PIT 2020. Ulga na dziecko może być wyjątkowo korzystna. Rekordziści zgarną ponad 10 tys. zł

Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego. Podatnicy mogą skorzystać z ulg podatkowych, z których do najbardziej korzystnych należy ulga na dziecko. Dla osób posiadających liczne potomstwo będzie ona bardzo istotnym dodatkiem.

Termin składania zeznań podatkowych mija 30 kwietnia. Z ulgi na dziecko skorzystać mogą osoby rozliczające się formularzem PIT-36 i PIT-37. Dodatek przysługuje nie tylko rodzicom, ale także prawnym opiekunom czy rodzicom zastępczym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w kwestii przyznawania ulgi ważniejsze od praw rodzicielskich jest to, kto faktycznie wychowuje dziecko. 

>>> Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zobacz wideo

Ulga na dziecko za 2019 rok. Komu przysługuje? Ile możemy otrzymać?

Ulga na dziecko przysługuje na każde niepełnoletnie dziecko. Skorzystać z niej mogą także osoby mające dzieci niepełnosprawne, które otrzymują dodatek pielęgnacyjny, a także dzieci w wieku poniżej 25. roku życia w przypadku, gdy wciąż się uczą (ich dochód nie może przekroczyć granicy kwoty wolnej od podatku). Ponadto, podatnicy zarabiać w określonych progach dochodowych. W przypadku małżeństwa ich dochód nie może przekroczyć 112 tys. zł. Na identycznym poziomie określony został próg dla samotnych rodziców. Osoby nie będące w związku małżeńskim mogą w roku podatkowym osiągnąć dochód maksymalnie na poziomie 52 tys. zł. 

Wysokość ulgi zależna jest od tego, na które dziecko przysługuje. Aktualnie stawki kształtują się następująco: 

  • na pierwsze i drugie dziecko - 1112,04 zł rocznie,
  • na trzecie dziecko - 2000,04 zł rocznie, 
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 2700 zł rocznie.

Ulga na dziecko. Rekordziści mogą zarobić nawet 10 tys. zł 

Wyliczenia przygotowane przez serwis money.pl uświadamiają, jak wiele można zaoszczędzić dzięki uldze na dziecko. W zależności od liczby dzieci oraz osiąganego dochodu zwrot podatku może sięgnąć 10 tys. zł. 

Jak wynika z analizy serwisu internetowego, w sytuacji, gdy małżonkowie zarabiają odpowiednio 4000 zł i 5000 zł brutto miesięcznie na podstawie umowy o pracę, a przy tym posiadają dwójkę dzieci, mogą liczyć na 3391 zł zwrotu podatku (ulga prorodzinna - 2224 zł plus 1166,92 zł standardowego zwrotu). Gdyby posiadali jeszcze jedno dziecko, zwrot zwiększyłby się do 5391 zł. Money.pl wylicza także, że przy założeniu, gdy małżeństwo posiada piątkę dzieci, a przy tym pracuje tylko jeden z małżonków, który zarabia 72 tys. zł brutto rocznie rodzina mogłaby liczyć na zwrot podatku w wysokości 10949,62 zł. (ulga prorodzinna - 9624 zł plus 1325 zł standardowego zwrotu). 

Przy rozliczaniu podatków warto skorzystać z usługi Twój e-PIT, w której po zalogowaniu na stronie można zaakceptować gotową deklarację podatkową, zmienić część danych, odrzucić przygotowany PIT, a także odliczyć ulgi, w tym ulgę rodzinną. 

Więcej o: