Jeff Bezos biedniejszy od 10 mld dolarów, ale i tak jest najbogatszy na świecie. Bill Gates tuż za nim

Szef firmy Amazon 2019 rok zakończył z majątkiem w wysokości 115 miliardów dolarów i pozostaje na pierwszym miejscu listy najbogatszych Bloomberga. Tuż za nim znalazł się założyciel Microsoftu Bill Gates, a w wąskim gronie posiadających ponad 100 miliardów dolarów jest jeszcze jedna osoba.

W 2019 roku nastąpiła zmiana na pierwszym miejscu w zestawieniu miliarderów przygotowywanym przez portal Bloomberg. Królującego na nim od dłuższego czasu Jeffa Bezosa zastąpił w listopadzie Bill Gates, kiedy akcje Amazona straciły na wartości. Na koniec grudnia jednak Bezos wrócił na szczyt listy.

Jeff Bezos najbogatszym człowiekiem na świecie

Jeff Bezos ma obecnie 115 mld dolarów, o 10 mld dolarów mniej niż na koniec 2018 roku. Na majątek Bezosa składają się głównie akcje firmy Amazon, światowego lidera handlu internetowego (jest jeszcze właścicielem m.in. Blue Origin, firmy z branży kosmicznej, oraz gazety "The Washington Post"). Stopnienie jego majątku to skutek między innymi rozwodu - miliarder w ramach porozumienia przekazał żonie 4 proc. akcji Amazona.

Czytaj też: Lista najbogatszych Polaków przed czterdziestką. Sebastian Kulczyk na czele, Robert Lewandowski wysoko

Wydaje się niewiele, ale to równowartość około 37-38 mld dolarów, co uczyniło MacKenzie Bezos jedną z najbogatszych kobiet na świecie, choć od razu zapowiedziała ona, że połowę tej kwoty przekaże na cele charytatywne. Dołączyła do projektu Giving Pledge, zapoczątkowanego przez Billa Gatesa i Warrena Buffeta. Założona przez nich fundacja ma na celu zachęcanie najbogatszych ludzi na świecie, by przynajmniej połowę swoich majątków przekazywali na działalność dobroczynną.

>>>Zobacz: Atom alternatywą dla węgla? "Nowa generacja miliarderów nie myśli w kategorii paliw kopalnych"

Zobacz wideo

Trzech przebija granicę 100 mld dolarów

Wspomniany wyżej Bill Gates swój majątek - a dokładnie akcje Microsoftu - przekazuje stopniowo na cele charytatywne od lat. Mimo tego wciąż jest wysoko na liście najbogatszych na świecie. Z 113 mld dolarów depcze Bezosowi po piętach, a czasem jeszcze go wyprzedza. Jak wylicza Bloomberg, majątek Gatesa w minionym roku zwiększył się o 22,7 mld dolarów.

Do elitarnego posiadających ponad 100 mld dolarów dołączył w 2019 roku Bernard Arnault ze 105 mld dolarów na koniec grudnia. W ciągu roku zyskał aż 36,7 mld dolarów, ale w lipcu jego majątek był większy, dzięki czemu Francuz wyprzedził na jakiś czas Gatesa i był na drugim miejscu zestawienia. Arnault ma udziały w koncernie luksusowych firm LMVH (Louis Vuitton Moët Hennessy) oraz w firmie Christian Dior.

Na czwartym miejscu listy miliarderów Bloomberga jest inwestor Warren Buffet z 89,3 mld dolarów, a na piątym założyciel Facebooka Mark Zuckerberg z 78,4 mld dolarów.

Więcej o: