Brytyjczycy będą mieć nowe, niebieskie paszporty. Są drukowane w Polsce

Jak pisze dziennik "The Times", wart 260 milionów funtów kontrakt na wyrób dokumentów otrzymała francusko-holenderska firma Gemalto. Paszporty są już produkowane w jej zakładzie w Tczewie.

Decyzję o zastąpieniu obecnie używanych bordowych paszportów niebieskimi brytyjski rząd podjął w 2017 roku, po referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych paszportów było jednym z postulatów zwolenników brexitu. Pierwsze niebieskie paszporty mają trafić do użytkowników już w marcu. 

Niebieskie paszporty zostały wprowadzone po raz pierwszy w 1921 r., a zaczęły być stopniowo wycofywane po 1988 r., kiedy członkowie ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zgodziły się ujednolicić wzory dokumentów. 

 

Wielka Brytania. Są nowe paszporty i nowe zabezpieczenia

- Wyjście z Unii Europejskiej dało nam wyjątkową okazję do przywrócenia naszej tożsamości narodowej i wytyczenia własnej ścieżki na świecie - powiedziała cytowana w komunikacie minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel. 

Nowy dokument będzie najbardziej zaawansowanym technologicznie brytyjskim paszportem w historii. Zaoferuje przez to lepszą ochronę przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, a jeszcze trudniej będzie go podrobić. 

Standardowo, paszport będzie nadal miał 34 strony. Paszporty dla osób często podróżujących będą zawierać 54 strony.

Obecnie używane, bordowe dokumenty pozostają w użytku do końca daty ich ważności. 

Więcej o: