Premier Morawiecki i przedstawiciele CPK z wizytą w Japonii. "Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą"

Premier Morawiecki w dniach 20-21 stycznia przebywa z oficjalną wizytą w Japonii. Rozmowy mają dotyczyć m.in. wspólpracy gospodarczej, biznesu i inwestycji. Wraz z premierem obecni są przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Potwierdzono rozmowy na temat współpracy przy jego budowie.

Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą, jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w UE i na świecie - powiedział podczas spotkania z przedstawicielami japońskiego biznesu Mateusz Morawiecki. Rozmawiając z największą w Japonii organizacją zrzeszającą przedsiębiorców, polski premier najbardziej zainteresowany był energetyką, elektromobilnością i nowymi technologiami. Wraz z nim do Japonii polecieli przedstawiciele CPK, a szef rządu potwierdził, że chciałby zainteresować Japończyków współpracą przy budowie polskiego projektu komunikacyjnego.

Japończycy i polskie lotnisko w CPK

Jesteśmy w przededniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiemy, że Japonia ma znakomite doświadczenia w tym temacie i chcemy nawiązać współpracę - powiedział na wstępie swojej wizyty w Japonii premier Morawiecki. W tej materii najważniejszą po japońskiej stronie firmą jest spółka portu Narita w Tokio, z którymi od jakiegoś czasu są prowadzone wstępne rozmowy. Jest to duże i nowoczesne lotnisko przesiadkowe, którego właściciele mogliby występować w projekcie CPK w roli partnera strategicznego i doradcy.

Polska zapewni Japonię o woli o realizacji strategicznych inwestycji rozwojowych, których Japonia jest potencjalnym partnerem. Szczególnie dotyczy to budowy i rozwoju CPK

- przekazał Piotr Müller, rzecznik premiera Morawieckiego.

Francuzi też pomogą przy CPK

Polska spółka CPK ma wejść we współpracę z francuskimi kolejami SNCF, które będą nam doradzać w procesie wytyczania tras dla szybkich kolei. W tej materii Francuzi mają bardzo duże doświadczenie. Udział SNCF w projekcie polskiej Kolei Dużych Prędkości (KDP) ma być współfinansowany przez Komisję Europejską (KE). 

Unia Europejska wesprze Polskę w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych. Umowa zostanie zawarta na półtora roku, a wartość dofinansowania ze strony Brukseli wyniesie od 2,1 do 3 mln zł. Wynagrodzenie za usługę konsultacyjną na rzecz naszego kraju Koleje Francuskie SNCF otrzymają od Komisji Europejskiej

- potwierdziła spółka CPK.

>>> Jakie rekompensaty dla wysiedlonych przez budowę CPK? "Nie powiem, to byłoby nieodpowiedzialne"

Zobacz wideo

Dzięki współpracy z francuskimi kolejami SNCF spółka CPK liczy, że uda się w Polsce szybciej wdrożyć standardy techniczne i organizacyjne dla KDP. Na kooperacji polsko-francuskiej mają także pośrednio skorzystać - jak zapewnia CPK -  PKP Intercity, PKP PLK, Instytut Kolejnictwa, Urząd Transportu Kolejowego i Ministerstwo Infrastruktury.

Więcej o:
Komentarze (37)
Premier Morawiecki i przedstawiciele CPK z wizytą w Japonii. "Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą"
Zaloguj się
 • konvaldeza

  Oceniono 25 razy 19

  jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w UE i na świecie - powiedział .............................hahahahahahahaahahahahahahahaahahaahahahaahahaahahahahaahahahaahah

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 21 razy 17

  Duda, znowu jacyś obcojęzyczni wpie...ją się w nasze sprawy. Zrób z tym porządek!
  Centralne baranielotnisko to nasza narodowa sprawa, co komu do tego.

 • kl0ss

  Oceniono 16 razy 14

  Japończycy wybudują dwie srebrne wieże za kasę zajumaną Austriakowi. Może jeszcze starczy na kolejną kamienicę Banasia.

 • walkirrr

  Oceniono 19 razy 13

  czy Japończycy wiedzą juz ze kazde słowo wypływające z ust tego osobnika to kłamstwo ?

 • szmalcownikznowogrodzkiej

  Oceniono 16 razy 12

  ale mi k..wa nie chce nic robic ... co by tu jeszcze podpierdoIic

 • phugoid

  Oceniono 11 razy 9

  jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się MONTOWNI w UE i na świecie, zalosny typek

 • Gregio8

  Oceniono 11 razy 7

  Aha czyli Japończycy mają wybudować mżonkę pisowcow częściowo za swoje pieniądze.
  Nie doczekanie wasze.

 • Gambit szachowy

  Oceniono 5 razy 5

  Dobra dobra wszyscy wiemy że to chodzi o import do Japonii naszych samochodów elektrycznych

 • ghs blar

  Oceniono 11 razy 5

  Francuzów już widelcem jeść nauczyliśmy. To może teraz sprzedajmy Japończykom elektryczne samochody?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX