ArcelorMittal Poland zmienia zdanie. Wielki piec w krakowskiej hucie ponownie zapłonie

ArcelorMittal Poland informuje, że podjął decyzję o ponownym uruchomieniu części surowcowej krakowskiej huty, która została tymczasowo zatrzymana pod koniec listopada 2019 roku. Powodem były wówczas pogarszające się warunki rynkowe.

ArcelorMittal Poland zakłada, że ponowne uruchomienie wielkiego pieca i stalowni w Krakowie będzie miało miejsce już w połowie marca, choć ostateczna data będzie zależna od tego, ile czasu będą wymagać przygotowania, aby piec na nowo zapłonął.

Decyzja o ponownym uruchomieniu instalacji wynika z konieczności dostarczenia slabów (półproduktów) do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca, a także z konieczności uzupełnienia strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe

- przekazał w oficjalnym oświadczeniu Marc De Pauw, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Decyzję koncernu pochwaliła minister Emilewicz. "Cieszy decyzja ArcelorMittal Poland o ponownym uruchomieniu wielkiego pieca w Krakowie. Nasz rząd aktywnie działał w tej sprawie, a premier Morawiecki rozmawiał z właścicielem koncernu, w tym ostatnio w Davos. Doceniam też działania koncernu ws. rewitalizacji terenów Nowej Huty" - skomentowała minister rozwoju.

>>> Sen o potędze LOT. Po co kupuje niemieckiego Condora? W tej operacji może być kilka raf

Zobacz wideo

Wygaszanie pieca w Nowej Hucie

Na początku grudnia 2019 r. zakończył się 10-dniowy proces zatrzymania i gaszenia wielkiego pieca w krakowskiej hucie. Już wtedy koncern ArcelorMittal Poland zapewniał, że sytuacja ma charakter tymczasowy, choć od początku przeciwne tej decyzji były tamtejsze związki zawodowe. Obawy działaczy wiązały się z tym, że w stalowni miała pozostać połowa z 3,5 tys. pracowników zatrudnianych w Nowej Hucie. Część z kolei miała pójść na tzw. "postojowe".

Część pracowników Nowej Huty miała pozostać na miejscu, by zająć się pracami utrzymaniowymi, inni mieli trafić do zakładu w Dąbrowie Górniczej na tych samych lub podobnych warunkach. Tzw. postojowe miało dotyczyć kilkudziesięcioma pracowników. Koncern podkreślał, że piec będzie przywrócony do pracy wtedy, gdy będzie to ekonomicznie opłacalne.

Więcej o:
Komentarze (52)
ArcelorMittal Poland zmienia zdanie. Wielki piec w krakowskiej hucie ponownie zapłonie
Zaloguj się
 • lynx4

  Oceniono 19 razy 17

  Acha, zorientowali się, że import kęsów stalowych przez wirusa może być problematyczny..

 • marko.s

  Oceniono 18 razy 10

  Do wyborów prezydenckich spokojnie będą wytapiać.
  Po wyborach GAME OVER.

 • golec007

  Oceniono 15 razy 9

  trochę nie rozumiem arcelora za takie postępowanie, ciekawe czy dostali wyrównanie strat od rządu

 • turkiestan

  Oceniono 9 razy 7

  Już się uruchomili bajkopisarze z PiS że Sukces Morawieckiego bo rozmawiał w Davos.
  Wyraźnie podano że uruchomią na czas remontu wielkiego pieca w Belgii!!Huta Katowice nie produkuje slabów!!Więc będą wozić z Krakowa do Belgii.Żadna polska huta nie ma też zgniatacza na którym można było wszystko walcować.Tak walcownia była jeszcze 10 lat temu utrzymywana w Dąbrowie Górniczej.Właśnie tam zwożono wlewki ze Stalowni w Warszawie i Krakowie!!Gdy były awarie na COS stal lali do wlewnic a potem walcowano w Hucie Katowice na Walcowni półwyrobów na kęsiska lub slaby.Od kilkunastu lat produkuje się tylko kęsiska lin slaby w Krakowie.Tu przypomnę że gdyby rząd (premier i ministrowie) interesowali się hutnictwem w 2016 roku zamiast wyrzucać flagi unijne to Mittal chciał zrobić remont i modernizację Wielkiego pieca w Hucie Katowice za 300 milionów złotych!!Chciał tylko żeby premier i ministrowie określili mu jakie ma spełnić normy emisji CO2.Niestety Szydło i Kaczyński obrazili się na wszystkich i 300 milionów przeszło nam koło nosa!!
  Teraz bezczelne kanalie będą oskarżać wszystkich tylko nie siebie!!Nawet w biuletynach związkowych były przedrukowane prośby Mittala do premiera i ministrów .Przecież Mittal musiał wiedzieć jakie normy ma spełnić zanim wyłoży 300 milionów złotych!!Banda obłąkańców zamiast gospodarką Polaki się zajmować robią nagonki na Grodzkiego bo podobno 30 lat temu wziął od kogoś 200 zł!!W stosowaniu SB-ckich metod są ekspertami!!
  Jak pomyślę że ta Szydło i jej pajace przepuścili 300 milionów złotych a do tego następne miliony za CO2 które emituje stary Wielki Piec w Hucie Katowice!!Za to powinna stanąć przed Trybunałem Stanu za szkodzenie Polsce!!I to nie są wymysły czy jakieś szczucie!!Jak kogoś to interesuje niech poszuka w internecie.Wtedy zrozumie kto rządzi Polską!!

 • pklimas

  Oceniono 6 razy 6

  Huty w Chinach beda miały dłuzsze postojowe?

 • kka69

  Oceniono 5 razy 5

  A powietrze w Krakowie zaczęło się już poprawiać.
  A tu znowu będą dymić.

 • true_lysander

  Oceniono 5 razy 5

  Wirus z Chin ma jednak wpływ na gospodarkę... firma przewiduje problemy z eksportem stali z Chin.

 • jan.73

  Oceniono 6 razy 4

  Kiełbasa wyborcza

 • qatroscc

  Oceniono 4 razy 2

  Kapitalizm. Dzisiaj robisz, jutro masz postojowe, pojutrze ciągniesz nadgodziny, a za tydzień cię nie ma. Za to Hiszpanie od wieków mają czas na sieste i godzinny obiadek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX