Jan Kulczyk najbogatszym Polakiem w rankingu 30-lecia "Wprost". Jerzy Starak poza dziesiątką

Ranking "30 najbogatszych Polaków na 30-lecie" został opublikowany przez tygodnik "Wprost". Na pierwszym miejscu, z majątkiem szacowanym na 18,5 mld złotych znalazł się Jan Kulczyk. Kto zajął następne miejsca?
Zobacz wideo

"Wprost" przygotował ranking, który wyłonił 30 najbogatszych Polaków ostatniego trzydziestolecia. Pod uwagę brana była najwyższa wartość majątku, którą dany przedsiębiorca zgromadził w ciągu 30 lat.

Tygodnik za przykład podaje Leszka Czarneckiego, który w 2011 roku zajmował 3. miejsce na liście stu najbogatszych Polaków z majątkiem wartym 7,5 mld złotych. Ekonomiści oszacowali, ile ta najwyższa kwota byłaby warta w dzisiejszych czasach (pomniejszona o inflację i powiększona o tempo wzrostu gospodarczego). W ten sposób majątek przedsiębiorcy na przestrzeni 30 lat wyniósłby dziś 8,9 mld zł.

Jan Kulczyk najbogatszym Polakiem 30-lecia według "Wprost"

Pierwsze miejsce, z majątkiem szacowanym na 18,5 mld, złotych zajął Jan Kulczyk, który od lat zajmował najwyższe miejsce w rankingach. W pierwszej dziesiątce znalazły się także jego dzieci - Dominika i Sebastian Kulczyk, których majątek oszacowano po 9 mld złotych na głowę.

Na drugim miejscu uplasowała się Barbara Piasecka-Johnson, która odziedziczyła majątek po spadkobiercy koncernu Johnson&Johnson. Jej majątek szacowany jest na 15,5 mld złotych. Podium zamyka Zygmunt Solorz. Dziennikarze "Wprost" wycenili jego majątek na 14,4 mld złotych.

Ranking najbogatszych Polaków 30-lecia według "Wprost":

1. Jan Kulczyk - 18,5 mld złotych

2. Barbara Piasecka-Johnson - 15,5 mld złotych

3. Zygmunt Solorz - 14,4 mld złotych

4. Michał Sołowow - 12,1 mld złotych

5. Dominika Kulczyk - 9 mld złotych, Sebastian Kulczyk - 9 mld złotych

7. Leszek Czarnecki - 8,9 mld złotych

8. Aleksander Gudzowaty - 6,9 mld złotych

9. Grażyna i Roman Karkosikowie - 6,5 mld złotych

10. Tomasz Biernacki - 6,3 mld złotych

11. Jerzy Starak - 5,9 mld złotych

Więcej o: