DVB-T2 już wkrótce w Polsce. Co to oznacza? Czy trzeba wymienić telewizory?

Do zmiany systemu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej na DVB-T2 dojdzie 30 czerwca 2022 roku. Dotyczyć to może prawdopodobnie więcej niż 10 mln osób, dla których jest to jedyne źródło sygnału TV. Informujemy, czy w związku ze zmianą niezbędna będzie wymiana telewizorów.

Obecnie naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest poprzez system zgodny z międzynarodowym standardem DVB-T. W Polsce wprowadzono go w 2010 roku i od tego czasu sukcesywnie zwiększana jest liczba kanałów, które mogą być nadawane w ten sposób. Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej okazało się być rozwiązaniem problemów dla milionów osób. Już wkrótce czekać nas będzie kolejna rewolucja, tym razem związana z wprowadzeniem do 30 czerwca 2022 systemu nowej generacji, czyli DVB-T2. Wiązać się to będzie z pewnymi trudnościami dla osób posiadających telewizory starszej generacji. 

DVB-T2. Na czym będzie polegać zmiana? Czy będziemy musieli wymieniać telewizory?

Obecnie w Polsce funkcjonuje standard DVB-MPEG-4. Pozwala on na emisję zaledwie kilku kanałów w HD na jednym multipleksie. Główną zaletą wprowadzenia DVB-T2 będzie zwiększona liczba stacji w wyższym standardzie. Planowana na 2022 roku zmiana jest również naturalną odpowiedzią na postępujący proces cyfryzacji. Sygnał DVB-T2 nadawany jest m.in. w Niemczech, Czechach, Austrii oraz na Ukrainie. Zmiana nie została narzucona odgórnie przez Unię Europejską

Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne.

- można było przeczytać w ostatnim komunikacie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Naturalnie narzuca się więc pytanie, czy już wkrótce będziemy musieli wymieniać telewizory. Jak podaje satkurier.pl na podstawie badania przeprowadzonego przez Związek Cyfrowa Polska, w 2019 roku w 62 proc. gospodarstw domowych znajdował się telewizor, który spełnia takie wymagania.

W 2021 roku procent ten wzrośnie aż do 91 proc. Oznacza to, że wprowadzenie DVB-T2 wiązać się będzie z problemem dla nieznacznej części odbiorców. Rozwiązaniem będzie kupienie zewnętrznego dekodera, który pozwoli na odbiór sygnału. 

>>> Dowiedz się więcej: Abonament RTV 2020. Ile trzeba płacić za telewizor i odbiornik radiowy? Jakie grożą kary?

Więcej o: