Inflacja najwyższa od lat. Czy RPP popełniła błąd? Łaszek: "NBP nie reagował. Może być za późno na podnoszenie stóp"

Inflacja w styczniu wspieła się na dawno nie widziany szczyt - osiągnęła 4,4 proc. Rosnące ceny stają się coraz wyraźniejszym problemem w szczególności dla tych, którzy mają niskie dochody. Czy kogoś można winić za taki stan rzeczy? Odpowiedzi szukają goście programu "Studio Biznes".

Inflacja negatywnie zaskoczyła - według wstępnych danych GUS jej styczniowy odczyt wyniósł aż 4,4 proc. Utrata wartości pieniądza jest niebezpieczna dla oszczędności Polaków. Sprawia też, że - szczególnie ci osiągający niskie dochody - coraz dotkliwiej odczuwają podwyżki. Najwyraźniej rosną bowiem ceny żywności i popularnych produktów takich jak domowa chemia czy kosmetyki. Według styczniowych analiz ceny wzrosły w większości sklepów.

Inflacja ostro w górę. Czy była szansa, by temu zapobiec?

Eksperci zaproszeni do programu "Studio Biznes" - dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Wydział Nauk Ekonomicznych UW i Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju - szukali odpowiedzi na pytanie, czy kogoś można obwinić za wysoki wskaźnik inflacji.

Czy Rada Polityki Pieniężnej oraz rząd zrobiły wszystko, co możliwe, by takiemu scenariuszowi zapobiec? Czy ceny rosną, bo - jak stwierdził prezydent Andrzej Duda - rosną płace? Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (25)
Inflacja najwyższa od lat. Czy RPP popełniła błąd? Łaszek: "NBP nie reagował. Może być za późno na podnoszenie stóp"
Zaloguj się
 • duda2021

  Oceniono 21 razy 19

  PIS "odkrywa" zwiazek miedzy drukowaniem pieniedzy i dawaniem ich menelstwu i inflacji. Witamy w Argentynie a za chwile w Wenezueli. Wazne aby kosciol mial sie dobrze i Putin poklepal swoich agentow po plecach.

 • pisowski_nieuk

  Oceniono 21 razy 17

  Wiejskie, odmóżdżone, niedouczone bydło, nawet nie wie co to jest inflacja.

 • jaleros

  Oceniono 17 razy 15

  Tak to jest jak mafia rządzi pod przewodnictwem bankstera.
  W dudzie mają gospodarkę i społeczeństwo za kilka lat. Grunt to teraz napchać kieszenie - swoje i kolesi.

 • tomaszkulej

  Oceniono 14 razy 14

  Czyżby brak reakcji NBP był spowodowany stanowiskiem najwybitniejszego ekonomisty w naszym kraju czyli pewnego mieszkańca warszawskiego Żoliborza Jarosława Kaczyńskiego. Bo tak ćwierkają stołeczne wróbelki od samego ranka.

 • ar.co

  Oceniono 13 razy 13

  Ale dlaczego pisowska RPP miała zapobiegać inflacji? Przecież pisowscy aparatczycy wprost mówią, że inflacja jest dobra, bo dzięki niej rząd zyska więcej pieniędzy! To nie jest wypadek przy pracy, to jest celowa polityka PiS - żeby pozbawić Polaków oszczędności i jeszcze bardziej uzależnić ich od władzy. A jednocześnie fikcyjnie poprawić wskaźniki... Ot, taka kreatywna księgowość - im więcej pieniędzy na rynku, tym bardziej można zadłużać państwo. A że obywatele tracą? A odkąd to PiS przejmuje się obywatelami? A zwłaszcza tymi, którzy pracują, zarabiają i jeszcze mają oszczędności?!

 • Zbig Lag

  Oceniono 16 razy 12

  Rząd się wyżywi, mają w d...... Głupich wyborców

 • wmr2000

  Oceniono 16 razy 12

  Pixi i Dixi tak doradziły

 • prawdziwy_qwertyk

  Oceniono 13 razy 11

  Jarek zabronil reagowac

 • realistas

  Oceniono 8 razy 8

  Będzie jak w PRL i jak PRL się skończy. Sądami i lustracją PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX