Z Polski do Czech w 35 minut. CPK obiecuje nowe podróże z prędkością 200 km/h

W ramach inwestycji kolejowych związanych z budową CPK powstać ma nowe połączenie kolejowe między Polską a Czechami. Podroż z dwóch godzin ma skrócić się do zaledwie 35 minut.

>>> Budowa CPK to nie jedyna inwestycja państwa w lotnictwo. LOT właśnie przejmuje niemieckiego giganta branży

Zobacz wideo

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) otrzymał unijne dofinansowanie na przygotowanie wstępnych projektów nowych polsko-czeskich połączeń kolejowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czas podróży pomiędzy ważnymi ośrodkami Górnego Śląska i Moraw ma ulec znaczącemu skróceniu.

Zamiast dwóch godziny zajmie jedynie 35 min. Wyjątkowo krótki czas przejazdu ma być możliwy dzięki wybudowaniu 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej zaczynającego się w Chybiu oraz modernizacji innych tras. Podróż ma odbywać się z prędkością 200 km/h.

Z Polski do Czech 200 km/h

Nowa trasa ma być fragmentem jednej z dziesięciu tzw. szprych CPK, czyli linii kolejowych prowadzących do portu i Warszawy z różnych kierunków.

- To pierwszy wniosek o dofinansowanie Programu Kolejowego CPK w ramach instrumentu 'Łącząc Europę'. Uzyskanie wsparcia finansowego, przy dużej konkurencji projektów z innych krajów UE, to dowód na to, że inwestycja jest potrzebna, i że Bruksela patrzy na nią przychylnym okiem - zapewniał pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała.

CPK przekonuje, że do stworzenia nowej trasy uda się zachęcić Czechów, którzy będą musieli współuczestniczyć w stworzeniu kilkukilumetrowego odcinka trasy po swojej stronie granicy.

Czytaj też: CPK. Testowy tor dla kolei może kosztować nawet 100 milionów złotych

1600 km linii kolejowych. Do CPK mamy dojechać pociągiem

Jednym z nieodłącznych elementów budowy CPK jest stworzenie tras kolejowych pozwalających dojechać do lotniska z niemal każdego zakątka Polski. Łącznie do użytku ma zostać oddanych 1,6 tys. km nowych linii, wchodzących w skład 12 szlaków, z których 10 podstawowych to tzw. szprychy łączące poszczególne regiony kraju z CPK i Warszawą.

Jak wynika z założeń przygotowywanych inwestycji, podróż pociągiem ze stolicy do nowego Portu Lotniczego Solidarność zajmie 15 minut, a z Łodzi - niespełna 30 minut. Z Wrocławia i Poznania dojedziemy do Warszawy w czasie poniżej 2 godzin, a np. czas przejazdu między Krakowem i Katowicami skróci się do zaledwie 35 minut.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać między Warszawą a Łodzią i integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK w pierwszym etapie obsługiwać ma 45 mln pasażerów rocznie.

W myśl rządowych planów Port Lotniczy Solidarność ma powstać pod koniec 2027 roku.

Więcej o:
Komentarze (61)
Z Polski do Czech w 35 minut. CPK obiecuje nowe podróże z prędkością 200 km/h
Zaloguj się
 • tigga_11

  Oceniono 20 razy 20

  "z Polski do Czech" to można dojechać i w minutę jak się wskoczy przed granicą i zeskoczy zaraz za. Po kiego wuja taki artykuł jak nikomu się nie chciało wymienić tych aglomeracji ani wskazać skąd dokąd ten odcinek będzie budowany.

 • ks-t

  Oceniono 14 razy 14

  Ja w 35 minut przejdę z Polski do Czech i z powrotem, na piechotę, ze 20 razy

 • piotrm74

  Oceniono 15 razy 13

  z Polski do Czech w 35 minut jest MOŻLIWE !!!
  statr pociągu - 1 km przed czeską granicą
  meta pociągu - 1 km za czeską granicą

 • remo29

  Oceniono 13 razy 13

  Hehe, CPK to pisowski MIŚ, projekt powinien być im. Stanisława Barei. Nie zostanie wbita nawet jedna łopata, a pójdą dziesiątki milionów na "analizy" i "doradztwo" dla pisowskich firemek i fundacji, które kasę wypiorą i wytransferują kasę na partyjne konta. To jest ordynarna karuzela pod partyjnym parasolem.

 • agenciputinawon

  Oceniono 15 razy 13

  Przecież ten CPK to sposób na okradanie Polski. Żadnego CPK nigdy nie będzie, ale pisowska swołocz zaczęła już zatrudniać Misiewiczów z pensjami po kilkadziesiąt tysięcy zł miesięcznie, tak jak jakąś ci.pę (zapewne czyjąś nałożnicę) bez kwalifikacji za 40 tysięcy. Takich są już pewnie dziesiątki, a będą setki.

 • kler-killer

  Oceniono 12 razy 12

  Tak będzie. z Cieszyna do Czeskiego Cieszyna.

 • dudi-w

  Oceniono 11 razy 11

  To kiedy położą kilka kilometrów torów do lotniska w Modlinie???? Juz z 10 lat PKP boryka się z tym wyzwaniem..... 1600 km tras to oni zbuduja tak do 2155 roku....

 • bostian

  Oceniono 11 razy 9

  Z teremu przyszłego CPK do Czech (Ostrava) jest 350 km. Aby pokonać tez trasę z prędkością 200 km/h trzeba jechać skrótami przez tunele czasoprzestrzenne. Oj Redachtorze. Do podstawówki wracaj matole.

 • barakuda62

  Oceniono 9 razy 9

  Nikt nigdy w życiu nie da ci tyle ile PiS/dzielac obieca ci od ręki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX