Waloryzacja emerytur i rent 2020. Emeryci otrzymają spore podwyżki. Od kiedy wyższe świadczenia?

Waloryzacja emerytur i rent odbywa się w marcu każdego roku. W 2020 roku emeryci i renciści otrzymają podwyżkę świadczeń o prawie 4 proc. Ile wynosić będą po najbliższych zmianach?

Celem waloryzacji jest dostosowanie świadczeń do panującej sytuacji gospodarczej, a także utrzymanie ich realnej wartości na przestrzeni lat. Oblicza się ją, biorąc pod uwagę wskaźnik cen i usług (inflacja) oraz realny wzrost płac. W związku z poprawą sytuacji gospodarczej w naszym kraju, a także rosnącej inflacji  w marcu 2020 roku możemy spodziewać się sporej waloryzacji świadczeń.

Zobacz wideo

Waloryzacja emerytur i rent 2020. Świadczenia wyższe o prawie 4 proc.

W 2019 roku waloryzacja wyniosła 2,86 proc. Przez długi czas wydawało się, że w 2020 roku wyniesie ona 3,24 proc., ale w związku z wysoką inflacją (rząd zakładał 2,1 proc, a będzie 2,6 proc.) stawka waloryzacyjna zostanie skorygowana do 3,75 proc. Błędna prognoza będzie dość kosztowna dla rządu. Wzrost waloryzacji o 0,1 proc. to koszt rządu 100 mln zł. Podwyżka z 3,24 proc. do 3,75 proc. spowoduje więc, że przeznaczonych będzie dodatkowych pół miliarda złotych, a łączny koszt wzrośnie do 9 mld zł. Nowe stawki wejdą w życie 1 marca 2020 roku. Świadczenia z tytułu emerytur i rent otrzyma 10 mln osób.

W 2020 roku obowiązywać będzie dwutorowa waloryzacja - procentowa oraz kwotowa. W ubiegłym roku osoby otrzymujące najniższe świadczenie (do 2450 zł brutto) dostawały podwyżkę w wysokości 70 zł. Osoby otrzymujące emerytury powyżej tego pułapu mogły liczyć natomiast na świadczenia powiększone o kwotę obliczoną na podstawie stawki waloryzacyjnej. Celem takiego rozwiązania jest pomoc osobom najbiedniejszym. Co ciekawe, wzrost waloryzacji paradoksalnie sprawi, że więcej otrzymają najbogatsi. 

>>> Czytaj także: Emerytura pomostowa w 2020 roku. Kto może z niej skorzystać i ile wynosi?

Więcej o:
Komentarze (49)
Waloryzacja emerytur i rent 2020. Emeryci otrzymają spore podwyżki. Od kiedy wyższe świadczenia?
Zaloguj się
 • ulz

  Oceniono 25 razy 21

  Panie Redaktorze jest Pan dziennikarzem czy dziennikarzyną? Waloryzacja procentowa polega na tym , że wszyscy realnie dostają tyle samo, czyli "bogatsi" którzy więcej pracowali
  i odprowadzali wyższe składki dostają realnie tyle samo co tzw "biedni". Waloryzacja ma służyć utrzymaniu realnej wartości przyznanej emerytury, w przeciwnym razie po iluś latach wszyscy będą mieliby równe emerytury niezależnie od odprowadzanych składek. Waloryzacja procentowa jest stosowana w całym cywilizowanym świecie. Czy zrozumiał coś Pan z tego Panie Redaktorze?

 • ksywa

  Oceniono 22 razy 20

  Uhm, w takiej Warszawie emeryt w marcu dostanie podwyżkę emerytury 57 pln na rękę i także od marca za wywóz śmieci zapłaci 65 pln zamiast 10 pln. To tyle jeśli chodzi o podwyżki...

 • krowajagoda

  Oceniono 18 razy 18

  Taaaa.
  Podwyżkę dostanie. Tylko na coraz mniej go stać.

