PIT 2020. Ulga na dziecko może być wyjątkowo korzystna. Rekordziści zgarną ponad 10 tys. zł

Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego. Podatnicy mogą skorzystać z ulg podatkowych, z których do najbardziej korzystnych należy ulga na dziecko. Dla osób posiadających liczne potomstwo będzie ona bardzo istotnym dodatkiem.

Termin składania zeznań podatkowych mija 30 kwietnia. Z ulgi na dziecko skorzystać mogą osoby rozliczające się formularzem PIT-36 i PIT-37. Dodatek przysługuje nie tylko rodzicom, ale także prawnym opiekunom czy rodzicom zastępczym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w kwestii przyznawania ulgi ważniejsze od praw rodzicielskich jest to, kto faktycznie wychowuje dziecko. 

>>> Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zobacz wideo

Ulga na dziecko za 2019 rok. Komu przysługuje? Ile możemy otrzymać?

Ulga na dziecko przysługuje na każde niepełnoletnie dziecko. Skorzystać z niej mogą także osoby mające dzieci niepełnosprawne, które otrzymują dodatek pielęgnacyjny, a także dzieci w wieku poniżej 25. roku życia w przypadku, gdy wciąż się uczą (ich dochód nie może przekroczyć granicy kwoty wolnej od podatku). Ponadto, podatnicy zarabiać w określonych progach dochodowych. W przypadku małżeństwa ich dochód nie może przekroczyć 112 tys. zł. Na identycznym poziomie określony został próg dla samotnych rodziców. Osoby nie będące w związku małżeńskim mogą w roku podatkowym osiągnąć dochód maksymalnie na poziomie 52 tys. zł. 

Wysokość ulgi zależna jest od tego, na które dziecko przysługuje. Aktualnie stawki kształtują się następująco: 

 • na pierwsze i drugie dziecko - 1112,04 zł rocznie,
 • na trzecie dziecko - 2000,04 zł rocznie, 
 • na czwarte i każde kolejne dziecko - 2700 zł rocznie.

Ulga na dziecko. Rekordziści mogą zarobić nawet 10 tys. zł 

Wyliczenia przygotowane przez serwis money.pl uświadamiają, jak wiele można zaoszczędzić dzięki uldze na dziecko. W zależności od liczby dzieci oraz osiąganego dochodu zwrot podatku może sięgnąć 10 tys. zł. 

Jak wynika z analizy serwisu internetowego, w sytuacji, gdy małżonkowie zarabiają odpowiednio 4000 zł i 5000 zł brutto miesięcznie na podstawie umowy o pracę, a przy tym posiadają dwójkę dzieci, mogą liczyć na 3391 zł zwrotu podatku (ulga prorodzinna - 2224 zł plus 1166,92 zł standardowego zwrotu). Gdyby posiadali jeszcze jedno dziecko, zwrot zwiększyłby się do 5391 zł. Money.pl wylicza także, że przy założeniu, gdy małżeństwo posiada piątkę dzieci, a przy tym pracuje tylko jeden z małżonków, który zarabia 72 tys. zł brutto rocznie rodzina mogłaby liczyć na zwrot podatku w wysokości 10949,62 zł. (ulga prorodzinna - 9624 zł plus 1325 zł standardowego zwrotu). 

Przy rozliczaniu podatków warto skorzystać z usługi Twój e-PIT, w której po zalogowaniu na stronie można zaakceptować gotową deklarację podatkową, zmienić część danych, odrzucić przygotowany PIT, a także odliczyć ulgi, w tym ulgę rodzinną. 

Więcej o:
Komentarze (32)
PIT 2020. Ulga na dziecko może być wyjątkowo korzystna. Rekordziści zgarną 10 tys. zł
Zaloguj się
 • ryskan1

  Oceniono 24 razy 16

  "Rekordziści mogą zarobić " .... GW to jednak stan umysłu. Co tam palicie?

 • Tomasz Przybyłowicz

  Oceniono 7 razy 7

  Chyba już czas zwaloryzować próg dochodowy uprawniający do skorzystania z "ulgi na dziecko"! Od 20-u lat nie drgnął nawet o grosz do góry.Może gazeta.pl "zalobbuje" za tym.

 • uczula

  Oceniono 5 razy 5

  "Ponadto, podatnicy zarabiać w określonych progach dochodowych" - chyba jakiegos czasownika zabraklo?

 • aietes

  Oceniono 9 razy 5

  Premier Polski, słynny malarz van der Hooy nie zamierza podwyższyć kwoty wolnej od podatku. Słowacja ma 4400 euro,

 • the_incognito

  Oceniono 6 razy 4

  A co to za wyliczenia? Równie dobrze można wyliczyć ile to jest do zwrotu mając 25 dzieci i zarabiając 300 tys. rocznie. Wartość będzie jeszcze bardziej imponująca!
  Istotne jest to, że ta tak zwana ulga na dzieci (czy jak to piszecie w artykule) w wysokości 90 złotych miesięcznie jest niezmiennie od wielu lat kpiną i żartem z podatników i tzw. polityki pro rodzinnej. Bo w czym rodzinie ma ulżyć taki 90-cio złotowy odpis od podatku? 3 paczki pieluch, 2 pary kapci? Można powiedzieć, że lepiej mieć niż nie - może i tak, ale wolałbym żeby obniżali podatki zamiast trzymać tego typu pseudo ulgi podatkowe.

 • polsz

  Oceniono 3 razy 3

  "plus 1166,92 zł standardowego zwrotu"
  A cóż to jest ten standardowy zwrot bo nigdzie w przepisach czegoś takiego nie znalazłem....
  A ulga na dzieci nie jest wyjątkowo korzystna tylko od 2009 jest w tej samej wysokości. Co ciekawe, w momencie wprowadzenie w 2007 r była wyższa

 • organmaster

  Oceniono 14 razy 2

  'zgarną, zarobią' - oto plugawy gazettjęzyk zapewne singla, onanizującego sie wytrwale i nagminnie;
  dziennikarska hańbo - sczeźnij!!!

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 1

  Wyliczanka z du.py wzieta .................. ci co maja z czego odliczyc maja przewaznie jedno lub dwoje dzieci a ci co maja 5 dzieci nie maja z czego odliczyc dlatego jak zwykle w tym kraju ulgi sa tylko dla bogatych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX