Projekt jachtu został zaprezentowany w ubiegłym roku w Monako. Odpowiada za niego holenderska firma Sinot. Na tle innych łodzi Aqua wyróżnia się tym, że jest w pełni ekologiczną maszyną. Łódź, a właściwie jej silnik o mocy 1 MW, czerpie energię, wykorzystując tlen oraz wodór. Jak podaje "Guardian", statek ma 112 metrów długości, jest zaprojektowany dla 14 gości i 31 członków załogi. Jacht może płynąć z prędkością 17 węzłów, jego zasięg to ok. 3750 mil. Co ciekawe, Gates miał już zapłacić za łódź 644 mln dolarów, ale w jego ręce miała ona trafić dopiero w 2024 roku. Nie byłaby to pierwsza inwestycja, świadcząca o zainteresowaniu założyciela Microsoftu nowymi źródłami energii.
- Aqua nie jest sprzedana! - kategorycznie dementuje Sinot na swojej stronie internetowej. - W ostatnich dniach w międzynarodowych mediach pojawiły się różne artykuły, w których twierdzono, że firma Sinot Yacht Architecture & Design sprzedała swój koncept Aqua Billowi Gatesowi. Te artykuły mijają się z faktami - podał producent. Sinot podkreśla ponadto, że projekt napędzanego wodorem supejachtu nie jest w żaden sposób powiązany z osobą założyciela Microsoftu - ani prywatnie, ani biznesowo.
Aqua jest konceptem w fazie rozwoju i nie została sprzedana panu Gatesowi. Niestety, wszystkie informacje podane w medialnych doniesieniach nie są poprawne
- podkreśliła kategorycznie firma Sinot.
Pod koniec listopada informowaliśmy o sukcesie wspieranego przez Gates startupu Heliogen, który opracował metodę pozwalającą myśleć o zastąpieniu paliw kopalnych przez energię słoneczną. Bill Gates posiada majątek w wysokości 113 mld dol., będąc drugim najbogatszym człowiekiem na świecie za Jeffem Bezosem. Jak wylicza Bloomberg, majątek Gatesa w minionym roku zwiększył się o 22,7 mld dolarów.
>>> Dowiedz się więcej: Jeff Bezos biedniejszy od 10 mld dolarów, ale i tak jest najbogatszy na świecie. Bill Gates tuż za nim