 • niktwazny126

  Oceniono 16 razy 16

  Rewaloryzację doskonale zrewaloryzują nam podwyżki. A jak czytam, że 500 ma wzrosnąć do 600, to myślę sobie, że szkoda było przez tyle lat uczciwie pracować.

 • bukolanka

  Oceniono 13 razy 11

  Od kilku miesięcy dzień bez artykułu o podwyżkach emerytur to dzień stracony. Nie mogę już tego czytać . Podwyżki emerytur dopiero w marcu , a już od stycznia wiszą informacje od spółdzielni mieszkaniowej o podwyżkach czynszów , wody, ścieków ,wywozu śmieci itd. Liczę naiwnie, że wystarczy tej podwyżki emerytalnej na pokrycie kosztów bytowych.

 • erte2

  Oceniono 9 razy 9

  Dostałem niedawno pismo z Urzędu miasta o podwyżce cen (nawana łagodni "zmianą" (dobrą?) z 65. zł na 95, a więc prawie o 50%. A różne ziemniaki, pietruszki, wieprzowiny i inne chlebki kosztują dziś o ok. 20 do nawet 80% więcej. Litr mleka w supermarkecie, jeszcze na początku zeszłego roku kosztujący 1,99 zł. kosztuje dziś 2,20. Za chwile podrożeje energia elektryczna o (wg różnych szacunków) o 10 - 20%, wzrasta akcyza na alkohol i benzynę...
  A moja emerytura ma być wyższa o "całe" 3,75%.

 • turkiestan

  Oceniono 7 razy 7

  Dlaczego ta gazeta tak ogłupia Polaków??Kto gdzie i jaką podwyżkę dostanie???Przecież to tylko i wyłącznie waloryzacja!!Czyli urealnienie wartości świadczenia o stopień inflacji z poprzedniego roku!!Już z w tym roku mamy nowe podwyżki a oni jeszcze nie wiedzą o ile nam zwaloryzują za poprzedni rok!!To jest podobnie jak oszczędzanie w banku który rocznie da 0,5 - 1% zysku od którego jeszcze trzeba zapłacić państwu(złodziejowi) podatek.Jakby mało było złodziejom że zabierają już nam ponad 8 % naszych pieniędzy poprzez inflację którą oni sami stworzyli!!Czyż to nie szczyt bezczelności??Okradać kogoś z jego krwawicy i chwalić się jakim się jest dobrym oddając ogryzioną kość temu któremu zabrano - mięso z kością??To kim my jesteśmy że ciężko harujemy a władza zabiera nam prawie wszystko i oddaje śmieci żebyśmy po nich posprzątali???Dawniej naród płacił tylko dziesięcinę i stać było kraj na króla i wojsko.Obecnie samych podatków PIT,VAT,od nieruchomości i ruchomości oraz innych płacimy ponad 50% i na nic nie ma pieniędzy??Oczywiście dla władzy jest kasa na wille służbowe,Podniebne imprezki w odrzutowcach i tysiące innych.Tak samo na kosmiczne pieniądze dla rodzin i znajomych jedynie słusznej władzy!!Jeszcze im mało bo muszą mieć swoje nie tylko sądy ale całe sądownictwo!!

 • ks-t

  Oceniono 7 razy 7

  Już nie mogę czytać jak gazeta wali w bębenk PIS. Jakie podwyżki? Poprzednia waloryzacja, rzutem Morawieckiego na taśmę, została zmniejszona z 3,2 do 2,8 proc. W roku, w którym wzrost płac wg GUS wyniósł 7,2 proc. Czyli 4,4 proc do tyłu. Nowa waloryzacja ma wynieśc 3,2 (jeśli Morawiecki nie powtórzy tego samego manewru) przy wzroście płac 9 proc. Czyli 5,8 proc do tyłu. Tylko w dwa lata siła nabywcza emerytur ZMALAŁA o ponad 10 procent. A gazeta chrzani o podwyżkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX