Komisja Europejska grozi pozwem do TSUE ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Komisja Europejska może złożyć do TSUE pozew w związku ze specustawą o budowie przekopu Mierzei Wiślanej - donosi rmf24.pl. Specustawa ma ograniczać możliwość zaskarżenia do sądu projektu inwestycyjnego.

Jak wynika z oświadczenia otrzymanego z Komisji Europejskiej przez RMF FM, specustawa dotycząca przekopu Mierzei Wiślanej nie daje polskim sądom możliwości sprawdzenia, czy projekt inwestycyjny jest zgodny z prawem. Tymczasem unijna dyrektywa środowiskowa czy ratyfikowana przez Polskę konwencja z Aarhus dają obywatelom prawo m.in. do udziału w podejmowaniu decyzji i dostępu do sądownictwa w ochronie środowiska. 

Bruksela od dawna prosi o wstrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej 

Komisja Europejska już od ponad roku akcentuje wątpliwości środowiskowe dotyczące przekopu Mierzei Wiślanej. Uważa m.in., że mogą być potrzebne dodatkowe środki przeciwdziałające ewentualnemu negatywnemu wpływowi inwestycji na środowisko naturalne. KE oczekiwała, że Polska nie rozpocznie prac przy przekopie Mierzei Wiślanej do momentu rozwiania wszelkich wątpliwości. Mimo to prace przy inwestycji ruszyły.

Jak wynika z oświadczenia źródeł RMF FM w Komisji Europejskiej, wobec niepowodzenia dialogu z rządem "Komisja rozważy kilka opcji skutecznego rozwiązania tej sytuacji". Według RMF FM przygotowywany jest pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

>>> Dlaczego przekopujemy Mierzeję Wiślaną?

Nie tylko z tą specustawą jest problem?

Gdyby TSUE stanęło po stronie Komisji Europejskiej, nie oznaczałoby to końca inwestycji. Polskie władze byłyby jednak zmuszone do poprawy prawa tak, aby nie blokowały dostępu do sądów w sprawach dotyczących ochrony środowiska. 

Tymczasem, jak komentuje rozmówca RMF FM, "w Polsce jest co najmniej kilkanaście specustaw, które są wyłączone z dostępu do sądów, bo nie ma możliwości zaskarżania decyzji wydawanych na ich podstawie". W ten sposób przyspiesza się cały proces inwestycyjny. Powstaje jednak pytanie, czy zgodnie z prawem.

Pierwszy etap za prawie miliard złotych

W październiku 2019 r. podpisana została umowa z wykonawcą przekopu Mierzei Wiślanej. Koszt pierwszego etapu inwestycji to ok. 992 mln zł. Na tyle opiewała najkorzystniejsza oferta w przetargu, złożona przez polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix. Według pierwotnych założeń rządu, pierwszy etap prac miał kosztować 718 mln zł, a więc ponad ćwierć miliarda złotych mniej.

Budowa kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym ma zakończyć się w 2022 r. Kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim otwiera szlak transportowy do portu w Elblągu oraz umożliwia żeglugę z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Kanał ma mieć długość 1,3 km długości, 5 metrów głębokości. Dzięki niemu do portu w Elblągu będą mogły przybić jednostki o zanurzeniu do czterech metrów, o maksymalnej długości stu metrów.

- Z punktu widzenia ekonomicznego ta inwestycja nie ma żadnego sensu, zwróci się za 500 lat - mówił w rozmowie z next.gazeta.pl prof. Włodzimierz Rydzkowski z Katedry Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej o:
Komentarze (191)
Przekop Mierzei Wiślanej znów pod lupą Komisji Europejskiej. KE grozi pozwem do TSUE
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 74 razy 44

  Już samo wycięcie drzew PRZED formalnym startem inwestycji, było naruszeniem prawa.
  Dlatego wal Czcigodna Komisjo w kaczy kuper tak, by aż pióra leciały ! :-)

 • only.win7

  Oceniono 59 razy 33

  Celem kaczyńskiego nie są żadne przekopy, tylko wyjście z UE, a raczej WypierPol. W tym sensie każdy nowy pozew ze strony KE przybliża go do celu, już niedługo zobaczymy pewnie pełnowymiarową pisowską kampanię nienawiści przeciwko UE , demokracji i Zachodowi.

 • lubicz56

  Oceniono 52 razy 28

  ... ta inwestycja nie ma żadnego sensu, zwróci się za 500 lat ...
  Ekonomia, gospodarka czy nawet logika nie mają tu nie do rzeczy, inwestycja nie ma się zwracać tylko być kolejnym pomnikiem nieomylności i geniuszu kurdupla z Żoliborza.

