Podatki 2020. Jak rozliczyć PIT przez internet? Twój e-PIT już działa

PIT 2020 po raz kolejny można rozliczyć przez internet. Tym razem rozliczenia w portalu Twój e-PIT mogą dokonać kolejni podatnicy. Jak rozliczyć podatek PIT przez internet?

PIT 2020 za ubiegły rok można już rozliczać. Deklarację podatkową za ubiegły rok można złożyć w urzędzie skarbowym lub przez internet. Nawet jeśli nie zrobimy tego osobiście, wykona to za nas Krajowa Administracja Sądowa. Termin składania deklaracji podatkowych to 30 kwietnia, po przekroczeniu tego terminu KAS sama nas rozliczy. Warto jednak zrobić to samemu z co najmniej dwóch powodów. Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku jeśli rozliczamy się elektronicznie. Liczone jest to od złożenia deklaracji podatkowej, więc robiąc to samemu, możemy szybciej otrzymać zwrot. Ponadto zostawiając rozliczenie podatkowe urzędowi, nie skorzystamy z licznych ulg podatkowych, które można rozliczyć przez internet. W tym roku mogą zrobić to podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-36, PIT 37, PIT-38 oraz PIT-28, który należy rozliczyć do 2 marca.

Zobacz wideo Gawkowski: Wiosna obniży podatki każdemu, kto pójdzie na wybory

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Portal Twój e-PIT działa od 15 lutego. Są na nim gotowe deklaracje podatkowe, które należy jedynie potwierdzić lub skorygować. Najpierw należy wejść pod TEN adres i zalogować się przez profil zaufany. Jeśli ktoś nie posiada tej usługi, to można zalogować się podając dane uwierzytelniające (PESEL lub NIP, data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za 2018 rok lub kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców za 2019 rok, np. PIT-11).

embed

Po zalogowaniu się na portal można m.in. zaakceptować gotową deklarację podatkową, zmienić część danych, odrzucić przygotowany PIT albo nie robić zupełnie nic. Można także odliczyć ulgi czy dodać nowe dokumenty.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: