Czy do Londynu trzeba teraz lecieć z paszportem? Sprawdzamy, co dokładnie brexit oznacza dla Polaków

Maria Mazurek
1317 dni po referendum, w którym Brytyjczycy wybrali brexit, Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. To oficjalna i formalna data rozwodu Londynu z Brukselą. Czy od 1 lutego coś dla Polaków się zmieni? Sprawdzamy w programie "Oko na świat".

Brexitowa saga trwa tak długo, terminy wyjścia tyle razy przekładano, że w zasadzie można się zdziwić, że to już. Po długich bojach wreszcie się udało - brexit staje się faktem.

Brexit staje się faktem. Co to oznacza dla Polaków?

Boris Johnson jesienią ubiegłego roku ustalił nową umowę z Unią Europejską, w grudniu wygrał przedterminowe wybory parlamentarne i w styczniu przepchnął porozumienie z UE przez brytyjski parlament. Zatwierdzenie porozumienia przez królową i stronę unijną było już tylko formalnością. 31 stycznia, a raczej o północy z 31 stycznia na 1 lutego, Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej - po 47 latach.

To wcale nie kończy jednak ciągnącego się ponad trzy lata serialu - brexit nie da o sobie zapomnieć jeszcze przez wiele miesięcy. Ale na razie mamy historyczne, choć dla wielu przygnębiające wydarzenie i pytanie: co 1 lutego się zmieni, szczególnie dla nas, dla Polaków - tych w kraju i tych mieszkających na Wyspach? Sprawdzamy w programie "Oko na świat".

Więcej o: