Fiskus szykuje nowy bat na podatników. Chce prześwietlać zagraniczne transakcje

Niektórzy podatnicy, którzy dokonują zagranicznych transakcji, mogą zostać wzięci pod lupę przez fiskusa. Ministerstwo Finansów chce bowiem wprowadzić kolejne uszczelnienie luki VAT-owskiej. Liczy, że przyniesie budżetowi pół miliarda złotych.

>>> Zobacz także: Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek"

Zobacz wideo

Ministerstwo Finansów liczy na dalsze uszczelnienie tzw. luki VAT-owskiej i planuje kolejne działania mające na celu zablokowanie umniejszania podatków. W tym celu zamierza prześwietlać część zagranicznych operacji podatników. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawnafiskus może sięgnąć po informacje z zagranicznych urzędów skarbowych.

Dodatkowe 555 mln zł dzięki analizie zagranicznych operacji?

Wiceminister finansów Jan Sarnowski w rozmowie z "DGP" przyznał, że resort liczy na dodatkowe wpływy w wysokości 555 mln zł rocznie. - Im większy będzie dostęp państw europejskich do nowoczesnych rozwiązań, tym większa szansa, że firmy uczestniczące dziś w karuzelach zrezygnują z tego procederu - wyjaśnia przedstawiciel resortu finansów.

Fiskus najpierw "zajrzy" do urzędów w Czechach i na Słowacji?

Sarnowski przyznał, że fiskus w pierwszej kolejności nawiąże współpracę ze służbami skarbowymi Czech i Słowacji, które już wcześniej wymieniały się z naszymi krajami informacjami. Resort nie ukrywa jednak, że liczy na prowadzenie rozwiązań takich jak JPK (to specjalny plik z rejestrem wszystkich operacji, który przedsiębiorcy muszą co miesiąc wysyłać do skarbówek) - zostaną wprowadzone przez inne kraje.

Na pierwszy ogień transgraniczne schematy podatkowe

W pierwszej kolejności resort finansów chce się skupić na analizie tzw. transgranicznych schematów podatkowych. W skrócie chodzi tu o sytuacje, w których dany podatnik przeprowadza jakąś operację wykorzystując do tego zagraniczny podmiot, po to, by np. umniejszyć swój podatek. Chodzi tu np. o przenoszenie składników majątku, dokonywanie odpisów, uczestniczenie w skomplikowanej, niejasnej strukturze własnościowej. Warto podkreślić, że "tropieni" będą przede wszystkim podatnicy, których przychody przekraczają 10 mln euro.

Czytaj też: Biała lista podatników VAT paraliżuje firmy. "Wśród podatników zapanował jakiś amok"

Więcej o: