Nowy pomysł Rosjan na przyspieszenie eksploracji Arktyki. Już pracują nad przepisaniem konstytucji

Rosjanie od dłuższego czasu zwiększają swoją obecność na dalekiej północy. By wspomóc ten proces, rozważają nawet zmianę swojej konstytucji.
Zobacz wideo

Efekt cieplarniany czyni Arktykę łatwiej dostępną. Otwiera się szansa eksploracji zasobów naturalnych, na co wielką ochotę ma Rosja – również ze względu na jej duże już doświadczenie w prowadzeniu wydobycia surowców w ekstremalnych warunkach.

W tym celu Rosjanie budują bazy wojskowe na Dalekiej Północy i prowadzą prace badawcze, których głównym celem jest udowodnienie światu, że należy do nich znaczna część Arktyki – niemal połowa.

Teraz rozważają kolejny pomysł, który może im ułatwić podbój mroźnych obszarów. Wpływowa grupa rosyjskich deputowanych chce, by północnymi regionami Rosji bezpośrednio zarządzał rząd federalny w Moskwie, w tym między innymi portami oraz obszarami wydobycia gazu i ropy.

- Ich znaczenie dla naszego państwa jest bardzo duże – tłumaczył ostatnio dziennikarzom ten pomysł Aleksiej Didenko, szef komisji ds. struktury Federacji Rosyjskiej w Dumie. – Tymczasem tam prawie nie ma mieszkańców, ani rozwiniętej infrastruktury, dochody władz lokalnych są mizerne, nie mają więc środków, by poradzić sobie z poważnymi obowiązkami – mówił.

Te środki ma rząd federalny w Moskwie. Kiedy więc zacznie bezpośrednio zarządzać północnymi regionami Rosji, program podboju Arktyki może przyspieszyć. Będą na to pieniądze.

Czytaj więcej: Duńczycy siedzą na ogromnych złożach. Mrozi ich nowy wyścig mocarstw o Arktykę

Trzeba zmienić konstytucję

By daleka północ znalazła się w bezpośrednim zarządzaniu rządu w Moskwie potrzebne są jednak stosowane zmiany w rosyjskiej konstytucji. Z tym, jeżeli tylko takie będzie życzenie Kremla, nie powinno być dużego problemu.

Po pierwsze dlatego, że akurat w Rosji trwają prace nad solidnym przepisaniem konstytucji – rozpoczęły się w styczniu na polecenie Putina myślącego powoli o jakiejś formie emerytury i zainteresowanego zabezpieczeniem siebie i swoich ludzi, również poprzez zmiany w najważniejszym dokumencie państwowym.

Po drugie, pomysł wsparcia podboju Arktyki podoba się licznej i wpływowej grupie deputowanych zaangażowanych w prace nad jej zmianą.