Znany bankier widzi rosnącą bańkę. Ostrzega przed ujemnym oprocentowaniem długu państw i inflacją

Jamie Dimon, szef JPMorgan Chase powiedział w Davos, że bańka spekulacyjna na rynku rośnie teraz wyłącznie w obszarze długu państwowego. Dotyczy to wielu krajów - nie tylko USA.

Kilka dni temu nasz rząd mógł się pochwalić nie lada wyczynem. Pożyczył 200 mln euro z ujemnym oprocentowaniem.

Polski rząd sprzedał obligacje z ujemnym oprocentowaniem

- Wartość nominalna obligacji o terminie wykupu w dniu 22 stycznia 2021 r. wyniosła 200 mln euro. Rentowność obligacji wyniosła -0,31 proc. przy rocznym kuponie wynoszącym 0 proc. - podało Ministerstwo Finansów.

W praktyce oznacza to, że ci, którzy ostatnio kupili polskie obligacje za łączną wartość około 850 mln zł (to raczej duzi inwestorzy), dostaną za rok nieco mniej niż wydali dzisiaj na ich zakup. Teoretycznie mogliby coś na takim zakupie zarobić wyłącznie, gdyby był on związany z pewnymi spekulacjami walutowymi. W praktyce stracą. Jednak może się okazać, że mniej, niż gdyby pieniądze wydane na zakup ujemnych polskich obligacji leżały na ujemnie oprocentowanym koncie w EBC - przypomnijmy, że ten jesienią ubiegłego roku ustalił stopę depozytową na poziomie -0,5 proc.

>>>Zobacz też: Niższa akcyza na samochody hybrydowe. Ile za nie zapłacimy?

Szwajcaria, Japonia i większość krajów eurolandu takie operacje, jak sprzedaż obligacji z ujemnym oprocentowaniem, przeprowadza już od pewnego czasu. Dołączyliśmy teraz do tego grona i jest to niewątpliwy sukces, bo oznacza, że zagraniczni inwestorzy postrzegają dobrze stabilność naszej gospodarki i kondycję finansów publicznych.

Z drugiej jednak strony obligacje z ujemnym oprocentowaniem pokazują, że w świecie finansów i globalnej gospodarki jest daleko do normalności.

Jamie Dimon ostrzega, inflacja w tle

Emisje obligacji rządowych z ujemnym oprocentowaniem bardzo się nie podobają między innymi Jamiemu Dimonowi, szefowi JPMorgan Chase, największego banku inwestycyjnego na świecie.

- Nigdy nie kupiłbym obligacji z ujemnym oprocentowaniem. Chyba, że zostałbym do tego zmuszony - powiedział w Davos dziennikarzowi CNBC.

Jego zdaniem przeszłość pokazuje, że takie niestandardowe działania lub produkty finansowane mogą skończyć się źle.

Dimon w tym kontekście widzi duże ryzyko dla świata. Ujemne stopy procentowe zachęcają rządy do zadłużania się. Długi państw, zdaniem szefa Morgan Chase, niebezpiecznie rosną - to już narastanie bański spekulacyjnej.

Ludzie myślą teraz, że banki centralne z całego świata mogą zrobić, co chcą. Nie, nie mogą

- mówił stacji CNBC i dodał, że inflacja może stać się dużym, negatywnym zaskoczeniem. I jeżeli wyraźnie wzrośnie, wtedy banki podniosą stopy, co w konsekwencji nie tyko schłodzi gospodarkę, ale również podniesie koszty długu publicznego. I biorąc pod uwagę fakt, że państwa zadłużają się dzisiaj chętnie i na duże kwoty, może oznaczać w przyszłości potężne napięcia w ich budżetach prowadzące nawet do nowego światowego kryzysu.

Więcej o:
Komentarze (171)
Znany bankier widzi rosnącą bańkę. Ostrzega przed ujemnym oprocentowaniem długu państw i inflacją
Zaloguj się
 • partia

  Oceniono 49 razy 39

  Ciemny lud wierzy, że państwo, a już państwo Balbuny+, może pożyczać w nieskończoność a 500+ będzie tylko pęcznieć Jak przyjdzie krach, to Balbina powie, że to przez Żydów i ciemny lud będzie go dalej kochał i popierał.

 • prinsik

  Oceniono 29 razy 29

  To tylko kwestia czasu jak wszystko się rozpadnie jak wielki domek z kart.
  Najgorsze ze kłamousty nie zdąży wybudować miliona elektrycznych samochodów i mieszkań.

 • dynia71

  Oceniono 21 razy 21

  Inflacja jedno, ale glapinski ciągle będzie mówił, że jest przejściowa.... tak z 10 lat...

  Lagarde też ostatnio powiedziala, że ważniejszy dla niej jest wzrost gospodarczy niż majątek oszczefzajacych więc stop nie podniesie. To jest okradanie ludzi oszczedzajacych i nic tego nie zmieni.... niestety.

 • mordred

  Oceniono 13 razy 11

  Bardzo ciekawe biznesy robią wielcy inwestorzy. Inwestują i na tym tracą.
  Całe moje doświadczenie i wiedza, mówią mi jedno - jeżeli coś tanieje, to znaczy, że jest tego nadmiar. W tym przypadku nadmiar pieniędzy. Oczywiście wirtualnych, a raczej jeszcze nie istniejących, produkowanych przez banki w "excelu".

 • osobaniepozadana

  Oceniono 12 razy 10

  skoro jest tak ujemnie, to dlaczego kredyty w bankach nadal takie drogie...?

 • hejeczka

  Oceniono 10 razy 8

  Rząd pożycza na -0,3% a Polak w banku na 18,98%. Jeśli ktoś jeszcze nie zrozumiał o co tutaj chodzi to jego strata.

 • 20portal

  Oceniono 11 razy 7

  Narodowy Bank Polski (Glapiński), utrzymując stopy procentowe na niezmienionym poziomie okrada każdego Polaka, a przede wszystkim tego, który ma jakiekolwiek oszczędności. W konsekwencji okradnie wszystkich, bo doprowadzi do wysokiej inflacji (nie próbuje jej zapobiec, a dane GUS są "tworzone" chyba na bieżące zapotrzebowanie władzy).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX