Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Ile wynosić będą emerytury? Inflacja ma znaczenie

Waloryzacja emerytur będzie miała miejsce w marcu. Rząd przewidział spory wzrost względem poprzedniego roku. Ile wynosić będą emerytury w 2020 roku?
Zobacz wideo

Rokrocznie rząd waloryzuje emerytury, tak by ich wartość odpowiadała warunkom gospodarczym w kraju. W związku z tym świadczenia rosną wraz z realnym wzrostem płac oraz razem z inflacją - jest to wskaźnik cen i usług. To właśnie wyjątkowo wysoka inflacja sprawi, że emerytury znacznie urosną w tym roku, co z kolei oznacza, że rząd będzie musiał znaleźć nawet dodatkowe 500 mln złotych. 

Waloryzacja emerytur i rent. Ile wyniesie w 2020 roku? Od kiedy wyższe emerytury? 

W 2019 roku waloryzacja ren i emerytur wyniosła 2,86 proc. Wyliczenia te prowadzi się na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, które mają zostać upublicznione już niedługo. Wstępne analizy przewidywały waloryzację o 3,24 proc., co jest już znacznym wzrostem. Rząd jednak będzie musiał najpewniej zweryfikować te wyliczenia. Władza zakładała inflację 2,1 proc, ale ta wzrośnie ostatecznie do poziomu nawet 2,7 proc. W związku z tym waloryzacja w tym roku może sięgnąć 3,75 proc. Względem pierwotnych szacunków będzie to oznaczać dla rządu konieczność wypłacenia dodatkowych 500 mln złotych i wzrost całkowitych kosztów świadczeń emerytalnych i rentowych do 9 mld złotych. 

Nowe stawki świadczeń z tytułu emerytur i rent obowiązywać będą od 1 marca 2020 roku. Waloryzacja jest nie tylko procentowa, ale także kwotowa. Oznacza to, że każda emerytura wzrośnie co najmniej o 70 zł, nawet jeśli ta kwota ta jest mniejsza w przypadku przeliczenia procentowego. Zatwierdzono także nową minimalną emeryturę z 1100 do 1200 zł brutto. Świadczenia rentowe i emerytalne odbiera w Polsce 10 mln osób. 

Więcej o:
Komentarze (18)
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Ile wynosić będą emerytury? Inflacja ma znaczenie
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 13 razy 13

  Emeryci się cieszą. Jeszcze 2 lata temu średnia emerytura była równa dwóm pensjom minimalnym, teraz już tylko jednej pensji. Za dwa lata będzie to pół pensji minimlnej. A przecież ceny nadążają za pensją. Rząd i gazety, w tym GW rozpływają się nad waloryzacjami dla emerytur. A przecież to nie waloryzacja tylko grabież. W ub roku Morawiecki, rzutem na taśme zmniejszył waloryzację do 2,8 procent, bo brakowało mu do tzw, trzynastki, podczas gdy płace wzrosły o 7 proc. (Inflację każdy widzi i chyba nie wierzy w PISGUS).
  W ten sposób wszyscy emeryci, masowo głosujący na PIS, zostali oskubani z 4,2 proc siły
  nabywczej emerytur i to tylko w ciągu jednego roku 2019. Zapisy budżetowe na kolejny rok są jeszcze lepsze. Wzrost płąc o 9 proc i waloryzacja 3. W ten sposób tylko w dwa lata PIS ukradnie emerytom 10 procent siły nabywczej. Dobra zmiana +.

 • niktwazny126

  Oceniono 12 razy 10

  No ale o co chodzi? Już kolejny artykuł o tym samym, tylko zdania w tekście poprzestawiane. Wiemy, wspaniały rząd dba o wegetację emerytów i dorzuci miesięcznie 100 zł, a nawet da tysiąc jako wyborczą kiełbasę. Tak, to oferta dla tych, którzy zawodowo przepracowali 30-40-50 lat, "za darmo" wychowując, karmiąc, kształcąc własne dzieci. Jeżeli rząd taki hojny i dba o matki dzisiejszych dzieci, niech też da dodatki "matczyne" do emerytur tych, które nie dość, że wypełniały wszystkie rodzicielskie obowiązki równocześnie z pracą, to jeszcze dawaly radę stać w kolejkach po wołowinę z kością, papier toaletowy, pieluchy z tetry i Cypiska.

 • ks-t

  Oceniono 9 razy 9

  Gazeta już przeszłą na PISowski pasek? Ciągle pisze o znacznym wzroście emerytur. Tymczasem podwyżki emerytur są takie że 2 lata temu średnia emerytura wynosiła podwójną płacę minimalną. Obecnie wynosi nieco mniej niz jedna minimalna. Za 2 lata PIS przewiduje średnią emeryturę w wysokości 60 proc płący minimalnej. Podwyżka że ho ho.

 • prawdaprawda

  Oceniono 8 razy 8

  E...tam. Zrobią to samo co w zeszłym roku. Zamiast rewaloryzować dadzą jednorazowo trzynastkę, a większość bidnych emerytów i tak się nie połapie, że ich okradziono.

 • nabuhodonozor33

  Oceniono 5 razy 5

  Pis to oszuści i przestępcy ich miejsce to więzienie

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 5 razy 3

  A gdyby tak emerytom deputat węglowy?
  górników uratuje i s*aczkę na kaczy pejzaż zatrzyma, młodym da się nawdychać...

 • Czarek Uniewicz

  Oceniono 7 razy 3

  Dodajmy, że oprócz inflacji na waloryzację na wpływ wzrost płac, który wyniósł ponad 6%. Z danych wynika więc, że waloryzacja powinna wynieść 3,9%.

 • znajomyjlo

  Oceniono 2 razy 2

  Wstajemy z kolan
  Kiedyś inflacja była zerowa a podwyżki to nędzny 1-2%
  Teraz inflacja sięga 5% więc można emerytom dać solidne 3-4% podwyżki, hurra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX