Tak będą wyglądać dworce przyszłości. PKP chce wydać 1,65 mld złotych

Dworce kolejowe w Polsce mogą wkrótce wyglądać nie do poznania. Wielkie i niefunkcjonalne gmachy zastąpią lekkie, nowoczesne, proekologiczne budynki. Nowy wygląd zyskają też obiekty zabytkowe. Wartość inwestycji ma sięgnąć 1,65 mld zł.
Zobacz wideo

PKP chce zainwestować 1,65 mld zł w dworce kolejowe. W ramach tego budżetu powstaną m.in. zupełnie nowe obiekty - tzw. Innowacyjne Dworce Systemowe. Część istniejących budynków przejdzie z kolei modernizację  - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dziennik ustalił, że w ramach nowego planu Polskich Kolei Państwowych prace toczą się w 53 lokalizacjach, w sprawie kolejnych 25 toczą się postępowania przetargowe. Łącznie akcja modernizacyjna ma dotyczyć aż 189 dworców.

Jeden z Innowacyjnych Dworców SystemowychJeden z Innowacyjnych Dworców Systemowych Źródło: PKP

Innowacyjne Dworce Systemowe to część rządowego Programu Inwestycji Dworcowych. W jego ramach, jak wyjaśnia resort infrastruktury, do 2023 roku w całej Polsce zostanie przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych.

Małe, ekologiczne budynki w miejsce przestarzałych gmachów

IDS to, jak donosi portal Inzyneria.com, autorski projekt PKP. Mają być to małe, parterowe, ekologiczne budynki. Niefunkcjonalne i przestarzałe gmachy zastąpić mają oszczędne budynki wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i systemu odzyskiwania wody deszczowej. Do ogrzewania dworców zostaną zastosowane pompy ciepła pobierające energię skumulowaną w gruncie.

Budynki będą realizowane w dwóch standardach - IDS-A ma być mniejszy, z wydzieloną półotwartą poczekalnią i IDS-B z większą, klimatyzowaną poczekalnią z kasami biletowymi i punktami usługo-handlowymi.

- Nowe dworce zostaną wybudowane w miejscu obecnych, przeznaczonych do rozbiórki obiektów lub w ich pobliżu. Przy podjęciu decyzji o ich lokalizacji braliśmy pod uwagę potrzeby lokalnej społeczności. Kierowaliśmy się także optymalizacją kosztów utrzymania budynków, dlatego w IDS-ach zastosowane zostaną rozwiązania proekologiczne - wyjaśnia cytowana przez resort infrastruktury Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP SA.

W IDS-ach zostaną zamontowane systemy informacji głosowej i wizualnej, nowe dworce będą również przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Tam gdzie burzenie dworców w grę nie wchodzi - na przykład w przypadku obiektów zabytkowych - PKP planuje renowację i rewitalizację. Przykładem jest dworzec w Gdańsku, którego remont pochłonie 100 mln zł. 

Czytaj też: Urzędnicy zmienili kryterium punktualności, a i tak co piąty pociąg PKP IC w 2019 r. był spóźniony

Projekt w olbrzymiej większości - w ok. 75 proc. - realizowany będzie ze środków unijnych.

Więcej o: