Duża inwestycja w Łodzi. Rusza budowa podziemnej drogi. W planach park i podziemny parking

Inwestycja w Nowym Centrum Łodzi opóźniła się o kilka miesięcy, ale właśnie rozpoczęły się pierwsze prace. W lutym na dobre ruszy budowa podziemnej drogi, nad którą powstanie nowoczesna, miejscka przestrzeń rekreacyjna. Inwestycja wypełni przestrzeń między EC1 - Miasto Kultury a dworcem Łódź Fabryczna.

Urząd miejski w Łodzi potwierdził, że przygotowania do realizacji inwestycji są na ostatniej prostej. 1 lutego ruszą prace budowlane podziemnej drogi o długości ok. 500 m, która będzie przebiegać na głębokości ok. 6 m pod powierzchnią. Ulica będzie składała się z dwóch poziomów. Pod ziemią powstanie jezdnia dla samochodów, a nad nią będzie przyjazna dla mieszkańców przestrzeń z ławkami i drzewami, która połączy teren EC1 Łódź - Miasto Kultury z dworcem Łódź Fabryczna. Mowa o ponad 5 tys. mkw terenu, sprzedanego przez miasto firmie Ghelamco za ponad 85 mln zł.

Zakończyliśmy wszelkie uzgodnienia z właścicielami terenów w tym firmą Ghelamco, aby uzgodnić stworzony projekt i uzyskać dostęp do działek na czas budowy

- informuje Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich.

>>> Banki chcą coraz więcej za kredyty mieszkaniowe. Marże najwyższe od 9 lat. Rosną już nie tylko ceny mieszkań

Zobacz wideo

Po podziemnej drodze powstaną podziemne parkingi

Jak tłumaczą urzędnicy, rampa zjazdowa, którą wjedziemy do podziemnej ulicy będzie zlokalizowana między budynkami mBanku i PGE. Podziemną ulicą kierowcy dojadą do ronda znajdującego się na poziomie minus jeden al. Rodziny Scheiblerów.

Po drodze wykonanych zostanie kilka zjazdów, którymi będą obsługiwane biurowce z podziemnymi parkingami, realizowane przez prywatnych inwestorów. Podziemną drogą dostaniemy się również do parkingu, który powstanie pod rynkiem Nowego Centrum Łodzi. Jego projekt również jest przygotowywany. Natomiast budowa zaplanowana jest w kolejnym etapie

- wyjaśnia Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi.

Planowane od 1 lutego prace rozpoczną się od strony ul. Kilińskiego i będą sukcesywnie przesuwane w kierunku al. Rodziny Scheiblerów. Nastąpi zmiana w organizacji ruchu. W pierwszej kolejności zamknięty zostanie parking naprzeciwko budynków EC1. Po rozpoczęciu prac budowlanych zamknięta zostanie ul. Hasa. Dojazd do EC1 możliwy będzie od ul. Targowej i ul. Sass-Zdort. Autokary dojeżdżające do EC1 kierowane będą do ul. Sass-Zdort.

Podziemna ulica, której budowa ruszy w lutym jest elementem większej inwestycji, Nowego Centrum Łodzi. Jest to nowoczesna przestrzeń w samym sercu miasta, która łączy w sobie funkcje biznesowe, kulturalne, handlowe i transportowe. Dzięki trwającym pracom, blisko 100 hektarów terenu w śródmieściu Łodzi jest przedmiotem szeroko zakrojonych działań rewitalizacyjnych. Całość projektu rewitalizacji ma kosztować miliard złotych.

Więcej o: