Premier Morawiecki i przedstawiciele CPK z wizytą w Japonii. "Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą"
Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą, jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w UE i na świecie - powiedział podczas spotkania z przedstawicielami japońskiego biznesu Mateusz Morawiecki. Rozmawiając z największą w Japonii organizacją zrzeszającą przedsiębiorców, polski premier najbardziej zainteresowany był energetyką, elektromobilnością i nowymi technologiami. Wraz z nim do Japonii polecieli przedstawiciele CPK, a szef rządu potwierdził, że chciałby zainteresować Japończyków współpracą przy budowie polskiego projektu komunikacyjnego.
Japończycy i polskie lotnisko w CPK
Jesteśmy w przededniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiemy, że Japonia ma znakomite doświadczenia w tym temacie i chcemy nawiązać współpracę - powiedział na wstępie swojej wizyty w Japonii premier Morawiecki. W tej materii najważniejszą po japońskiej stronie firmą jest spółka portu Narita w Tokio, z którymi od jakiegoś czasu są prowadzone wstępne rozmowy. Jest to duże i nowoczesne lotnisko przesiadkowe, którego właściciele mogliby występować w projekcie CPK w roli partnera strategicznego i doradcy.
Polska zapewni Japonię o woli o realizacji strategicznych inwestycji rozwojowych, których Japonia jest potencjalnym partnerem. Szczególnie dotyczy to budowy i rozwoju CPK
- przekazał Piotr Müller, rzecznik premiera Morawieckiego.
Francuzi też pomogą przy CPK
Polska spółka CPK ma wejść we współpracę z francuskimi kolejami SNCF, które będą nam doradzać w procesie wytyczania tras dla szybkich kolei. W tej materii Francuzi mają bardzo duże doświadczenie. Udział SNCF w projekcie polskiej Kolei Dużych Prędkości (KDP) ma być współfinansowany przez Komisję Europejską (KE).
Unia Europejska wesprze Polskę w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych. Umowa zostanie zawarta na półtora roku, a wartość dofinansowania ze strony Brukseli wyniesie od 2,1 do 3 mln zł. Wynagrodzenie za usługę konsultacyjną na rzecz naszego kraju Koleje Francuskie SNCF otrzymają od Komisji Europejskiej
- potwierdziła spółka CPK.
>>> Jakie rekompensaty dla wysiedlonych przez budowę CPK? "Nie powiem, to byłoby nieodpowiedzialne"
Dzięki współpracy z francuskimi kolejami SNCF spółka CPK liczy, że uda się w Polsce szybciej wdrożyć standardy techniczne i organizacyjne dla KDP. Na kooperacji polsko-francuskiej mają także pośrednio skorzystać - jak zapewnia CPK - PKP Intercity, PKP PLK, Instytut Kolejnictwa, Urząd Transportu Kolejowego i Ministerstwo Infrastruktury.
-
Bunt przedsiębiorców rozlał się na całą Polskę. Otwierają hotele i restauracje. "Stanęliśmy pod ścianą"
-
Chiny ze wzrostem PKB w całym 2020 roku. To najpewniej jedyna duża gospodarka, która uniknęła spadku
-
Prezes NBP mówił o inflacji. I zaskoczył słowami ws. cen wywozu śmieci. "Zjawisko skandaliczne"
-
Nasz Wszechświat jest mniej zatłoczony, niż sądzono. Naukowcy oszacowali liczbę galaktyk
-
Chiny wygrywają wojnę handlową z USA. Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym
- Kursy walut 18.01. Złoty znów rośnie, traci tylko wobec dolara [Kurs dolara, funta, euro, franka]
- Niemcy. Mniej restrykcji dla zaszczepionych? Nie wszystkim podoba się ten pomysł
- Chiny i Elon Musk to miłość ze wzajemnością. I czysto biznesowe uczucie
- Nie ufasz Facebookowi? Oto trzy najlepsze alternatywy dla WhatsAppa i Messengera [TOPtech]
- Kim Dzong Un wysyła sygnał do Bidena: jeśli nie zmienicie stanowiska, odpowiemy konfrontacyjnie