Kosmiczny sen Richarda Bransona tonie na giełdzie. Inwestorzy Virgin Galactic są bardzo zniecierpliwieni

Marcin Kaczmarczyk
Virgin Galactic chce zabierać ludzi na krótkie wycieczki w kosmos. Musi się pospieszyć z realizacją tego projektu. Inwestorzy są już bardzo zniecierpliwieni.

Na początku mijającego tygodnia Virgin Galactic, jedyna na świecie spółka z branży turystyki kosmicznej notowana na giełdzie, opublikowała najnowszy raport finansowy. Kiedy inwestorzy poznali kluczowe liczby, rzucili się do sprzedaży akcji.

Virgin Galactic traci na giełdzie

Do piątku papiery spółki założonej przez ekscentrycznego brytyjskiego miliardera Richarda Bransona potaniały na nowojorskim parkiecie o niemal 40 proc.

Notowania spółki Virgin Galactic.Notowania spółki Virgin Galactic. Investing.com


Z raportu wynika, że cały ubiegły rok Virgin Galactic zakończył stratą wysokości niemal 211 mln dol., czyli wyraźnie większą niż w 2018 roku, kiedy wyniosła ona 138 mln dol.

Firma poinformowała też, że jej przychody w czwartym kwartale ubiegłego roku skurczyły się do 529 tys. dol. z 1,3 mln dol. rok wcześniej. Tutaj małe wyjaśnienie - Vigin Galactic chce zarabiać na wycieczkach w kosmos, ale poza tym sprzedaje specjalistyczne usługi transportu sprzętu naukowego i inżynieryjne.

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Niezbędne szybkie starty

Giełdy na całym świecie przeżywają teraz bardzo trudne chwile związane z epidemią koronawirusa, ale spadki Virgin Galactic są wyraźnie głębsze niż średnia. Inwestorzy zaczynają się niecierpliwić, chcą by spółka miliardera Richarda Bransona zaczęła w końcu wozić ludzi na krótkie wycieczki.

Firma we wtorek próbowała inwestorów uspokoić. Przypomniała, że intensywnie pracuje nad uruchomieniem komercyjnych lotów, które mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Ponadto 600 osób wpłaciło już zaliczki na bilety kosztujące od 200 tys. dol. do 250 tys. dol. Kolejnych 8 tysięcy jest zainteresowanych wycieczką na orbitę.

Duże straty Virgin Galactic w tym roku tłumaczą też intensywne testy, które przechodzą dwa zbudowane już przez spółkę statki SpaceShipTwo. W lutym ubiegłego roku jeden z nich poleciał w kosmos z pasażerem na pokładzie. Do dwóch pilotów dołączyła Beth Moses, instruktorka astronautów w Virgin Galactic.

Poza tym, spółka latem zakończyła budowę kosmodromu Spaceport w stanie Nowy Meksyk, nieco ponad 150 km na północ od El Paso i granicy pomiędzy USA a Meksykiem. Baza składa się z pasa startowego, dużego hangaru lotniczego i futurystycznego, trzykondygnacyjnego terminalu nazwanego Bramą do kosmosu (Gateway to Space). To z tego miejsca mają wkrótce rozpocząć się suborbitalne turystyczne loty w kosmos. 

Poinformowano również, że Virgin Galactic ma jeszcze dużo gotówki, na koniec grudnia na jej rachunkach spoczywało 480 mln dol.

Tak więc kosmiczny biznes Virgin Galactic ma szansę na dalszy rozwój, pod warunkiem, że faktycznie loty z turystami zaczną się wkrótce. I - to nowe poważne zagrożenie - że epidemia koronawirusa nie doprowadzi do poważnego globalnego kryzysu gospodarczego. Gdyby tak się stało, amatorów na bardzo kosztowne loty suborbitalne może być mniej niż jest teraz.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (12)
Kosmiczny sen Richarda Bransona tonie na giełdzie. Inwestorzy Virgin Galactic są bardzo zniecierpliwieni
Zaloguj się
 • jan12121

  Oceniono 4 razy 2

  Mają nowe perspektywy: w kosmosie chyba nie ma koronawirusa!

 • lamer1980

  Oceniono 6 razy 2

  Sprzedaż akcji równie dobrze może być spowodowana tym że inwestorzy obawiają się że ludzie nigdzie nie będą chcieli latać bo wirus wszędzie. Generalnie że każda turystyka mocno ucierpi a kosmiczna turystyka to ucierpi kosmicznie heheheh...

 • ukrs

  Oceniono 1 raz 1

  Z wykresu wynika, że jeszcze na początku roku akcja kosztowała 10 $, a teraz po strasznych spadkach kosztuje 22 $... To jest mamy zwykłą korektę po bańce. I te 480 mln gotówki na koncie (!!!) Życzę każdej firmie takich kłopotów!

 • romek_z_warszawy

  0

  Odkąd Burt Rutan odszedł na emeryturę to firma wyraźnie zwolniła.

 • druga_wieza

  Oceniono 14 razy -2

  Kiedy fanatycy Muska przejrzą na oczy?
  Może nigdy. W końcu wielu szarlatanów miało się dobrze do końca swoich dni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX