Jest nowa Lista 100 Najbogatszych Polaków. Udziałowcy CD Projekt wśród nowych miliarderów

Najnowsza Lista 100 Najbogatszych Polaków, opublikowana przez "Forbes", jest pełna zaskoczeń. Po pierwsze w naszym kraju przybyło aż 14 miliarderów. Po drugie wśród prestiżowego grona znaleźli się przedstawiciele CD Projekt, twórcy "Wiedźmina". Zaskakuje też fakt, że właściciel marketów Dino "przeskoczył" wartością majątku rodzeństwo Kulczyków.

>>> Zobacz także: KIA Ceed - wzór kompaktowego auta? [TEST]

Zobacz wideo

Lista 100 najbogatszych Polaków opublikowana w czwartek przez magazyn "Forbes" jest pełna nowości. Po pierwsze znacząco przybyło na niej miliarderów. W tym gronie jest aż 14 nowych nazwisk. Majątkiem z dziewięcioma zerami może pochwalić się już 56 polskich przedsiębiorców.

Sołowow, Solorz, Starak na podium

Zestawienie otwiera Michał Sołowow. Jego majątek szacowany jest na 15,6 mld zł. Biznesmen jest właścicielem m.in. Barlinka (producent desek podłogowych), spółki Rovese (z grupy Cersanit), kontroluje też chemicznego giganta Synthos. Listę najbogatszych Polaków otwiera drugi raz z rzędu.

Na drugim miejscu znalazł się Zygmunt Solorz, właściciel Cyfrowego Polsatu łączącego w sobie telewizyjnego nadawcę i komunikacyjnego giganta Plus. Majątek Solorza to 12 mld zł.

Trzeci w rankingu Jerzy Starak może pochwalić się majątkiem wartym 9,6 mld zł. Jest właścicielem największego producenta leków i lidera rynku farmaceutycznego w Polsce - Polpharmy. Spółka produkuje leki na receptę (głównie dla kardiologii, gastroenterologii i neurologii), a także dostępne bez recepty.

Trzech najbogatszych debiutantów majątek zbiło na grach

W zestawieniu "Forbesa" jak na dłoni widać sukces polskiej branży producentów gier. Na 14 debiutantów, którzy pojawili się w zestawieniu, trzech fortunę zawdzięcza właśnie tego typu rozrywce.

Wszyscy trzej, wraz z czwartym, który na Liście znalazł się przed rokiem, reprezentują oczywiście CD Projekt, twórcę "Wiedźmina" i "Cyberpunk 2077" - wyjaśnia "Forbes". I wszyscy mają status miliarderów. Chodzi o Marcina Iwińskiego (nr 9 na liście, majątek 3,4 mld zł) Michała i Adama Kicińskich oraz Piotra Nielubowicza. Zaznaczyć tu trzeba, że pierwszy z braci udziałowcem CD Projekt pozostaje, jednak aktywnie w spółce nie działa.

Przyczyny bogactwa przedstawicieli CD Projekt nie są przypadkowe. Notowana na GPW spółka ciągle rośnie w siłę i jest coraz więcej warty. Firma wyceniania jest na 8 mld dolarów i tylko jedno przedsiębiorstwo w Europie z branży gier jest wyceniane wyżej.

Rodzeństwo Kulczyków w połowie pierwszej dziesiątki

Czwarty w zestawieniu "Forbesa" jest Tomasz Biernacki, twórca potęgi Dino. Z majątkiem szacowanym na 8,1 mld zł wyprzedził Dominikę i Sebastiana Kulczyków. Dzieci zmarłego w 2015 roku Jana Kulczyka mogą pochwalić się majątkiem wynoszącym odpowiednie 6,9 i 6,6 mld zł.

Czytaj też: Jan Kulczyk najbogatszym Polakiem w rankingu 30-lecia "Wprost". Jerzy Starak poza dziesiątką

Miejsce siódme przypadło Zbigniewowi Juroszkowi, właścicielowi deweloperskiego giganta Atal. Może pochwalić się majątkiem wynoszącym 3,7 mld zł. Na ósmej pozycji uplasowało się małżeństwo Macieja i Małgorzaty Adamkiewicz. Właściciele Adamedu mają majątek wart 3,5 mld zł.

Pozycja dziewiąta zajmowana jest przez wspominanego wcześniej Marcina Iwińskiego. Zestawienie zamyka inny przedstawiciel branży gier komputerowych. Paweł Marchewka, założyciel Techlandu, ma majątek wart 3 mld zł.

Więcej o: