Bielan: Wzrost dochodów budżetu bez podnoszenia podatków. Tymczasem daniny PiS dadzą nawet 14 mld

Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy, zapewnił, że budżet na rok 2020 nie przewiduje deficytu, a wzrost dochodów udało się uzyskać bez podnoszenia podatków. Czy Prawo i Sprawiedliwość faktycznie nie wprowadziło żadnych danin?

Europoseł PiS Adam Bielan, rzecznik kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy podczas  konferencji prasowej odniósł się do zarzutów, jakie Marek Belka, doradca ekonomiczny kandydata na prezydenta Lewicy, podniósł w audycji wyemitowanej przez TOK FM. Były premier w nawiązaniu do wypłat 13. i 14. emerytur stwierdził, że trzeba z otwartą przyłbicą powiedzieć: chcemy walczyć z ubóstwem wśród dzieci, emerytów - podnieśmy podatki. - Ale na to rządzących nie stać - dodał.

Zobacz wideo Czarny scenariusz rozwoju koronawirusa. Czego boją się inwestorzy? Wyjaśniają goście programu

Adam Bielan: rząd zjednoczonej prawicy nie podniósł podatków

- W roku 2020 nie mamy deficytu, a dochody i wydatki wynoszą 435 miliardów złotych - o 150 miliardów złotych więcej, niż w roku 2014 - mówił Adam Bielan. Podkreślił, że tak znaczący wzrost dochodów do budżetu został osiągnięty przez rząd Zjednoczonej Prawicy bez podnoszenia podatków - dzięki uszczelnieniu luki vat-owskiej.

Bielan dodał też, że sytuacja polskiego budżetu jest obecnie znakomita.

Czy PiS podnosi podatki? On je po prostu wprowadza

Budżet na rok 2020, jak twierdzi premier Mateusz Morawiecki, jest zrównoważony - wydatki i przychody wynoszą dokładnie tyle samo - 435,3 mld zł.

Zrównoważenie nie byłoby jednak możliwe bez wprowadzenia przez PiS podatków.  I tak podatek bankowy daje 4,87 mld zł,  opłata emisyjna 1,98 mld, opłata recyklingowa 1,49 mld, danina solidarnościowa 1,15 mld zł. 

Budżetowi pomogą też daniny, które dopiero mają wejść w życie - już po wyborach prezydenckich. Wśród nich najważniejsze to opłata cukrowa - ma przynieść 3,6 mld zł w skali roku (w tym roku o około połowę mniej, jako, że wejdzie w życie od lipca) - oraz zapowiadany, acz jeszcze nie wprowadzony podatek handlowy. Ten ma przynieść budżetowi 1,07 mld zł.

Podatki już wprowadzone przez PiS dadzą zatem ok. 9,5 mld zł, zapowiedziane, kolejne 4,6 mld, co razem daje kwotę 14,16 mld zł - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Zrównoważony budżet to kreatywna księgowość

Budżet ratują też inne "sztuczki". Chociażby ukrycie wydatków na 13. emeryturę pod postacią pożyczki w ZUS. Formalnie ok. 10 mld zł, które trzeba na ten cel wydać po stronie wydatków nie musi zostać zapisane. Spłata pożyczki ma potrwać dziesięć lat.

Zobacz także: Jak Morawiecki poupychał deficyt po kątach

Ignacy Morawski, dyrektor centrum analiz SpotData, wskazuje, że o ile w budżecie deficyt wynosi zero, o tyle w sektorze finansów publicznych, uwzględniającym wszystkie instytucje publiczne ma on sięgać ponad 26 mld zł.  To zdecydowanie więcej niż wynikało z wersji projektu ustawy budżetowej prezentowanej przez rząd przed wyborami parlamentarnymi.

Ekonomista podkreśla też, że gdyby "wyjąć" z budżetu wszystkie jednorazowe wpływy - m.in. z tytułu opłaty przekształceniowej przy likwidacji OFE, ale także dochody ze sprzedaży praw do emisji CO2 - to deficyt w finansach publicznych sięgnąłby ok. 48 mld zł. Opozycja twierdzi natomiast, że budżet na 2020 r. "oczyszczony z manipulacji" zawiera aż 52 mld zł deficytu.

Więcej o:
Komentarze (83)
Bielan: Wzrost dochodów budżetu bez podnoszenia podatków. Tymczasem daniny PiS dadzą nawet 14 mld
Zaloguj się
 • ciekawamarija

  Oceniono 64 razy 64

  A co tu komentować , nie pierwsze i nie ostatnie kłamstwa rządzących

 • bezspokoju

  Oceniono 49 razy 49

  Ten socjopata łgał, łże i łgał będzie do czasu, aż trafi do pierdla.

 • gosford

  Oceniono 35 razy 33

  Bielan, to fakt ,że wyglądasz na durnia ale każda twoja wypowiedź jest jeszcze bardziej durnowata niż ty. Jak sam nie potrafisz to może znajdzie się ktoś kto zamknie ci to głupie ryło!

 • stef0909

  Oceniono 32 razy 32

  Łysy jełopie żyjesz w matrixie .... czas was pislamskie złodzieje zaorać!

 • kolo125

  Oceniono 33 razy 31

  HAHAHAHAHAHHAHAHAHAH PODŁA DOJNA ZMIANA ! KLIKA KŁAMCÓW, DEWELOPERÓW, BANKSTERÓW, SUTENERÓW, OSZUSTÓW I ZŁODZIEI KORYTA + !!! TFFUUU

 • kasle

  Oceniono 30 razy 30

  Inflacja podnosi podatki bez uciekania sie do podwyzki taryf, no i wlywy budzetowe rosna.
  Tak dziala redystrybucja od podatnika do panstwa poprzez inflacje.

 • anzimonek

  Oceniono 28 razy 28

  Cud, Panie, normalnie cud!

 • hipo krater

  Oceniono 25 razy 25

  Spasłeś się na naszych podatkach, obrzydliwcu.

 • hikuj13

  Oceniono 23 razy 23

  masz rację bielan
  starych podatków nie podnoszono tylko wprowadzano nowe
  wot taka ruska logika

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX