Rząd chce zmienić reguły dotyczące podatków dla firm. "Odejście od zasady obowiązującej 25 lat"

Polska była zobowiązana do końca 2019 roku wprowadzić przepisy unijnej dyrektywy regulującej sposób rozliczania się firm. Ministerstwo Finansów nie zdążyło, teraz chce, by zmiana została wprowadzona w trakcie roku podatkowego. Według wielu ekspertów to niezgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz wideo >>> Zobacz także: Stan praworządności wpłynie na poziom inwestycji zagranicznych firm w Polsce?

Rząd może w kwietniu zmienić przepisy wedle którego firmy rozliczają podatki dochodowe. Wdrożenie nowych regulacji w trakcie trwania roku podatkowego byłoby zaskakujące - od ok. 25 lat obowiązuje bowiem bowiem zasada zabraniająca "zmieniania reguł w trakcie gry". Chodzi o to, by przedsiębiorcy, a także zwykli podatnicy, nie byli zaskakiwani negatywnymi modyfikacjami przepisów podatkowych.

Nie chodzi zresztą tylko o dobry obyczaj - konieczność utrzymania jednolitości przepisów nakazują wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydane w latach 1994-1995 - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dlaczego jednak przepisy miałyby wejść w życie w kwietniu? Ich wdrożenie to obowiązek nałożony przez Unię Europejską - chodzi o dyrektywę ATAD II. Czas na jej legislację minął jednak z końcem 2019 roku - Polska jest w tej sprawie ponaglana.

Czy konstytucji trzeba przestrzegać zawsze?

Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do ustawy, cytowanym przez dziennik, stwierdza, że nowelizacja dotycząca podatków PIT, CIT i VAT może zostać wprowadzona w planowanym terminie. Dlaczego?

Zakazy i nakazy wywodzone z zasad demokratycznego państwa prawnego (art. 2 konstytucji) nie mają charakteru bezwzględnego. Można od nich odstąpić, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny

- twierdzą autorzy ustawy. Powołują się na inny wyrok TK, który stwierdza, że ważnym interesem może być "dążenie ustawodawcy do przeciwstawienia się oszustwom i nadużyciom podatkowym, prowadzącym do uchylania się od obowiązku uiszczania należnych podatków".

Eksperci, cytowani przez "DGP" twierdzą, że termin wejścia w życie nowych przepisów byłby "odejściem od obowiązującej od 25 lat w Polsce zasad". - Mając na uwadze potencjalny wpływ nowelizacji na rozliczenie podatku dochodowego, mogą powstać wątpliwości, czy nowelizacja jest zgodna z postulatami wyrażonymi w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego - twierdzi Kateryna Simonova, starszy konsultant w EY.

Wprowadzanie zmian wymaga więcej czasu

Podobne wątpliwości dotyczące tempa wprowadzanych przepisów dotyczyły też podwyższonej akcyzy. Od stycznia danina za alkohol i tytoń wzrosła o 10 proc. Zdaniem części ekspertów prezydent Andrzej Duda miał podstawy prawne, by skierowanej do niego ustawy nie podpisać, a przekazać ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa zasadnicza wskazuje bowiem, że prezydent na podpisanie dokumentów powinien mieć 21 dni.

Czytaj też: PIT 2020 a ulga termomodernizacyjna. Kto może z niej skorzystać? Co możemy odpisać?

Urzędująca głowa państwa właśnie przez zbyt krótki czas dany na decyzję raz już ustawę do TK skierowała. W 2019 roku zapadł w tej sprawie wyrok - trybunał ze stanowiskiem prezydenta się zgodził.

Więcej o:
Komentarze (84)
Rząd chce zmienić reguły dotyczące podatków dla firm. "Odejście od zasady obowiązującej 25 lat"
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 35 razy 33

  "... wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydane w latach 1994-1995 ..." nic dla tego "rządu" nie znaczą. Pis nienawidzi prawa. Uważają, że "prawo to oni" !!! A raczej ON!!.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 35 razy 29

  Za dużo wolnych dni mieli urzędnicy to się nie wyrobili. Prywatny zapieprza , aż mu łeb podskakuje, w świątek, piątek i niedzielę. A urzędnik i tak na koniec miesiąca wypłatę otrzyma, jak to w budżetówce. Kogo nie boli, temu powoli !

 • indan

  Oceniono 27 razy 27

  Jabłka ukradli, plecaczki dla dzieci ukradli, w GetBack ukradli miliardy, 15% z OFE ukradną, nienażarte PiSmenty, a ciemny lud głosuje. Czy rolnik wypełnia PiT-37, taki nić nie płaci.

 • swoboda_t

  Oceniono 19 razy 19

  Przepisy ktore sa im potrzebne do zawlaszczania panstwa, czesto zreszta niezgodne z obowiazujacym prawem, to PiS potrafi przepchnac przez parlament w jedna noc. A nad ranem Du.a podpisze, chocby musial przerwac urlop. No, ale na naprawde wazne rzeczy to juz czasu nie maja.

  Wyborcy PiS to frajerzy i glupcy.

 • franko66

  Oceniono 21 razy 19

  Naród w ciągu roku zmieni rząd ale to będzie prawnie możliwe.

 • brainbox

  Oceniono 16 razy 14

  Zmiana reguł w trakcie gry to specjalność PiSSu.
  Ich niezmienna zasada, zasady zmieniać wypada.......:)

 • wychodze

  Oceniono 13 razy 11

  W Polsce jedynie co szybko to mozna wpie...dostac lub u chinczyka zjesc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX