Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Ile wynosić będą emerytury? Inflacja ma znaczenie

Waloryzacja emerytur będzie miała miejsce w marcu. Rząd przewidział spory wzrost względem poprzedniego roku. Ile wynosić będą emerytury w 2020 roku?
Zobacz wideo

Rokrocznie rząd waloryzuje emerytury, tak by ich wartość odpowiadała warunkom gospodarczym w kraju. W związku z tym świadczenia rosną wraz z realnym wzrostem płac oraz razem z inflacją - jest to wskaźnik cen i usług. To właśnie wyjątkowo wysoka inflacja sprawi, że emerytury znacznie urosną w tym roku, co z kolei oznacza, że rząd będzie musiał znaleźć nawet dodatkowe 500 mln złotych. 

Waloryzacja emerytur i rent. Ile wyniesie w 2020 roku? Od kiedy wyższe emerytury? 

W 2019 roku waloryzacja ren i emerytur wyniosła 2,86 proc. Wyliczenia te prowadzi się na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, które mają zostać upublicznione już niedługo. Wstępne analizy przewidywały waloryzację o 3,24 proc., co jest już znacznym wzrostem. Rząd jednak będzie musiał najpewniej zweryfikować te wyliczenia. Władza zakładała inflację 2,1 proc, ale ta wzrośnie ostatecznie do poziomu nawet 2,7 proc. W związku z tym waloryzacja w tym roku może sięgnąć 3,75 proc. Względem pierwotnych szacunków będzie to oznaczać dla rządu konieczność wypłacenia dodatkowych 500 mln złotych i wzrost całkowitych kosztów świadczeń emerytalnych i rentowych do 9 mld złotych. 

Nowe stawki świadczeń z tytułu emerytur i rent obowiązywać będą od 1 marca 2020 roku. Waloryzacja jest nie tylko procentowa, ale także kwotowa. Oznacza to, że każda emerytura wzrośnie co najmniej o 70 zł, nawet jeśli ta kwota ta jest mniejsza w przypadku przeliczenia procentowego. Zatwierdzono także nową minimalną emeryturę z 1100 do 1200 zł brutto. Świadczenia rentowe i emerytalne odbiera w Polsce 10 mln osób. 

Więcej o: