NSZZ "Solidarność" z ostrym wezwaniem do Tesco: "Działacie sprzecznie z prawem"

Tesco przeprowadza grupowe zwolnienia w związku z masowym zamykaniem kolejnych sklepów. "NSZZ" Solidarność twierdzi, że warunki wypłat świadczeń zwalnianym osobom są niesprawiedliwe. Z tego względu związki zawodowe wystosowały apel do brytyjskiej sieci.

Proces restrukturyzacji Tesco wiąże się z zamykaniem kolejnych sklepów oraz grupowymi zwolnieniami pracowników. W 2020 roku informowaliśmy już o tym, że brytyjska sieć zlikwiduje pięć kolejnych placówek. Związki zawodowe, które od dłuższego czasu walczą o prawa pracowników Tesco, zwracają uwagę, że sieć marketów niesprawiedliwie traktuje zwalniane osoby.

Zobacz wideo

NSZZ "Solidarność" zwraca się do Tesco o zaprzestanie działań niezgodnych z poszanowaniem prawa i zasada współżycia

Pracownicy Tesco objęci masowymi zwolnieniami otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia brutto. Wypłata została objęta jednak szeregiem obostrzeń i to zostało skrytykowane przez związkowców. NSZZ "Solidarność" wystosowała do zarządu Tesco Polska pismo, w którym wzywa "do zaprzestania działań, które w opinii organizacji są sprzeczne z obowiązującym prawem oraz zasadami współżycia społecznego". 

Dodatkowe świadczenie otrzymać mogą pracownicy, którzy od 10 października do dnia zwolnienia mogą wykazać się 100 proc. frekwencją w pracy. Oznacza to, że na dodatek nie mogą liczyć osoby, które w tym czasie wzięły zwolnienie lekarskie dla pracownika bądź opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Związkowcy twierdzą, że takie postulaty są niezgodne z Kodeksem Pracy oraz naruszają zasady współżycia społecznego, zwracając przy tym uwagę, że pracownicy powinni mieć prawo do zgłaszania nieobecności w sytuacjach losowych. 

Wzywamy zarząd Tesco do uwzględnienia postulatu (...) a tym samym wycofania się z zasad, na których wypłacane są dodatkowe świadczenia dla pracowników, którzy tracą pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy

- czytamy w komunikacie związkowców, którego treść można znaleźć na stronie "NSZZ"

Tesco zmniejszyło w Polsce liczbę sklepów o jedną czwartą

W ostatnich sześciu latach Tesco zamknęło w Polsce 123 sklepy, ograniczając liczbę placówek o 27 proc. Tak duże ograniczenie liczby sklepów wiąże się z tym, że pracę tracą tysiące ludzi. Dlatego też w cały proces mocno angażują się związki zawodowe. Bolesny proces restrukturyzacji jest efektem sporych problemów spółki oraz stratami finansowymi, które Tesco przynosi na polskim rynku. Sprzedaż Tesco w Europie Środkowej w III kwartale 2019 roku spadła o 11 proc. To właśnie polski oddział wskazuje się jako winowajcę takiej sytuacji. 

Więcej o:
Komentarze (42)
NSZZ "Solidarność" z ostrym apelem do Tesco: Warunki wypłat zwalnianym pracownikom są krzywdzące
Zaloguj się
 • kasia_swiderska

  Oceniono 24 razy 24

  W czasie gdy Solidarność walczyła o niedziele niehandlowe, to ich wtrącanie się w "zasady współżycia społecznego" było ok?
  Solidarność w pewnym stopniu przyczyniła się do pogorszenia wyników sprzedaży marketów, niech więc zamilkną...

 • lesnojeziorska

  Oceniono 19 razy 19

  Gdzie są kumple zomowca, gdy zwalniają z TVP :D?

 • krytar2a

  Oceniono 17 razy 17

  czytałem że biedronka szuka pracowników i chyba nawet lepiej płaci. Gdzie jest problem?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 16 razy 16

  Przecież dzięki Tesco :-)
  Pracownicy będą mieli wolne wszystkie niedziele :-)
  Tak jak chciał tan związek zawodowy komunisty Dudy :-)
  Niech Duda im zapłaci :-)

 • bombadilwlocie

  Oceniono 16 razy 16

  "Solidarność"? Ah, chodzi o tę agendę rządu pis...

 • biesczad1

  Oceniono 15 razy 15

  Szkoda, że tzw.solidarność, tak ostro nie reagowała, gdy przekształcano media publiczne w media PiSowskie i hurtowo zwalniano przyzwoitych dziennikarzy!!!

 • sector23

  Oceniono 15 razy 13

  NSZZ Solidarność... a co to jest?! Aha, to ci od palenia opon, haftowanych ręczniczków dla psiaka Karuska i obrony "czci"prałata - pedofila. Może wzieliby sie za jakąś uczciwa robotę, np. na mopach w Tesco, bo chyba jedynie do tego sie tylko nadają, choc watpie żeby mieli kwalifikacje.

 • tatafax

  Oceniono 12 razy 12

  mysle ze pomozecie jeszcze bardziej pracownikom SOBOTY NIECHANDLOWE.moze inne sieci zaczna isc tym tropem i beda zwalniac ludzi.Brawo solidarnosc (z malej litery bo to nie jest juz ta prawdzwa SOLIDARNOSC)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX