Trzynastki dla emerytów jednak nie zostaną wypłacone? Może o tym zadecydować jedna poprawka

Aby trzynastki zostały wypłacone, niezbędne jest uchwalenie dodatkowego świadczenie przez Senat. Senatorowie chcą jednak do ustawy wprowadzić własne poprawki, co może skutkować tym, że trzynasta emerytura w ogóle nie zostanie wypłacona

Trzynasta emerytura planowo ma zostać wypłacona jeszcze przed wyborami prezydenckimi w kwietniu tego roku. Po kilkumiesięcznej debacie na temat ustawy wprowadzającej na stałe dodatkowe świadczenie dla emerytów ostatnim etapem procesu jest przegłosowanie jej w Senacie. Pozorna formalność okazuje się problemem, a skutkiem zamieszania może być to, że trzynastki w ogóle nie trafią do kieszeń emerytów - informuje Fakt.pl

Zobacz wideo

Trzynasta emerytura jednak nie zostanie wypłacona?

Głównym zarzutem do projektu rządzących jest sposób finansowania dodatkowego świadczenia. Środki na ten cel mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego, który pożyczy je z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pożyczka ma być spłacana przez 10 lat od 2023 roku. Jako że trzynastki mają być wypłacone wszystkim emerytom i rencistom, czyli blisko 10 mln osób, koszt całej operacji wyniesie ok. 11,8 mld zł, co w skali budżetu kraju jest kwotą zauważalną.

>>> Dowiedz się więcej: Waloryzacja emerytur i rent 2020. Kiedy i jakie podwyżki dostaną beneficjenci?

Jak podaje "Fakt", senator Magdalena Kochan przedstawiła projekt poprawki do ustawy, z której wykreślony będzie fragment od fundowaniu trzynastek z byłego Funduszu dla Niepełnosprawnych. Jeśli w czwartek 6 lutego senatorowie zagłosują za takim rozwiązaniem, dodatkowego świadczenia nie będzie można wypłacić. Powód prozaiczny - nie będzie znane źródło finansowania. W takim przypadku ustawa znów trafi do Sejmu i będzie wymagać kolejnych poprawek, co będzie oznaczać, że trzynastki zostaną ostatecznie wypłacone nie w kwietniu, a dopiero jesienią 2020 roku. 

Trzynastki, a nawet czternastki. Na co mogą liczyć emeryci w przyszłości

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed twierdził, że już wkrótce emeryci będą mogli liczyć na regularnie otrzymywanie czternastego świadczenia. Na kolejne świadczenie będą mogły liczyć osoby, których dochody nie będą przekraczać 2700 zł brutto. Względem ubiegłego roku poprawiła się sytuacja emerytów, którzy w ramach waloryzacji otrzymają od 1 marca świadczenia wyższe o ok. 3,5 proc. Ponadto, minimalna emerytura została podwyższona do poziomu 1200 zł brutto. 

Więcej o:
Komentarze (199)
Trzynastki dla emerytów jednak nie zostaną wypłacone? Może o tym zadecydować jedna poprawka
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 50 razy 46

  i nie będzie kiełbaski wyborczej...
  no ale będzie ten wredny senat/układ blokujący dobrą zmianę...
  czyli pisdy i tak na plusie

 • ar.co

  Oceniono 53 razy 41

  I wszystko po to, żeby Kaczyński do swojej kilkutysięcznej emerytury, kilkunastotysięcznej pensji poselskiej i milionowych podarunków od partii (czyli z budżetu) dostał jeszcze kilkaset złotych z pieniędzy ukradzionych niepełnosprawnym.

 • 6nine9

  Oceniono 48 razy 38

  To jawna kradzież i zadłużanie państwa. Te pieniądze będą spłacane 10 lat, a następne 13-tki? A 14-tki? Pis rujnuje system emerytalny na wszelkie możliwe sposoby.

  Do tego ma być wypłacona przed wyborami wiadomo dlaczego. Więc jeśli się przesunie to bardzo dobrze.

 • niktwazny126

  Oceniono 41 razy 35

  Jako emeryt poczekam, aż mi obiecają siedemnastkę. Póki co pozostaję przy swoim zdaniu- rozdawnictwo nie buduje potęgi kraju.

 • hikuj13

  Oceniono 45 razy 33

  to nie jest trzynastka,trzynastka to jest świadczenie w wysokości równej świadczeniu
  a to jest ochłap wyborczy za który pis próbuje kupić głosy emerytów na Dudę

 • spluwa-orginal

  Oceniono 35 razy 31

  Emeryci , za trzynastke beda mogli sobie kupic np. kajak zrobiony z drewna wycietego w Puszczy Bialowieskiej i poplywac sobie po przekopie Mierzeji Wislanej .

 • kukunapniu

  Oceniono 41 razy 31

  jak to ...13sta emerytura z pieniędzy zabranych niepełnosprawnym?
  A podobno to miało być Jarkowe, z jego własnych
  ciężkim potem i krwią zarobionych zaskórniaków!

 • gosiek55

  Oceniono 28 razy 24

  Dlaczego nazywacie to 13tą emeryturą?to ochłapy dla wyborów

 • jerz1444

  Oceniono 25 razy 23

  Jaką trzeba być świnią, żeby zabrać pieniądze przeznaczone na rehabilitację i aktywizację osób niepełnosprawnych i rozdać je emerytom, a pieniądze przeznaczone dla emerytów przeznaczyć na premie dla siebie, bo im się to po prosto należy.
  I jeszcze powiedzieć, że nie ma trzynastej emerytury bo PO, bo Tusk, bo...bo....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX