Przekop Mierzei Wiślanej. Ruszyły prace przygotowawcze. Pierwszy etap ma kosztować ok. 992 mln zł

W czwartek 5 grudnia ruszyły prace przygotowawcze do przekopu Mierzei Wiślanej. Poważne roboty, jak zapowiada operator, rozpoczną się za kilka tygodni, na przełomie stycznia i lutego 2020 roku.
Zobacz wideo

Jak podaje tvn24bis.pl, obecnie trwa oczyszczanie i równanie terenu znajdującego się na Mierzei Wiślanej. Saperzy sprawdzają również, czy nie znajdują się tam materiały wybuchowe. Na miejscu pojawiły się koparki, a teren przeznaczony do przekopania został ogrodzony.

Przekop Mierzei Wiślanej na poważnie ruszy w 2020 roku

Obecne prace są przedsmakiem tego, co rozpocznie się za kilka tygodni. Operator budowy zapowiedział, że pierwsze działania hydrotechniczne zaczną się na przełomie stycznia i lutego 2020 roku. Firmą, która odpowiada za przekop Mierzei jest polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.

Zgodnie z zapowiedziami jako pierwsze mają zostać zbudowane przyczółki i nabrzeża od strony Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej. W dalszej części postawione zostaną budowle hydrotechniczne, przejście przez Mierzeję, a także śluza i mosty. Końcowym etapem ma być budowa sztucznej wyspy o powierzchni 100 ha. Tylko pierwszy etap inwestycja ma kosztować ok. 992 mln zł. Budowa ma zostać ukończona do 2022 roku.

Kontrowersje wokół przekopu Mierzei Wiślanej nie słabną

Przekop Mierzei Wiślanej jest krytykowany ze względów ekonomicznych oraz środowiskowych właściwie od pojawienia się takiej inicjatywy. Ostatnio Komisja Europejska skrytykowała polski rząd za to, że rozpoczął pracę przed sprawdzeniem, czy przekop nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko

>>> Dowiedz się więcej: Jarosław Kaczyński wbija słupek i zaczyna przekop Mierzei Wiślanej. Ekspert: To zwróci się za 500 lat

Więcej o: