenie pytać ile są gotowe zapłacić? A będzie wtedy siedział czy stał jak Duda u Trumpa?

  Ciekawe, że jakoś polskich podatników nikt nie pyta, ile są gotowi zapłacić, tylko się im przywala kolejne podatki, inspekcje. Ale Google'a zapytamy, bo inaczej pani Mosbacher znów obsobaczy Morawieckiego.

 • edusequim

  Oceniono 5 razy 5

  Ha Ha Ha Chciec to można co tylko jęzor wypowie a zycie dalej swoje robi

 • swinton

  Oceniono 7 razy 5

  A która zagraniczna firma płaci to co powinna płacic?
  Wystarczy ze firma-matka wykona byle co na rzecz podległej firmy i pieniadze wypływaja z Polski bez podatku.

 • 11krzych

  Oceniono 6 razy 4

  >chciałby "usiąść z Airbnb, Googlem, Amazonem
  Niech usiądzie z KK, ten też od swoich usług podatków nie płaci. Mistrz ceremonii pogrzebowej płaci podatki od wykonanej, proboszcz nie płaci. W czym różnica? Jeden i drugi nie różni się w sensie podatkowym od fryzjera czy hydraulika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX