Adrian Zandberg: Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od nagrody Nobla

Adrian Zandberg w ostatnim wywiadzie został zapytany o to, czy Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od nagrody Nobla. Według lidera partii Razem "w systemie podatkowym wszyscy powinni być traktowani równo".
Zobacz wideo

Adrian Zandberg był gościem "Porannej Rozmowy" w RMF FM. Polityk został zapytany o to, czy Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od Nobla. W związku z nagrodą polska pisarka otrzymała 9 milionów koron szwedzkich, co daje równowartość 3,5 milionów złotych.

Adrian Zandberg uważa, że Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od Nobla

Według lidera partii Razem pisarka powinna zapłacić podatek od nagrody. Poseł argumentował to równością obywateli w systemie podatkowym:

Moim zdaniem rozsądniejsze byłoby to, żeby wszyscy w systemie podatkowym byli traktowani równo. Ale to pana nie zaskoczę, bo ja od lat mówię też o tym jeśli chodzi o różne rodzaje dochodów. To znaczy, żeby nie było takiej sytuacji, że jedni płacą podatek według stawek progresywnych, a inni są zwolnieni od tego de facto.

O tym, że Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku dochodowego od Nobla, zadecydował minister finansów Jerzy Kwieciński. Pisarka chce przekazać 10 procent z nagrody (350 tysięcy złotych) na rzecz fundacji, którą zamierzać powołać. Ma się ona zajmować wspieraniem polskiej oraz światowej kultury, walką o prawa człowieka, przeciwdziałaniem dyskryminacji i wspieraniem działań dążących do ochrony klimatu.

Więcej o:
Komentarze (315)
Adrian Zandberg: Olga Tokarczuk powinna zapłacić podatek od nagrody Nobla
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 51 razy 37

  A wszyscy ułaskawieni przez prezydentów powinni ponieść zasądzoną karę...

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 51 razy 33

  Zagranie ze zwolnieniem nagrody z podatku było czysto pod publikę. Olga Tokarczuk powinna była zapłacić podatek, ale - do jasnej cholery - posłowie i senatorowie także powinni płacić podatki.

 • jaruskiagent

  Oceniono 57 razy 19

  I tu się z Zandbergiem zgadzam. Albo płacimy wszyscy, albo mamy gdzieś podatki.

 • tedj

  Oceniono 17 razy 13

  Panie pośle Zandberg, jaką ma pan kwotę wolną od podatku? To a propos równego traktowania wszystkich podatników.

 • logopeda1

  Oceniono 16 razy 12

  "żeby wszyscy w systemie podatkowym byli traktowani równo". Ta, znamy już te śpiewke powtarzaną do u...znudzenia. Ciekawe czemu nigdy ci lewicowi bojownicy o równość nie mówią o rolnikach, jak to tam u nich jest z podatkami i składkami np. zdrowotnymi.

 • borys_heinza

  Oceniono 28 razy 12

  Wszyscy równo jedna z propozycji to nie ważne ile odprowadzasz składek na ZUS - emerytura ta sama.....Czy bimbasz na lewym L-4 czy zap...alasz - emerytura ta sam. Promocja menelstwa.
  Zandberg - to drugi Kaczyński i tyle w temacie.
  Choć w kwestii Tokarczuk akurat zgoda - to trzeba pamiętać, że wszystkie poprzednie rządy podejmowały takie bananowe decyzje w stosunku do nagradzanych. A ostatnio Premier pokazał że ma gest i z naszej kasy dał 100 tys Kubackiemu. Lubię Kubackiego ale to są jednak jaja.

 • kisssmyass

  Oceniono 17 razy 11

  Wyłazi z pana Z. zwykła świnia komunistyczna, która każdą wychylającą się jednostkę zrównałaby z masą. Już politrupy wiedziałyby jak wydać takie zerżnięte za darmochę pieniądze ażeby kultura kwitła i dobrobyt był w państwie. Już ja to widzę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX