Polacy rzucili się na "hipoteki". W 2019 r. pożyczyli najwięcej w historii. Zadłużenie puchnie

Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN publikowanego przez Związek Banków Polskich, w całym 2019 r. banki w Polsce udzieliły ponad 225 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę ponad 62,6 mld zł.

Jak zwracają uwagę autorzy raportu, ponad 62,6 mld zł pożyczone w ramach kredytów mieszkaniowych to najwyższy wynik w historii. Wynik z 2018 r. został pobity o niemal 12,5 mld zł. Liczba kredytów hipotecznych udzielonych przez banki w 2019 r. - ponad 225 tys. - była z kolei najwyższa od 2010 r. i o jedną szóstą wyższa niż w 2018 r.

Skala akcji kredytowej w Polsce zanotowana w minionym roku przerosła oczekiwania analityków rynku finansowania nieruchomości

- czytamy w raporcie.

embed

Polacy zaciągają coraz wyższe kredyty

Te dane mają odzwierciedlenie w innej ważnej statystyce. Otóż bardzo szybko rośnie średnia kwota zaciąganego kredytu mieszkaniowego. Przykładowo, w 2015 r. było to raptem 212 tys. zł, a w 2019 r. już blisko 280 tys. To oczywiście z jednej strony efekt rosnącej zdolności kredytowej Polaków wskutek polepszającej się sytuacji materialnej oraz rekordowo niskich stóp procentowych (skutkujących stosunkowo tanimi kredytami), a z drugiej - rosnących cen nieruchomości.

Ten trend widać także w strukturze wysokości kredytów. O ile jeszcze w 2016 r. ponad połowa z nowo udzielonych kredytów opiewała na mniej niż 200 tys. zł, o tyle w 2019 r. było to już tylko niespełna 35 proc. Mocno rośnie za to liczba kredytów na wyższe kwoty, w tym także na kwoty rzędu blisko 1 mln zł.

embed
embed

Już po frankach

Jeśli chodzi o waluty udzielonych w 2019 r. kredytów mieszkaniowych, to tu od kilka lat zmienia się niewiele. Ok. 98,5 proc. kredytów jest zaciąganych w złotych. Obecnie kredyty walutowe mogą zaciągać wyłącznie osoby zarabiające w danej walucie.

Widać za to, że częściej niż kiedyś kredyt mieszkaniowy ma tylko w niewielkim stopniu pomóc w zakupie mieszkania, a większość pieniędzy pochodzi z oszczędności nabywcy. Aż 15 proc. kredytów udzielonych w 2019 r. (wobec niespełna 8 proc. w 2015 r.) miało bowiem wkład własny na poziomie 70 proc. lub więcej.

>>> Marże najwyższe od 9 lat. Jakie będą konsekwencje dla kredytobiorców?

Zobacz wideo

Rekordowe zadłużenie Polaków

Cały czas puchnie liczba spłacanych przez Polaków kredytów mieszkaniowych i wartość wynikającego z nich zadłużenia. Na koniec 2019 r. mieliśmy w bankach niemal 2,4 mln kredytów hipotecznych, a łączne zadłużenie z ich tytułu wynosiło aż ponad 443 mld zł. Dla porównania - zgrubnie licząc to ok. 20 proc. PKB Polski!

embed
embed

Z raportu AMRON SARFiN wynika także, że w IV kwartale 2019 r. zagrożonych było 2,05 proc. kredytów w złotych. Kredyt zagrożony to taki, w którym zaległości w opłacaniu rat wynoszą przynajmniej 90 dni. Jeszcze większy odsetek kredytów zagrożonych jest w grupie kredytów "frankowych" - to aż 3,35 proc.