 • vitruvius

  Oceniono 34 razy 18

  WIARYGODNOŚĆ PiS czyli dlaczego „dżentelmen” z miniaturką naszej flagi kojarzy się z krętactwem, pustą propagandą, oszustwami i zwykłym złodziejstwem. Smutne ale prawdziwe, Polska flaga stała się znakiem rozpoznawczym krętaczy i złodziei.
  W tym co mówią PiS-towarzysze jest tyle prawdy, co w:
  1. Opowieści o Jadwidze Kaczyńskiej, jako „sanitariuszce w Powstaniu Warszawskim”, w rzeczywistości Powstanie spędziła bezpiecznie w leśniczówce pod Starachowicami, to ktoś pamiętał i się wydało, choć Lech K. zdołał wręczyć medal powstańczy!!! No i dzieworództwo bliźniaków, bo tatusia NIE MA. Wygumkowany.
  2. "Zamachu" w Smoleńsku,
  3. W „genialnej” reformie służby zdrowia PiS i Xięcia Radziwiłła…
  4. W „genialnej” reformie edukacji PiS i niejakiej Zalewskiej… Jaruś chodził do 8 letniej podstawówki i tak było za tow. Wiesława, czyli ideał dla Jarusia,
  5. "Wielkości i „mądrości”" Lecha Kaczyńskiego, zwłaszcza organizacji balu w operze i zapraszaniu przywódców „Entente Cordiale” i państw centralnych na bal w dniu 11 listopada 2008. Tańce może na tle wagonu z Compiègne i cmentarza w Verdun?
  6. „Polsce w ruinie” i uczciwym użyciu środków PCK z Wrocławia (patrz Zalewska)
  7. „PiS – trybunał konstytucyjny. Wolfgangowa, Piotrowicz, Krycha P i inne „autorytety”,
  8. „Jarkowym”, czyli „prezencie od Kaczyńskiego”, w rzeczywistości to coraz większe długi MIMO ŚWIETNEJ KONIUKTURY,
  9. "Uzdrowieniu" sądów, patrz „EMI”, Kryże, Piotrowicz i „Kasta”….
  10. „Wyższych PiS-standardach” patrz Krycha Pawłowicz…
  11. "Uczciwości" PiS, patrz Banaś, "Patriotyzmie" Jarosława K. (Jarosław K. = Polska i państwo),
  12. "Kompetencji" kadr PiS, patrz stadniny i spółki skarbu państwa,
  13. "Walce z pedofilią" w kościele,
  14. "Sprawności" prokuratury w sprawie KNF, w sprawie wypadku z Szydło i znikających dowodach, w sprawie łapówki 50 000 zł i Srebrnej, w sprawie GetBack, oczerniania i oszczerstw z Ministerstwa „Sprawiedliwości”,
  15. "Sprawności" NBP w sprawie KNF i 2 prawie takich samych blondyn po ok. 50 000 zł/mc,
  16. "Sprawności" prokuratury w sprawie SKOKÓW, zwłaszcza Wołomin (AmberGold ca 800 – 900 mln. SKOK ca 4 mld),
  17. Stabilnych i uczciwych rodzin jak Kaczyńskich (Rajmund i zwłaszcza Marta K.),
  18. 2015 r. : "1,5 biliona na inwestycje !" - J.Kaczyński,
  19. „Bohaterach z Brygady Świętokrzyskiej”, co „nie współdziałali” z OKH / OKW,
  20. Zupełnego braku panoszenia się lokalnych PiS - kacyków, zesłanie uczciwych prokuratorów wojskowych na poligony, pomiatanie ludźmi honoru,
  21. Opowieściach o tym, przecież jesteśmy potęgą w budowie samochodów elektrycznych i promów pasażerskich prawda? To chociaż w produkcji CO2?,
  22. PiS sprawiedliwości, czyli polowanie na bezdomnego który nie miał dobrej opinii nt zeszłego juz bliźniaka,
  23. Autorytetach moralnych, czyli opowieść o bezdomnym, który podarował patronowi z Torunia dwa Maybachy czy inne „PiS-skromne” bryczki,
  24. Opowieściach o 1 000 000 samochodach elektrycznych, o 100 000 mieszkaniach, o wyjaśnieniu sprawy działek Morawieckich, o „Kryształowym” Banasiu, Kamińskim i Wąsiku
  25. Opowieściach o ustawie kagańcowej „inspirowanej” prawem francuskim, „Kryształowym” Kamińskim i Wąsiku,
  26. „Kryształowym” CBA, szukającym oczerniających za pieniądze prof. Tomasza Grodzkiego, a 5 baniek wyparowało z CBA,
  27. Kulturze parlamentarnej, czyli usunięcie Biejat, PiS chamstwo,
  28. Legalności KRS. Nie tylko złamanie KONSTYTUCJI, ale i nawet własnej ułomnej ustawy. Nie zebrali nawet minimalnej ilości podpisów i się kryją. Albo ich nie ma, albo są takie same, czyli sami się wybrali.
  I co dalej?

 • andmas

  Oceniono 24 razy 16

  PIS robi wszystko , szuka konfliktów ,żeby wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej , Putin chce odtworzyć Związek Radziecki ...

 • wejsunek47

  Oceniono 27 razy 15

  sam tam puszczę wielką nadmuchaną żółtą gumową kaczkę...

 • justas32

  Oceniono 33 razy 13

  Głupia Unia - kraść im w spokoju nie pozwala ...

 • minio30

  Oceniono 23 razy 9

  Jak zwykle Polska na tapecie. Zaraz Jarosław wygłosi przemówienie, w którym stwierdzi, że "nikt nam nie będzie mówił, że białe jest białe, a przekop Mierzei Wiślanej jest bez szkody dla środowiska i tak znowu sprawa się "rypnie", jak z Puszczą Białowieska już było

 • rts44

  Oceniono 25 razy 9

  Nawet jak wstrzymają przekopywanie to ci przy pisie i tak nachapią się po wsze czasy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX