Czy do Londynu trzeba teraz lecieć z paszportem? Sprawdzamy, co dokładnie brexit oznacza dla Polaków

Maria Mazurek
1317 dni po referendum, w którym Brytyjczycy wybrali brexit, Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. To oficjalna i formalna data rozwodu Londynu z Brukselą. Czy od 1 lutego coś dla Polaków się zmieni? Sprawdzamy w programie "Oko na świat".

Brexitowa saga trwa tak długo, terminy wyjścia tyle razy przekładano, że w zasadzie można się zdziwić, że to już. Po długich bojach wreszcie się udało - brexit staje się faktem.

Brexit staje się faktem. Co to oznacza dla Polaków?

Boris Johnson jesienią ubiegłego roku ustalił nową umowę z Unią Europejską, w grudniu wygrał przedterminowe wybory parlamentarne i w styczniu przepchnął porozumienie z UE przez brytyjski parlament. Zatwierdzenie porozumienia przez królową i stronę unijną było już tylko formalnością. 31 stycznia, a raczej o północy z 31 stycznia na 1 lutego, Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej - po 47 latach.

To wcale nie kończy jednak ciągnącego się ponad trzy lata serialu - brexit nie da o sobie zapomnieć jeszcze przez wiele miesięcy. Ale na razie mamy historyczne, choć dla wielu przygnębiające wydarzenie i pytanie: co 1 lutego się zmieni, szczególnie dla nas, dla Polaków - tych w kraju i tych mieszkających na Wyspach? Sprawdzamy w programie "Oko na świat".

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (21)
Brexit. Czy do Londynu trzeba lecieć z paszportem? Sprawdzamy, co zmienia się dla Polaków
Zaloguj się
 • feldkuratkatz

  Oceniono 30 razy 20

  Zaraz nas wy...dolą z Unii, to stworzymy z Angolami Unię Idiotów Europejskich i znów będzie bez paszportów.

 • Dominik Fatek

  Oceniono 20 razy 12

  Juz niedlugo Szkocja robi exit od zardzewialej anglii.
  Wtedy sie posmiejemy nie borys hehe

 • teacher

  Oceniono 10 razy 6

  Magiczny zwrot: "Przynajmniej do końca roku." Swoją drogą Anglicy jako główną przyczynę brexitu podawali "nadmiar imigrantów", przede wszystkim Polaków, Rumunów i Bułgarów. Tymczasem brexit nie załatwił tej kwestii jednoznacznie, co może znaczyć, że Brytyjczycy będą mieć ograniczony dostęp do wolnego rynku, a "imigranci" zostaną na wyspach.

 • eisbergh

  Oceniono 3 razy 3

  Do yoo-keya bez wizy, ale tylko na ruskim paszporcie

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 2 razy 2

  Po brexicie Polacy ustawia się w GB do odprawy razem z Francuzami, Holendrami, Niemcami. Za to Obywatele GB przyjeżdżając do Polski, postoja do okienka SG razem z Rosjanami, itp.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 10 razy 2

  Zmniejszyla sie drastycznie liczba wolnych zmywakow do zagospodarowania. Obnizylo sie tackowe w polskich parafiach. Spadlo poglowie trzody panskiej. Czesc pasterzy wroci na czarny lad.

 • jatu

  0

  Wreszcie Anglia wolnym krajem. Który następny? Mam nadzieję że będzie to Polska!

 • naye666

  Oceniono 2 razy 0

  tej Pani Barbary to się słuchać nie da...

 • emigrant38

  Oceniono 7 razy -1

  Pania Mazurek dyskwalifikuje jako (pseudo) dziennikarke wymowa BrekZit a nie BrekSit.
  No i ta niedomyta, spocona, blyszczaca twarz!!! Troche szacunku dla widza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX