UOKiK stawia zarzuty firmom. Mogły być piramidami finansowymi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty trzem firmom: Luxinvest, Quantum International oraz Quantum sp. z o.o. Spółki miały prowadzić działalność o charakterze piramid finansowych.

Piramida finansowa to znana od wielu lat struktura finansowa, w której zysk zależny jest od wpłat innych uczestników stojących niżej w strukturze. Jako że w Polsce zakładanie i prowadzenie piramid, a także ich propagowanie jest zakazane, UOKiK ściga wszelkie tego typu praktyki. Z tego powodu urząd postawił zarzuty trzem firmom, Luxinvest, Quantum International oraz Quantum sp. z o.o., za tworzenie systemów promocyjnych na zasadzie piramidy. Przedstawiciele tych firm zachęcali do namawiania innych osób do kupna pakietów, obiecując w zamian za to korzyści. 

>>> Dowiedz się więcej: Aplikacje Fleeceware. Uważaj na nie 

Zobacz wideo

Piramidy finansowe w Polsce? UOKiK stawia zarzuty trzem firmom

UOKiK ustalił, że mające siedziby w Nowym Sączu spółki Luxinvest sp. z o.o. oraz Quantum sp. z o.o., a także Quantum International EN LLC w Stanach Zjednoczonych mają tych samych właścicieli. - Obecnie działalność tych firm może być znana konsumentom pod marką "Quantum International" (...) Podstawą do podjęcia przez nas działań był sygnał od konsumenta - tłumaczył prezes UOKiK, Tomasz Chróstny. 

Z dotychczasowych ustaleń urzędu wynika jednak, że podstawową działalnością tych spółek jest sprzedaż pakietów i werbowanie nowych osób, a reklamowanie usług odszkodowawczych lub szkoleniowych może mieć na celu uwiarygodnienie ich w oczach konsumentów

- czytamy w komunikacie urzędu. Potencjalni klienci mogli liczyć na zyski po zakupieniu jednego z trzech pakietów (VIP - 14,3 tys. zł, biznes - 5390 zł, mini - 2690 zł) oraz przekonaniu innych osób do zrobienia tego samego. Na stronie internetowej UOKiK znajduje się komunikat dotyczący zarzutów wobec trzech firm. Znajdziemy tam również zbiór porad, jak się zachowywać, aby uniknąć bycia ofiarą piramidy finansowej 

>>> Czytaj także: CBA rozbiła grupę przestępczą. W tle podejrzenie piramidy finansowej i fundusz z oferty znanego banku

Więcej o: