Adrian Zandberg: Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od nagrody Nobla

Adrian Zandberg w ostatnim wywiadzie został zapytany o to, czy Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od nagrody Nobla. Według lidera partii Razem "w systemie podatkowym wszyscy powinni być traktowani równo".
Zobacz wideo

Adrian Zandberg był gościem "Porannej Rozmowy" w RMF FM. Polityk został zapytany o to, czy Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od Nobla. W związku z nagrodą polska pisarka otrzymała 9 milionów koron szwedzkich, co daje równowartość 3,5 milionów złotych.

Adrian Zandberg uważa, że Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od Nobla

Według lidera partii Razem pisarka powinna zapłacić podatek od nagrody. Poseł argumentował to równością obywateli w systemie podatkowym:

Moim zdaniem rozsądniejsze byłoby to, żeby wszyscy w systemie podatkowym byli traktowani równo. Ale to pana nie zaskoczę, bo ja od lat mówię też o tym jeśli chodzi o różne rodzaje dochodów. To znaczy, żeby nie było takiej sytuacji, że jedni płacą podatek według stawek progresywnych, a inni są zwolnieni od tego de facto.

O tym, że Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku dochodowego od Nobla, zadecydował minister finansów Jerzy Kwieciński. Pisarka chce przekazać 10 procent z nagrody (350 tysięcy złotych) na rzecz fundacji, którą zamierzać powołać. Ma się ona zajmować wspieraniem polskiej oraz światowej kultury, walką o prawa człowieka, przeciwdziałaniem dyskryminacji i wspieraniem działań dążących do ochrony klimatu.

Więcej o: