Chiny. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych. Koronawirus zagrozi pozycji Xi Jinpinga? Podejrzenia o ukrywanie prawdy

Rośnie liczba ofiar koronawirusa w Chinach, choć zakażonych wydaje się przybywać coraz wolniej. Epidemia to jednak potężny kryzys i wyzwanie polityczne dla władz kraju i samego przywódcy, Xi Jinpinga. Co ukrywa i jak to może wpłynąc na jego pozycje i globalne plany dla kraju?

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach rośnie. Zmarło już ponad 1660 osób, dziennie umiera ponad 100. Tylko w tym kraju nowym wirusem zakaziło się ponad 68 tysięcy ludzi.

Koronawirus atakuje, co kryje Xi Jinping?

Epidemia na pewno wpłynie na gospodarkę - nie tylko chińską. Najmocniej uderzyła w prowincję Hubei, w jej stolicy - Wuhan - to miasto, w którym koronawirusa zauważono po raz pierwszy, znajdują się setki fabryk pracujących dla zachodnich firm. Wuhan, i nie tylko ono, praktycznie stanęło.

Pojawiają się podejrzenia, że władze nie ujawniają pełni danych, za zbyt późną reakcję na razie stanowiska tracą lokalni urzędnicy. To jednak przede wszystkim ogromne wyzwanie polityczne dla chińskiego przywódcy, Xi Jinpinga, prawdopodobnie najpoważniejsze, od kiedy objął władzę w 2012 roku. Właśnie okazało się, że był on świadomy powagi sytuacji znaczenie wcześniej, zanim poinformowano o niej ludność. Państwowe media w sobotę 15 lutego opublikowały wystąpienie Xi sprzed kilkunastu dni, w którym dawał on instrukcje do walki z wirusem już 7 stycznia. Publiczny alarm podniesiono tygodnie później. 

- Chińczycy są z reguły bardzo ostrożni. Władze chińskie też są ostrożne, więc jak od centrali idzie informacja o tym, że jakieś złe informacje mają być eliminowane, to niezależnie od tego, czy one są prawdziwe czy też nie, są one eliminowane i blokowane - mówi Magdalena Rybicka z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. 

Co kryje Xi Jinping i czy ten kryzys może zaszkodzić jego pozycji? Więcej w najnowszym odcinku programu "Oko na świat":

Zobacz wideo Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?
Więcej o:
Komentarze (25)
Chiny. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych. Koronawirus zagrozi pozycji Xi Jinpinga? Podejrzenia o ukrywanie prawdy
Zaloguj się
 • Wojciech Joński

  Oceniono 6 razy 6

  Chiny wcześniej czy póżniej uporają się z epidemią, ale jest też nauczka dla USA, UE, żeby w pogoni za zyskami nie robić takiego błędu jak koncentracja produkcji przemysłowe w jednym państwie na taką skalę. Za te błędy zapłaci teraz cały świat. Zresztą już płaci !

 • marco35

  Oceniono 11 razy 5

  Dziękuję za ten wiele wnoszący i pogłębiony tekst*. Ktoś kto ma wiedzę zdecydowanie większą niż moja i problematyką Chin się zajmuje wyjaśnił mi wreszcie różne aspekty tego kryzysu. Cenię dobre dziennikarstwo! (*uwaga sarkazm)

 • Wojciech Joński

  Oceniono 4 razy 4

  Z tymi danymi odnośnie liczby zarażonych i zmarłych coś jest nie tak. Do małego pożaru nie wysyła się kilkudziesięciu zastępów straży pożarnej. Patrząc na skalę powziętych przez Chiny środków zaradczych jest chyba gorzej niż żle!

 • farcry3

  Oceniono 6 razy 2

  A indeksy gieldowe bija rekordy wszechczasow. Ciekawe skąd taki np. Apple weżmie metale ziem rzadkich ?
  Swoją drogą natura wymogła na ludzkości przyhamowanie z konsumpcjonizmem i nakręcaniem za wszelką cenę bożka korporacji i niektórych ekonomistów czyli wskaznika PKB i pompowania wycen. Planeta musi miec trochę wytchnienia od ludzi.

 • qawsedrftg

  Oceniono 3 razy 1

  Był tu taki na forum co to mówił że Turcja pomoże Ukrainie odbić Krym :) Pierwszy krok został zrobiony: wydano książkę po turecku z ukraińskimi bajkami! Ciekawe czy jest wśród nich bajka o demokratycznej szczęśliwości? Albo ta o Polin wspierającej wraz z Litwą i Estonią ukraińskie mocarstwo i budującej Międzymorze?

  Https://censor.net.ua/photo_news/3175963/knigu_skazok_narodov_ukrainy_na_turetskom_yazyke_predstavili_v_stambule_fotoreportaj

 • qawsedrftg

  Oceniono 3 razy 1

  Kilka dni temu w Gazecie:

  Https://wyborcza.pl/7,75399,25694033,syberia-jest-coraz-cieplejsza-rosja-na-skraju-katastrofy.html

  Rzecz oczywista brak nawet mruknięcia że dla Rosji zmiany klimatyczne to nie tylko zagrożenie ale też i szansa. Ogromny wzrost dostępnego areału ziemi uprawnej, i to z wodą co nie będzie oczywiste na świecie.

 • doomsday

  Oceniono 3 razy 1

  Włoszka Ilaria Capua 53 l. naukowiec, twierdzi, że rozprzestrzeniania wirusa na inne kraje poza Chinami nie uda się powstrzymać.
  Powiedziała, że właśnie zaczyna się tragedia w Afryce w związku z pojawieniem się choroby w Kairze. Tam wirus więcej niż zdziesiątkuje ludzi, z wielu względów.

 • janek-007

  Oceniono 2 razy 0

  Prawie ze dokładnie jak w mojej symulacji. Moj program wylicza ze na dzisiaj zaczyna się 9 tydzień od początku infekcji koronovirusa, zakażeń jest 69,483, a umarło 1,459. Nie zrobiłem tej symulacji na żadnym tam superkomputerze czy nawet na PC ale na IPhonie. Za tydzień, po zamknięciu się 9 tygodnia powinno być, w przybliżeniu oczywiście, 280,016 infekcji i 5,880 zgonów. Przekonamy się za tydzień czy Chińczycy zaczęli opanowywać rozprzestrzenianie się tego wirusa. Jeżeli tak to liczby będą mniejsze. Zycze Chińczykom żeby tego wirusa opanowali jak najszybciej.

 • 2345olskup

  0

  To nikt inny jak on XI JI zmienil konstytucje CHIN LUDOWYCH i tak jak PIS chcialby rzadzic do końca swiata i jeden dzień dalej wzial przykład z Putina ERDOGANA i no i JARKA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX